NFT dünyasının en büyük pazarı, alım-satım yeri olan OpenSea nedir, nasıl kullanılır?

OpenSea Nedir?

Opensea 2017 yılında kurulmuş, NFT sanat eserlerini alıp satabildiğiniz bir pazar ortamı. Alıcı olarak ücretsiz NFT oluşturabiliyor, açık artırma yapabiliyor ya da eserlerinizi alıp satabiliyorsunuz.

Nisan 2021'de Opensea'de 20 milyonun üzerinde dijital eser bulunuyordu. Ocak 2022'ye geldiğimizde ise bu sayı 3,3 Milyara yükseldi. iOS ve Android uygulamaları da bulunan bu platforma ilgi günden güne artıyor.

OpenSea'de:

Önerilen Yazılar 1: NFT Nedir?

Önerilen Yazı 2: NFT Nasıl Yapılır, Nereden Alınıp Satılır?NFT Platformları

OpenSea Ücretli mi? Gas Fee Nedir? Tek Seferlik mi?

Üyelik ücretsiz, fakat satış yapmak isterseniz tek seferlik 25 Dolar ücreti var. Bu daha önce 450 dolardı.

OpenSea Giriş: Nasıl Üye Olunur? Nasıl Kullanılır?

Giriş yapmanın iki yolu var: Bunlardan birincisi ziyaretçi olarak, ikincisi ise eser-koleksiyon sahibi olarak. OpenSea'de eser sahibi olarak girmek ve eserlerinizi ekleyip koleksiyon oluşturmak için bir kripto para cüzdanınız olması gerekiyor.

Giriş için Metamask en yaygın kullanılan kripto para cüzdanı. Bu cüzdanı bir kere oluşturduktan sonra OpenSea'ye tanıtıyorsunuz. Cüzdanınız, yaptığınız alım-satım işlemlerinizin bakiyenize yansımaları için gerekli. Ama Etherium ID'nizi yazarak da hızlıca devam edebilirsiniz. 

OpenSea'nin para birimi ise Etherium. Bu nedenle eser alabilmek veya işlem yapabilmek için dijital cüzdanınızda Etherium bulundurmanız gerekiyor. 

OpenSea'de Neler Var?

OpenSea Keşfet Sayfası

OpenSea'nin Keşfet sayfası en çok ziyaret edilen ve ticaretin döndüğü yer diyebiliriz. Explore sayfası içinde her kategoriden en öne çıkan dijital sanat koleksiyonlarını görüp inceleyebilirsiniz. Keşfet sayfası içinde birçok kategori var. Bu kategoriler aynı zamanda "Ne tür eserler NFT olabilir?" sorusunun cevabını oluşturuyor.

Bu koleksiyonların içine girerek kaç eser var, eserlerin kaç sahibi var, koleksiyonun parasal değeri ne kadar gibi açıklamaları bulabilirsiniz.

Koleksiyon Sayfaları

Koleksiyon sayfaları içinde djital sanat eserlerini görüntüleyebildiğiniz gibi, şunları da yapabilirsiniz:

NFT Nasıl Satın Alınır?

OpenSea ile dijital eser satın almadan önce dijital paranız olan Etherium (ETH) paranızın Wrapped Etherium'a (wETH) dönüştürmeniz gerekiyor. Sonrasında sayfalar içerisinde yer alan eserlere açık artırma teklifi verebilir, direkt satış fiyatı olan eserlerin satın al butonuna dokunarak koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz. Bu süreçte OpenSea akıllı sözleşmeleri gerçekleştirir, hem sizin hem de koleksiyon sahibinin haklarını saklı tutar.

OpenSea ile Satış Yapmak

OpenSea Komisyon Ücreti

Sattığınız eserin satış bedelinin %2,5'ini komisyon olarak çekiyor. Bu komisyon oranı benzer pazaryerlerine göre en düşük oran. Satışınızdan geri kalanı cüzdanınıza yansıyor. Sonrasında da kripto parayı gerçek paraya dönüştürerek banka hesabınıza aktarabilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Dünyanın Bilinen En Büyük Mikrobiyalitleri Van Gölü'nde

Çok az canlının yaşamını sürdürebildiği dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü bilinen en büyük mikrobiyalitlere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’un Fotoğrafçısı: Ara Güler

Ara Güler’in yaşam öyküsü, kariyeri, İstanbul’a bakışı, fotoğrafları, fotoğraflarının hikayeleri ve kitapları. 


Paylaş