Dünyanın en pahalı NFT eserleri hangileri? NFT dünyasında en yüksek fiyata satılan 10 NFT eseri ve fiyatları.

Değiştirilemeyen token olarak bilinen NFT'lerin popülaritesi her geçen gün artıyor. Öyle ki, 2021 yılında hem sanat hem de teknoloji dünyasının en önemli trendleri arasında yer aldı.

Öncesinde "NFT nedir?" merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Son iki yıldır çılgınca fiyatlara satılan NFT'ler dolayısıyla dijital sanat dünyası bir çığ gibi büyüyor. Ses, görsel, oyunlar, yazılar gibi yaratıcı çalışma biçimlerine dayanan dijital dosyaları temsil eden dijital dünyada NFT yeni fakat ilerici bir araç. Son dönemde popülerliği o kadar arttı ki, Collins İngilizce Sözlüğü NFT kelimesini yılın kelimesi olarak seçti.

NFT, kripto para dünyasında bir alt sektör olmasına rağmen koleksiyoncular ve ünlüler gibi kripto dışı toplulukları da kendine çekmeye başladı. Biz de milyonlarca dolara satılan eserler arasındaki en yüksek fiyat biçilen NFT'leri derledik. 

NFT ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz de buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

1- En Pahalı NFT: The First 5000 Days

69 milyon dolar

Mike Winkelmann isimli grafik tasarımcı ve dijital sanatçı tarafından oluşturulan The First 5,000 Days isimli NFT69 milyon dolara (42.329 Ethereum) satıldı. Beeple olarak da bilinen sanatçının eseri kripto milyarder MetaKovan tarafından satın alındı. 

Mike Winkelmann, NFT satışı yapmadan önce herhangi bir basılı eserine 100 dolara dahi alıcı bulamıyordu. Bu eserinde ise Everydays serisi için yaptığı 5000 resmi bir kolaj haline getirdi. The First 5,000 Days, 2021'de Christie's Müzayede Evi'nde satıldı.

2- CryptoPunk #3100: 7.58 milyon dolar

Ethereum blok zincirinde bulunan en eski koleksiyon serilerinden biri CryptoPunks serisi. "Punks" olarak bilinen insansı karakterlerin 8 bitlik görüntülerinden oluşuyor. Punk #3100 ise, 10.000 CryptoPunk’tan yalnızca 9'unu oluşturan "alien" türlerinden biri olması nedeniyle nadir bir eser. 7.58 milyon dolara (4.200 Ethereum) alıcı buldu.

3- En Pahalı 2. NFT: CryptoPunk #7804: 7.57 milyon dolar

2021 yılının Mart ayında Punk #3100 ile hemen hemen aynı zamanda satılan eser de CryptoPunk serisinden. Aynı onun gibi nadir görülen Alien Punk, 7.57 milyon dolara (4.200 Ethereum) satıldı. 

4- NFT Crossroad: 6,6 milyon dolar

Eser, ABD'nin eski başkanı Donald Trump‘ın 2020'deki ABD başkanlık seçimlerini kaybetmesinden sonraki bir tasvirini içeriyor. Crossroad da Beeple'ın bir çalışması ve 6,6 milyon dolara satıldı. Beeple'ın oluşturduğu ünlü kripta para borsası olan Gemini'nin NFT pazarı olan Nifty Gateway’de satıldı. Beeple, seçim sonucuna uyacak başka bir dijital tasarım daha yapmıştı. 

5- NFT Ocean Front: 6 milyon dolar

Yine Beeple'ın bir eseri olan Ocean Front, dijital sanatçının iklim değişikliğinin zararlarını anlatan serisi "Everydays" içerisindeki başyapıtlarından biri. 6 milyon dolar karşılığında Justin Sun'a satıldı. 

6- World Wide Web Kaynak Kodu:  5.7 milyon dolar 

World Wide Web‘in geliştiricisi olan Tim Berners Lee de NFT dünyasına adım attı. 30 Haziran 2021 tarihinde WWW’nin kaynak kodunu bir NFT'ye çevirerek açık artırma yoluyla satışa çıkardı. Eser, 5.7 milyon dolara satıldı. Tim Berners Lee de elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlayacağını söyledi. 

Satışı yapılan eser 4 farklı parçadan oluşuyordu. Bunlar; zaman damgalı kaynak kod dosyaları, kodun oluşturulmasının bir video animasyonu, koda ilişkin tasarladığı dijital poster ve mühendisin bir mektubundan oluşuyor. 

7- Stay Free: 5.4 milyon dolar

Edward Snowden, bir bilgisayar istihbarat uzmanı ve 2013 yılında NSA'nın (Ulusal Güvenlik Ajansı) yürüttüğü toplu gözetleme programlarının varlığını haber vermişti. Snowden‘e ait Stay Free eseri de, NSA’nın başlattığı gözetim programlarının ABD yasalarını ihlal ettiğine karar kılınan mahkeme belgelerinden oluşuyor. Stay Free tam olarak 5.4 milyon dolara satıldı ve Snowden elde ettiği parayı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Basın Özgürlüğü Vakfı‘na bağışladı.

8- Replicator: 4,1 milyon dolar

Bu dijital eser, boş bir odada bulunan bir fotokopi makinesini gösteriyor. Mad Dog Jones takma adıyla tanıdığımız Kanadalı sanatçı Michah Dowbak tarafından tasarlandı ve 4,1 milyon dolara satıldı. Eserin alıcısının kim olduğu bilinmiyor. 

Eserin ilginç bir özelliği var; her 28 günde bir yeni bir NFT basmak üzere tasarlandı. Jones, bu NFT için Phillips ile ortaklık da yaptı. 

9- Bitcoin Meleği: 3,2 milyon dolar

NFT dünyasının önemli sanatçıları arasında yer alan Kanadalı sanatçı Trevor Jones, Bitcoin Meleği ismindeki eserini 3,2 milyon dolara sattı. Eserde, Bernini'nin The Ecstasy of Saint Teresa eserini kripto görüntüleri ile karıştırdı. 

10- Twitter Tarihindeki "İlk Tweet": 2,9 milyon dolar

Jack Dorsey, Twitter ve Square’in CEO’su ve aynı zamanda da kurucusu. O da NFT piyasasına adıma attı ve ilk tweetini bir NFT olarak sattı. Valuables’da Sina Estavi'ye satılan Twitter tarihindeki ilk tweet, 2,9 milyon dolara (1630 ETH) verildi.


BENZER YAZILAR

Gezegenlerin Renkleri

Gezegenler hangi renktedir? Kendi gözlerimizle gezegenlerin renklerini ayırt edebilir miyiz?

Merdivenler ve Hikayeleri

Dünyanın farklı yerlerinden ünlü merdivenler ve hikayeleri


Paylaş