1976 yapımı Taxi Driver filminin incelemesi.

Taxi Driver Filminin Konusu

Martin Scorsese'nin ustalıkla yönettiği ve 1976 yapımlı filmdir. Senaristliği Paul Schrader tarafından yapılmıştır. Taxi Driver filminin konusu Travis Bickle, Vietnam Savaşı'nın etkilerini üzerinden silememiş ve geceleri taksi şoförlüğü yaparak hayatını devam ettirmektedir. Geceleri şehrin pisliğini, adaletsizliğini, insanların yaşantılarını taksi şoförlüğü sayesinde yakından gözlemlemiştir. Travis Bickle, bu adaletsizliği durdurmayı kendine amaç edinir. Şehrin pisliklerden arınması gerektiğini belirtir. Yalnızlığı seven bir karakter olan Travis Bickle, film boyunca iki kadına yardımcı olmaya çalışmak istemiştir. Hatta onların kahramanı olmak ve onları kötülüklerden uzak tutmak ister. Travis'in hayatına dahil olan ilk kadın Betsy'dir. Travis, şehrin pisliği içinde melek gibi görünen Betsy'e aşık olmuştur. Travis'e göre Betsy tüm kötülüklerden korunmalıdır. Betsy belediye başkanı seçimlerine gönüllü olarak yardım etmektedir. Travis bu noktada Betsy'i bu siyasetçilerden koruması gerektiğini düşünür. Travis için siyasetçiler insanları savaşa yollayan ve şehri pisliklerden, adaletsizlikten kurtarmaya çalışmayan kişilerdir. Bu nedenle siyasetçi Palantine'ye bir suikast düzenlemeye başlar. Fakat başarılı olamaz. Böylelikle Betsy'e kahramanlık yapamamıştır. Travis'in hayatına dahil olan ikinci kadın ise Iris'tir. Iris küçük yaşta hayat kadını olmuştur. Travis ise kahramanlık duygusunu bu küçük kıza yöneltir. Iris'i satan patronunu, ona kötü davranan tüm insanları kızın hayatından çıkarmak ister. Travis, başarılı olamadığı suikast girişiminin ardından Iris için elinden geleni yapmak ister. Ölüm pahasına olsa bile. Iris'in patronu, ona dokunmaya çalışan müşterisini katleder ve Travis boynundan vurulur. Görsel efektlerin muazzam olduğu film böylece sona erer. Iris için kahraman olmuştur. Gazetelerde bile Travis Bickle için kahraman denilir. Fakat siyasetçi Palantine'ye suikast girişimi gerçekleşseydi Travis Bickle kahraman olarak anılır mıydı bilemiyoruz. 

Taxi Driver Film Fragmanı 

 

Taxi Driver Hakkında Az Bilinenler

Taxi Driver Film Kadrosu 

Oyuncu Kadrosu 

Taxi Driver Filmi Neden İzlenmeli?

Yalnızlık, insana ne hissettirir? Yalnızlık, insana neler yaptırabilir? Yalnızlık insan için tehlikeli midir? Travis Bickle'nın yalnızlığını konu alan ve yalnızlık psikolojisinin, travmaların insanı hangi noktalara getireceğini Taxi Driver filmiyle görmekteyiz. Taxi Driver, Robert De Niro'nun kusursuzlaştırdığı bir başyapıt olmuştur. Robert De Niro'nun canlandırdığı Travis Bickle rolü ise tarihten silinemeyecek bir karakter olmuştur. Film sadece bu oyunculuk için bile izlenmeye değer olabilir. Travis Bickle savaş gazisidir. Bu savaşın travmalarını yaşamaya devam eden Travis sosyal hayata karışmaya çalışsa da pek başarılı olamaz. Bu sebeple yalnızlıkla bir başına kalmıştır. Travis kendi ifadeleriyle yalnızlığını şöyle açıklar: "Yalnızlık beni tüm hayatım boyunca izledi, her yerde. Barlarda, arabalarda, kaldırımlarda, dükkânlarda, her yerde. Kaçış yok. Ben Tanrı’nın yalnız adamıyım." Travis'in yalnızlığı kusursuz bir şekilde yansımıştır ekranlara. Travis Bickle gibi bazılarımız travmalarla, yalnızlıkla, varoluş sancılarıyla hayatının bir döneminde ya da hayatı boyunca yaşamak zorunda kalmıştır. Bu nedenle Taxi Driver filmi seyircinin duygularından kopuk değildir. Martin Scorsese film çekimini oldukça gerçekçi yansıtmıştır. Akıllardan silinmeyen Travis'in telefonla konuşma sahnesindeki kameranın koridora yönelme kısmı tüm seyirciler tarafından oldukça beğenilmiştir. 

Martin Scorsese, senaryodaki ve Travis'in şikayetçi olduğu şehrin pisliğini oldukça gerçekçi bir şekilde filme aktarmıştır. Görselleriyle, film çekimiyle, müzikleriyle oldukça güzel harmanlanmış bir yapıttır. Alışagelmiş filmlerin aksine baş karakter karizmatik, herkesin hayran olacağı bir karakter değildir. Sorunları olan, yalnızlıkla boğuşan anti-kahraman bir karakter görürüz. Bu etken bile Travis Bickle karakterine yakın hissetmemizi sağlar. Taxi Driver, seneler öncesine çekilmesine rağman günümüzde de etkisini korumaktadır. İzleyenlerin kendinden bir parça bulacağı nadir filmlerden biridir Taxi Driver. Robert De Niro'nun doğaçlama olarak oynadığı o unutulmaz sahne ile son verelim. İyi seyirler.

 
 

 

 

 


BENZER YAZILAR

Shakespeare in Love (Aşık Shakespeare) - 1998 Filmi

Oscar Ödüllü film Shakespeare in Love filmi hakkındaki bilgileri, bilinmeyenleri, ve yorumları sizler için derledik. Ayrıca merak edenler için filmin çekildiği birkaç yer hakkındaki bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar.

Gençler için Stop Motion Animasyon Atölyesi'nden Filmler

İKSV Alt Kat ve İstanbul Film Festivali iş birliğiyle gerçekleşen atölye ile ilgili bilgiler.


Paylaş