Yapay zekanın ürettiği insan yüzlerini gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansız. Nasıl yapılıyor ve bu teknoloji nerelerde kullanılacak?

Hayatın her alanında karşımıza çıkan yapay zeka teknolojisi bugünlerde öyle bir noktaya evrildi ki artık sahte insan yüzleri bile oluşturabiliyor.

Normal koşullarda yapay zekanın gerçekte olmayan şeyleri yapması pahalı bir iş. Aynı zamanda çok güçlü bir sistem gerektiriyor. "This person does not exist" adlı web sitesi ise bu sistemlere gerek duymadan bu işi yapabiliyor.

Yapay zekanın sanal ortamda sahte içerikler üretmesi aslında yeni bir bilgi değil. Yapay zekanın gelişimi boyunca çok çeşitli özellikler ve yenilikler hayatımıza girdi ve burada inceleyeceğimiz konu da bunun örneklerinden biri.

Yapay zeka yüzleri oluşturan web sitesi

"This person does not exist" adlı web sitesi, daha önceden eğitilmiş yapay zekası sayesinde, gerçek dünyada var olmayan insan yüzleri oluşturabiliyor ve sahtecilikte sınır tanımıyor.  UBER’de bir yazılım mühendisi olan Philip Wang tarafından oluşturuldu ve geçen yıl da dünyada ki en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan NVIDIA tarafından bazı teknoloji araştırmaları için kullanılmaya başlandı. 

Wang’ın yarattığı yapay zeka rutini, aynı zamanda NVIDIA’nın geliştirdiği yapay zeka platformunu kullanıyor ve web sitesi her yenilendiğinde, karşınıza yeni bir yüz getiriyor ve sizi bu yüzle tanıştırıyor. Gerçekliği çok yüksek olan ve ayırt edilemeyen bu "sahte yüzler" gerçek bir insandan ayırt edilemeyecek kadar ayrıntılı görünüyor. Üstelik bu durum olayın daha gerçekçi olmasını sağlıyor.

Yapay zeka yüzleri nasıl oluşturuyor?

Web sitesi, "Üretken Çekişmeli Ağlar" (GAN) adı verilen bir makine öğrenimi yöntemini kullanıyor. Bu programlar çok fazla sayıda gerçek insan yüzü fotoğrafıyla "analiz edilerek" yeni örnekler üretmeyi öğreniyor ve her defasında da altyapısına kaydediyor başka diğer sahte yüzler üretmek için.

Wang’ın web sitesi güçlü bir grafik kartı bulunan kiralık bir sunucuda Nvidia’nın yazılımını çalıştırıyor. Wang, “Programın her iki saniyede bir yeni bir yüz üretmesini ve bunu ölçeklenebilir bir formatta gerçek dünya ile paylaşmasını sağlıyorum. Çok havalı bir şey değil.” diyor.

GAN’lar pek çok farklı amaçla kullanılabiliyor ama Wang şimdilik sadece yüzlere odaklanacağını belirtti. Yazılımcı “Yüzler bizim bilincimiz için en dikkat çekici şeyler. Bu yüzden bu önceden eğitilmiş özel modeli kullanmaya karar verdim.” diyor.

Yapay zeka yüzlerinin alt yapısında "GAN" Sistemi var

Az önce bahsettiğimiz GAN sistemi bu işin olmazsa olmazı. GAN’lar ilk olarak 2014 yılında bilgisayar bilimci Ian Goodfellow ve arkasında ki ekip tarafından ortaya çıkarılmıştı. O süreden bu yana kullandıkları altyapıyı inanılmaz derecede geliştirdiler ve şimdi o geliştirdikleri sistemle oldukça gerçekçi görseller hazırlayabiliyorlar. Bu sistemde insanların dans ettiği videolar üretmek ya da bazı yaz manzaralarını kış manzaralarına dönüştürmek gibi amaçlar var. Yani bu bir tür olmayanı üret olayı ama işin içine sahtecilik katarak.

Yapay Zeka Yüzleri Nerelerde Kullanılacak?

Bu sistem her geçen gün altyapısını geliştirerek daha iyi ve kapsamlı olma yolunda ilerliyor. Uzmanlar, Wang’ın geliştirdiği yapay zekayı, çeşitli reklamlarda, filmlerde videolarda oynayacak foto gerçekliğe sahip dijital karakterler üretmek için kullanılabileceğini düşünüyor.

Örneğin, gelecekte bir film izliyorsunuz ve bu filmin başrol oyuncusu ve yıldızı gerçek hayatta olmayan sahte bir insan. Üstelik o sene ki Oscar ödülünü de kazanıyor.

Kısacası bu sistemle üretilen insan yüzleri ile ileride hayatın her alanında karşılaşmamız mümkün.

Ancak Wang’ın motoru şimdilik sadece 2d fotoğraflardan yola çıkarak 2D insan yüzleri tasarlıyor. Yine de Wang’ın 3D modellemeler için de aynı teknolojiyi geliştirmesi bekleniyor.

 

KAYNAKLAR

https://www.dunyahalleri.com/yapay-zeka-destegiyle-sahte-yuzler-yaratan-site/#comment-9481

https://www.techinside.com/sahte-insan-yuzu-ureten-yapay-zeka/

https://www.techinside.com/nvidia-yapay-zeka-ile-insan-yuzu-uretiyor/

https://www.gercekbilim.com/yapay-zeka-gercekci-insan-yuzleri-uretti/


BENZER YAZILAR

Yapay Zeka ile Üretilen İnsan Yüzleri

Yapay zekanın ürettiği insan yüzlerini gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansız. Nasıl yapılıyor ve bu teknoloji nerelerde kullanılacak?

Hitit Arşivleri: Anadolu’daki İlk Kütüphane

Tüm zamanların en önemli uygarlık göstergesi olan kütüphanelerin ortaya çıkışı ve Anadolu topraklarında yer edinen ilk kütüphane.


Paylaş