Kış sebzeleri tezgahlardaki yerini alırken, besinlerden en fazla faydayı sağlayabilmek için bu ayın mevsimsel bitkilerini derledik.

Aralık Ayı Meyveleri

Muşmula

Halk arasında döngel, beşbıyık ya da esgil olarak da bilinen muşmula, Gülgiller familyasına ait bir bitki. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetişiyor. 

İlk koparıldığında buruk bir tada sahip olsa da bir süre bekledikten sonra yumuşayarak lezzetleniyor.

Uzun süre muhafaza etmek isterseniz, olgunlaştıktan sonra suda bekletebilirsiniz. Ya da güneşte kurutarak daha uzun zaman dayanmasını sağlayabilirsiniz. 

Muşmulanın Faydaları

Muşmula Nasıl Yenir?

Olgunlaşmış muşmula, kabukları ve çekirdeklerinden ayrılarak direkt sade bir şekilde tüketilebilir. En faydalı hali de bu şekilde taze tüketilen halidir.

Sade tüketmeyi tercih etmiyorsanız, çekirdek ve kabuklarını ayırarak muşmula sirkesi, reçeli, pekmezi, marmelatı ve hoşafı yapabilirsiniz. Aynı zamanda püre haline getirip tatlı yapımında kullanabilirsiniz. 

Olgunlaşmamış muşmulayı çekirdeklerinden arındırarak çay yapımında kullanabilirsiniz. Çekirdekleri çiğ olarak tüketilmese de kaynatılarak suyu içilebilir. 

Greyfurt

Greyfurt, bazı yörelerde altıntop olarak da biliniyor. Bu meyvenin keşfi 1750'li yıllara, Jamaika'ya dayanıyor. Fakat bugün en çok greyfurt üretimi yapan ülke konumunda Çin yer alıyor. Türkiye ise bu sıralamada 7. sırada. 

Greyfurtun Faydaları

Greyfurt Nasıl Yenir?

Greyfurtun kabukları çiğ olarak tüketilemiyor ve meyvesi soyularak portakal gibi yeniyor. Kabuklarını da değerlendirmek isterseniz marmelat yapabilirsiniz. 

Acımsı bir tada sahip olduğu için meyveyi şeker ile birlikte tüketenler de bulunuyor. Çiğ tüketmek istemeyenler, tarçın ile birlikte ızgarada soteleyerek bu meyveyi yiyebilir. 

Yoğun aroması sebebiyle suyu sıkılarak ya da püre haline getirilerek kek ve tatlılarda kullanılabiliyor. Aynı zamanda sos olarak da sunuluyor. 

Meyvenin suyu, enerji verici olduğu için ara öğünlerde ve çocukların kahvaltılarında da sıklıkla öneriliyor. 

Aralık Ayı Sebzeleri

Yer Elması

Yer elması, hem yemek yapımında kullanılan hem de çiğ olarak tüketilebilen bir bitki. Ana vatanı Kuzey Amerika olsa da ülkemizde de Akdeniz, Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde sıklıkla yetiştiriliyor. Genelde Batı Avrupa ve Akdeniz bölgeleri iklimlerinde kolaylıkla büyüyebiliyor. Dünyada yaklaşık 200 çeşit yer elması olduğu biliniyor. 

En önemli özelliklerinden biri nişasta içermemesi. Düşük kalori değerine sahip olmasından dolayı hem şeker hastalarına hem de kilo vermek isteyenlere öneriliyor. 

Bu sebzeyi bozulmadan saklamanın yolu, dondurmaktan geçiyor. Temizleyip soyduğunuz yer elmalarını beş dakika limonlu suda haşladıktan sonra soğutarak dondurabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan sebzeler buzlukta yaklaşık altı ay saklanabilir. 

Yer Elmasının Faydaları 

Yer Elması Nasıl Yenir?

Yer elması çiğ olarak tüketilebilen bir sebze. İyice yıkanıp temizlenen ve kabuklarından ayrılan yiyecek salatalarda kullanılabilir. Sebze çorbalarının içerisine ilave edilebilir. Baharatlanarak fırında patates gibi pişirilebilir. Özellikle bu tarif, et ve balık yemeklerinin yanına yapılıyor. 

Yer elması, sebze yemeklerinin içerisine de koyulabiliyor. Özellikle zeytinyağlılarla güzel bir uyum sağlıyor. Aynı patateste olduğu gibi yer elmasının da cipsini yapmak mümkün. 

Pazı

Yabancı ıspanak ya da yabanpancarı olarak bilinen sebze ıspanakgiller familyasından. Sebzenin ıspanaktan farkı, daha büyük yapraklara sahip olması. Birçok toprak yapısı ile uyumlu olduğu için, tarımı yapılabildiği gibi doğada kendi başına da yetişebiliyor. 

A, C vitamini ve beta karoten açısından zengin. 

Pazının Faydaları

Pazı Nasıl Tüketilir?

Pazı, ıspanak kullanılarak yapılan tüm yemeklerde bu sebzeye alternatif olarak kullanılabiliyor. Yani yemeğini, böreğini ya da salatasını yapabilirsiniz. Bunun yanında pazının sarması da yapılıyor. Çorbası ve yumurtalı kavurması da yöresel lezzetler arasında. 


BENZER YAZILAR

29. İstanbul Caz Festivali'nde Genç Caz+ için Başvurular Başlıyor

Genç Caz, 20. yılında yolculuğunu caz ve ötesine taşımak ve yaratıcı genç müzisyenleri teşvik etmek amacıyla ismini “Genç Caz+” olarak yeniliyor.

Haftanın Etkinlikleri 20 Aralık 2021

Şahane Hayat ve Gurbet Artık Bir Ev film gösterimleri, Arter'in Dinleyen Gözler İçin sergisi ve Erdal Beşikçioğlu'ndan Bir Delinin Hatıra Defteri oyunu.


Paylaş