Birbirinden farklı konuları olan, hem öğreneceğiniz hem de eğleneceğiniz, yaratıcı belgesel önerileri.

Evde olduğumuz bu günlerde farklılık arıyorsanız hem belgesel izleyip hem de yeni dünyaları görmek ve öğrenmek istiyorsanız; sizler Netflix'ten ilginç belgesel serileri derledik. Keyifli seyirler.

Down to Earth with Zac Efron

Hollywood’un ünlü ve başarılı aktörü Zac Efron ile sağlıklı yaşam uzmanı Darin Olien, dünyadaki güvenilir ve sürdürülebilir hayat tarzlarını araştırıyorlar. Her bölümde dünyanın farklı bir şehrine gidip orada yaşadıkları tecrübeleri ve “pozitif değişimi” izleyicilere sunuyorlar. Daha iyi bir gezegen için çabalayan insanları, onların hikayelerini ve orada gerçekleşen dönüşüm sürecini bizlere adım adım gösteriyorlar. Gittikleri yerlere özgü kültürleri, yaşam tarzları ve yemekleri de seyirciye sunup farklı bir deneyim yaşatıyorlar. İlk sezonu sekiz bölümden oluşan ve çok beğenilen 2020 Netflix yapımı bu belgesel serisinin, 2. Sezonu 2022’de çıkması bekleniyor.

Salt Fat Acid Heat

Başarılı şef ve televizyon sunucusu olan Samin Nosrat’ın yazdığı “Salt, Fat, Acid, Heat: Mastering the Elements of Goodé” isimli kitaptan uyarlama olan, yönetmenliğini Caroline Suh’un yaptığı 2018 Netflix yapımı mini belgesel serisi mükemmel yemeğin dört ana elementini bizlere sunuyor. Her bölümde bir elementi araştırıp, nereden geldiğini, yemeklerde kullanım şeklini anlatıyor. Nosrat, elementleri daha iyi kavramamız için, farklı ülkelere seyahat ediyor. Elementleri kullanarak bize iyi yemeğin nasıl olacağını anlatıyor ve burada farklı tarifler deneyip tecrübelerini seyirciyle paylaşıyor.

Headspace Guide to Meditation

Meditasyonu, yapılış amacını ve faydalarını anlatan animasyon türündeki mini belgesel serisidir. Headspace’in kurucusu, yazar ve Budist keşiş olan Andy Puddicombe’nin tecrübelerini anlattığı meditasyon rehberi oldukça faydalı ve sizi sakinliğe kavuşturuyor. 2021 Netflix yapımı belgesel, izleyicilere sorular soran, onları düşünmeye ve sorgulamaya iten başarılı bir seridir.

Our Planet

Dünyanın en başarılı belgesel yayıncıları arasında gösterilen doğa tarihçisi: David Attenborough’un yapımını üstlendiği doğa belgeselidir. Netflix Birleşik Krallık 2019 yapımı olan, seslendirmelerini Penélope Cruz ve Salma Hayek’in yaptığı sekiz bölümden oluşur. Her bir sahnesi adeta görsel şölen olan, görüntüleriyle sizi hayrete düşürecek olan bu belgeseli izlemenizi tavsiye ediyoruz.

The Secret

Kişisel gelişim yazarı Rhonda Byme’nin yazdığı The Secret isimli kitaptan uyarlanan, röportaj şeklindeki 2006 yapımı belgeseldir. Drew Heriot’un yönettiği bu belgesel çıktığı yıl Oprah Winfrey, Ellen DeGeneres ve Larry King gibi medyanın en önemli kişilerinin dikkatini çekmiştir. Belgesel olumlu dönüş aldığı kadar, tartışma konusu oldu ve eleştiri yağmuruna tutuldu. “Çekim Yasasını” anlatan belgesel serisi, metafizik, psikoloji, kuantum fiziği, teoloji ve felsefe gibi konuları işliyor. 2007 yılında belgeselin DVD satışlarında patlama olmuştur ve 56-65 milyon dolar arasında satış yapmıştır. Birçok insan hala bu belgeselin ve yazarın diğer kitaplarının hayatlarını değiştirdiğini savunuyor. Spritüel konulara ilginiz varsa, kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Explained

Ezra Klein ve Joe Posner tarafından yapılan,  2018 yapımı iki sezonluk Netflix belgesel serisidir. Serinin her bölümü yaklaşık 16-18 dakika uzunluğundadır. Her bölümde farklı bir konuyu, farklı konuk anlatıcı seslendirmektedir. Güncel konuları daha iyi anlamamız ve neden olduğunu sorgulamamız için oldukça faydalı bir seridir. Serinin devamında The Mind Explained, Sex Explained, Coronavirus Explained, Money Explained yayınlanmıştır.

Chef’s Table

David Gelb tarafından yapılan, Brian McGinn, Clay Jeter gibi isimlerin yönettiği yemek konulu belgesel serisidir. Serinin her bölümünde farklı bir şefe odaklanıyor ve onların yemeği tanımlamalarını, felsefelerini, düşüncelerini bizlere aktarıyor. Her şefin farklı bir kökenden gelmesi şova kültür çeşitliliği katıyor. Ayrıca bu belgesel serisi birçok ödüle aday olmuştur ve kazanmıştır. 2015 Netflix yapımlı bu belgesel serisini izlemenizi öneririz.


BENZER YAZILAR

Can Evrenol: Korku Evreninin Uzayı

Can Evrenol filmlerinin Clive Barker başta olmak üzere kullandığı referanslar ve Psikolojik-Sosyolojik alt metinleri.

Breaveheart

İçimizdeki isyanı körükleyecek bir film: Cesur Yürek.


Paylaş