Shakespeare'in oyunlarından uyarlanan 5 film ve Shakespeare'in hayatı hakkında kısa bilgiler.

Shakespeare'in geçmişten günümüze tiyatro oyunları farklı uyarlamalar (opera, sinema filmi, bale) ile karşımıza çıkmıştır. Bu yazımızda yazarın oyunlarından uyarlanan birkaç filmi sizin için derledik. Bunlar yazarın en ünlü oyunlarındandır;  Romeo+Juliet, Kral Lear, Hamlet, Othello ve Machbeth. Ayrıca merak edenler için Shakespeare'in hayatı ve doğduğu şehir hakkında kısa bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz.

Shakespeare’in Film Olarak Uyarlanan Tiyatro Oyunları 

1) Romeo+Juliet (Romeo + Juliet) 

Filmin Konusu

1996 yılında çekilen film yaklaşık iki saat sürmektedir ve başrollerini Leonardo DiCaprio (Romeo) ile Claire Danes (Juliet) paylaşır. Yapıt oyunun biraz daha modernize edilmiş halidir. Filmde iki ailenin düşmanlığı söz konusudur, aynı zamanda iki ailenin çocuklarının birbirine olan aşkı anlatır. Capulet ve Montegue ailelerinin düşmanlıkları eskilere dayanır.

Romeo gizlice Capulet ailesinin bahçesinde düzenlenen maskeli baloya katılır ve Juliet'i orada görüp ona aşık olur. Çift bir süre sonra gizlice evlenir. Juliet'in kuzeni Tybalt ile Romeo'nun yakın arkadaşı Mercutio arasında çıkan kavga ortalığı karıştırır. Bu kavgada Mercutio ağır yaralanır ve Tybalt Romeo tarafından öldürülür. Romeo sürgün edilir. Ailesi ise Juliet'i başka biriyle, Kont Paris ile evlendirmek ister. Film iki aile arasındaki düşmanlığa rağmen Romeo ve Juliet'in birbirine kavuşmaya çalışmasını anlatır. 

IMDb: 6.7/10

Beyazperde: 4/5

Yönetmen: Baz Luhrmann

 Romeo+Juliet Fragmanı 

Romeo+Juliet Oyuncuları 

Claire Danes-Juliet

Leonardo DiCaprio-Romeo

Paul Rudd-Count Paris

John Leguizamo-Tybalt

Paul Sorvino-Capulet

Harold Perrineau-Mercutio

Brian Dennehy-Montague

2) Kral Lear (King Lear)

Film Hakkında

Kral Lear’ın Gonoril, Regan ve Cordelia adında üç kızı vardır. Kral Lear yaşlandığı için topraklarını eşit olarak üç kızına paylaştırmaya karar verir ve onlara çeşitli testler yapar. Regan ve Gonoril çeşitli sevgi sözcükleri ile babalarına kendilerini ve bağlılıklarını kanıtlarlar. Fakat, Cordelia sözlü açıklamayı gereksiz ve yüzeysel bulduğu için kardeşlerinin dediklerini demez. Babası mirasını Cordelia'nın ablalarına paylaştırır ve en küçük kızını mirasından men eder. Çok zaman geçmeden Kral Lear yanlış bir karar aldığını anlayacaktır. Kızlarının gerçek yüzünü görür

Yönetmen: Richard Eyre

IMDb: 6.2/10

Beyazperde: 3/5

Sinemalar: 4.8/10

Kral Lear Fragmanı

Kral Lear Oyuncuları

Anthony Hopkins-Britanya Kralı

Emma Thompson-Goneril

Emily Watson-Regan

Andrew Scott-Edgar

Florence Pugh-Cordelia

John MacMillan-Edmund

3) Hamlet

Film Hakkında

Film Shakespeare'in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Eser William Shakespear'ın yazdığı en uzun trajedidir. Bu filmden önce tam 21 kez Hamlet uyarlanmıştır.

Yapıt Hamlet'in intikamını anlatır. Hamlet'in babası öldürülür ve annesi (Gertrude)  amcası (Claudius) ile evlenir. Hamlet Danimakaya dönünce bir gün babasının hayaletini görür ve babası ona öldürülüşünün kasıtlı olduğunu söyler ve bunun üzerine Hamlet amcasından ve annesinden intikam almaya karar verir. Film 4 dalda Oscara’a aday gösterilmiştir. Bu alanlar; en iyi kostüm, en iyi müzik, en iyi dekor ve en iyi kostüm alanlarıdır. Ayrıca bazı yarışmalarda çeşitli ödüller kazanmıştır.

Yönetmen: Kenneth Branagh

Beyazperde: 3.6/5

IMDb: 7.7/10

Rotten Tomatoes: %95

Hamlet Fragmanı

Hamlet Oyuncuları

Kate Winslet-Ophelia

Robin Williams-Osric

Kenneth Branagh-Hamlet

Derek Jacobi-Claudius

Julie Christie-Gertrude

4) Othello

Film Hakkında

Shakespear'in aynı adlı eserinden uyarlanmışır. Daha önce 1951 yılında Orson Welles tarafından aynı adla uyarlanan bir film daha vardır. Bu filmde başrolleri Orson Welles (Othello) ve Suzanna Cloutier (Desdemona) oynar. Bu yazıdaki Othello ise 1995 yılında çekilmiştir ve yaklaşık iki saat uzunluğunda sürmektedir. Başrolleri Laurence Fishbourne (Othello) ve Irene Jacob (Desdemona) oynamaktadır. Othello'nun arkadaşı Iago'nun arkasından çevirdiği entrikalar anlatılır. Iago Othello'yu karısı ile ilgili doldurur ve onun sadakatinden şüphe etmesini sağlar. 

Yönetmen: Oliver Parker

IMDb: 6.9/10

Beyazperde: 3.9/5

Rotten Tomatoes: %67

Othello Fragmanı

Othello Oyuncuları

Laurence Fishburne-Othello

Irene Jacob-Desdemona

Kenneth Branagh-Iago

Michael Maloney-Roderigo

Nathaniel Parker-Cassio

Anna Patrick-Emilia

Nicholas Farrell-Montano

5) Machbeth

Film Hakkında

Shakespeare’in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır eserin modernleştirilmiş halidir. Film 2015 yılında çekilmiştir yaklaşık bir saat elli üç dakika uzunluğundadır. Ve dünya çapında 16 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Yapıt 11. yüzyıl İskoçya’sını ele alır. Machbeth (Michael Fassbender) bir savaşta Kral Duncan’ın ordusunda görev alır. Savaş bitince üç kahin ortaya bir kehanet atar ve Lady Machbeth’in de (Marion Cotillard) yönlendirmesi ile Kral Duncan Machbeth tarafından öldürülür.

Yönetmen: Justin Kurzel

IMDb: 6.6/10

Beyazperde: 3.2/5

Rotten Tomatoes: %80

Machbeth Fragmanı

Machbeth Oyuncuları

Michael Fassbender-Machbeth

Marion Cotillard-Lady Machbeth

David Thewlis-King Duncan

Sean Harris-Macduff

Jack Raynor-Malcolm

Paddy Considine-Banquo

David Hayman-Lennox

Shakespeare Hakkında Bilgi

İngiliz oyun yazarı, şairi ve aynı zamanda aktörü William Shakespeare, 1564 yılında Stratfort-upon-Avon şehrinde dünyaya gelmiştir.  Bu şehir Londra’nın yaklaşık 100 mil kuzeybatısındadır. Eğer yolunuz düşerse, bu şehirde yazar ile ilgili daha çok ayrıntı öğrenebilirsiniz. Ayrıca mezarını da ziyaret etme şansı bulabilirsiniz. Mezar Holy Trinity kilisesinde yer alıyor. Merak edenler için aşağıda resmini bulabilirsiniz.

18 yaşındayken evlenmiştir. Karısı Anne Hathaway ile üç çocuğu olmuştur; Susanna ve ikiz çocukları Hamnet ve Judith. Hamnet bilinmeyen bir nedenle 11 yaşında vefat etmiştir. William Shakespeare ise 23 Nisan 1616 yılında hayata gözlerini yummuştur. Yazarın günümüze kadar ulaşan eserleri arasında 39 tiyatro oyunu, 154 sonesi ve 3 uzun anlatı şiirleri bulunur.

Shakespeare 18. Sone

Seni bir yaz gününe benzetmek mi, ne gezer?

Çok daha güzelsin sen, çok daha cana yakın:

Taze tomurcukları sert rüzgârlar örseler,

Kısacıktır süresi yeryüzünde bir yazın:

Işıldar göğün gözü, yakacak kadar sıcak,

Ve sık sık kararı da yaldız düşer yüzünden;

Her güzel, güzellikten er geç yoksun kalacak

Kader ya da varlığın bozulması yüzünden;

Ama hiç solmayacak sendeki ölümsüz yaz,

Güzelliğin yitmez ki asla olmaz ki hurda;

Gölgesindesin diye ecel caka satamaz

Sen çağları aşarken bu ölmez satırlarda:

İnsanlar nefes alsın, gözler görsün elverir,

Yaşadıkça şiirim, sana da hayat verir.

Stratford-Upon Avon'da Ziyaret Edebileceğiniz Yerler-Başlık 2

1) Sheakespeare's Birthplace (Shakespeare'in doğum yeri)

Yazarın doğup büyüdüğü evdir. Burada William Shakespeare'in aile hayatı ile ilgili çeşitli hikayeler dinleyebilirsiniz. Ayrıca yazarın çocuklarıda bu evde doğmuştur. Şu an halka açık müze olarak kullanılmaktadır. Restrore edilmiştir. 

2) Mary Arden's Farm (Mary Arden'ın Çiftliği)

Shakespeare'in annesinin yaşadığı ve çalıştığı çiftlik evi. Bu evi şimi Tudor ailesi yönetiyor. Her gün saat birde yemekleri hazırlıyorlar, ekinlerine bakıyorlar ve hayvanları ile ilgileniyorlar. 23 dönümlük bir alan. İçinde doğa parkurları, meyve bahçeleri, ve çocuk macera oyun alanı gibi çeşitli yerler bulunuyor. 

3) Anne Hataway's Cottage (Anne Hathaway'in Kulübesi)

William Shakespeare'in eşinin ailesinin evidir. İçinde o yıllardan kalan ve orijinal mobilyalar vardır. 500 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilmiştir.

4) New Place (Yeni Yer)

Yeni Yer William Shakespeare'in 1597 yılından 1616 yılına ölene kadar olan aile eviydi. Ev 1759 yılında yıkılmıştır. Bu Yeni Yer ziyaretçilere izin vermek için bir bahçe olarak tasarlanmıştır. Bu yer ayrıca 19 yıl boyunca eserlerini bu evde yazan Shakespeare'den ipuçları bulmak için ideal bir yerdir. Burada şairin eserlerinden ilham alan heykeller sergilenir. 

5) Royal Shakespear Company

Shakespeare ve dönem sanatçılarının oyunlarının oynandığı ve çağdaş yazarların oyunlarının da sergilendiği bir etkinlik alanıdır. 

Kaynaklar

 https://www.biography.com/writer/william-shakespeare

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare

https://www.imdb.com/title/tt0117509/

https://en.wikipedia.org/wiki/King_Lear_(2018_film)

https://www.beyazperde.com/filmler/film-221172/


BENZER YAZILAR

GAİN Belgesel ve Program Önerileri

Yaşamın yoğun temposunda birkaç dakikalık programlara şöyle bir göz atayım diyenler için GAİN yapımları...

Control Z

2020-2022 yılları arasında Netflix'te yayınlanan Control Z dizisi konusunu, fragmanını ve izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.


Paylaş