2021'de not almak için çeşitli özelliklere sahip bir dizi araç ve uygulama ile karşı karşıyayız. Peki hangisini kullanacağınızı nasıl seçersiniz? Sorunun cevabı ve not tutmayı kolaylaştıracak mobil uygulamalar arasından en iyi 8 tanesi bu yazımızda.

İşinizi veya kişisel yaşamınızı düzenleyebileceğiniz dijital bir not defterine sahip olmak daha düzenli ve daha üretken olmanızı sağlayabilir. İyi bir not alma uygulaması ile nerede olursanız olun, herhangi bir şey hakkında notlar alabilir ve bunları tüm cihazlarınızla senkronize edebilirsiniz.

Günlük tutabilir, toplantı notlarıyla dolu beyaz tahtaların fotoğraflarını çekebilir, sanal toplantılardan ekran görüntülerini kaydedebilir ve aynı ekran üzerinde fikirlerinizi yazarken dersleri kaydedebilirsiniz. Yapılacaklar listeleri oluşturabilir, yemek tarifleri not alabilirsiniz. Dijital not defterlerinin kullanım alanları sonsuzdur. Peki kullanım amacına uygun olan mobil uygulamayı nasıl seçeceksiniz?

Dijital Not Alma Uygulamalarının Özellikleri, Farkları Nelerdir?

Her şeye not yazabilirsiniz; bir peçetenin arkası, bir zarf, bir bilet koçanı ve evet, bir defter. Harika not alma uygulamaları, birçok farklı amaç ve kişi için uygun olmalı. En iyi uygulamalar, güçlü arama araçlarına ve notlarınızı düzenlemek için çeşitli yöntemlere sahip olur. İhtiyaç duyduğunuz notları, kişiselleştirip organize edebilir ve paylaşabilir olmalı.

Not alma uygulamalarının hızlı ve kullanımının kolay olması gerekiyor. İster dizüstü bilgisayarınız, ister masanızda olun, ister havada uçarken, not defterinizin her zaman hazır bulunması gerekir. Uygulamaların en azından bir masaüstü ve bir mobil platformda kullanılabilir olmasına ve bir tür çevrimdışı işlevselliğe sahip olmasına ihtiyacınız olabilir. En iyi not alma uygulamalarının çoğunda e-posta iletme özelliği de var. Bu, bir e-postayı özel bir adrese iletebileceğiniz ve mesajın not alma uygulamanızda bir not olarak görünmesini sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

En iyi Nor Alma Uygulaması Hangisi? Not Almak İçin En İyi 8 Mobil Uygulama

Bu kullanışlı uygulamalar, metinlerden sesli notlara kadar her şeyi akıllı telefonunuzla, tablet veya bilgisayarınıza not almanızı sağlar. Ancak onlarca not tutma uygulaması mevcut olduğundan, doğru olanı seçmek zor olabilir. İşte en iyi not alma uygulamaları için seçimlerimiz.

1) Evernote: En İyi Not Alma Uygulaması

Evernote, çok çeşitli dijital bilgileri ve organizasyon becerisiyle, tartışmasız en iyi not alma uygulaması olarak bilinir. Metin, resim, ses ve video kayıtları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde notlar almanıza olanak tanır. Bu notlar dijital not defterlerinde düzenlenebilir, etiket ve kısayol gibi araçlar kullanılarak gruplandırılabilir. Yapılacaklar listelerinden harici dosyalara kadar, notlara her şey eklenebilir. Notları düzenleyebilir, hatırlatıcılar ekleyebilir ve arkadaşlarınızla e-posta yoluyla paylaşabilirsiniz.

Evernote'un web uzantısı ile, tek bir tıklama ile dilediğiniz web sayfasını kaydetmenize ve üzerine not almanıza olanak tanır. Evernote, telefonunuzun kamerasını kullanarak metinlerden, fotoğraflara kartvizitlere kadar her şeyi tarayabilir ve dijital hale getirir.

Evernote, içeriğinizi birden çok cihaz arasında otomatik olarak senkronize ederek notlarınıza herhangi bir telefondan, tabletten veya bilgisayardan erişmenize olanak tanır. Hizmetin ücretli versiyonu, notlara ve PDF dosyalarına çevrimdışı erişim gibi daha da fazla özellik sunar.

Evernote, el yazısı notlarla bile çalışır, ancak yazınızın bir bilgisayarın okuyabileceği kadar düzgün olması gerektiğine dair büyük uyarıda bulunur. Evernote hatırlatıcılarından otomatik olarak görevler yaratabilir veya takvim etkinlikleri için yeni notlar oluşturabilirsiniz.

2) En İyi Ücretsiz Dijital Not Alma Uygulaması: Microsoft OneNote

Microsoft OneNote, ücretsiz ve tam özellikli bir not defteri. Aylık aboneliğe ihtiyaç duyulmaması dışında Evernote’dan başka farklılıklar da var.

Bunlardan en önemlisi, OneNote'un çok daha serbest biçimli olmasıdır. Her not sayfası telli bir defterden modellenmiş, bu nedenle “Sayfalar” adı verilen alt bölümlere sahip. Her sayfa temelde, herhangi bir notu istediğiniz yere ekleyebileceğiniz serbest biçimli bir tuval görüntüsünde. Bu, bir görüntüyü sürükleyip bırakabileceğiniz, yanına bazı metin notları eklemek için herhangi bir yere tıklayabileceğiniz ve bilgisayarınız bir dijital kalemi destekliyorsa, fotoğraftaki herkesin üzerine bir bıyık çizebileceğiniz anlamına gelir. OneNote'un güçlü arama özelliği, bilgileri belirli bir sayfada veya tüm not defterlerinde hızla bulmanızı sağlar. Notlar, kişisel etiketler kullanılarak düzenlenebilir. Uygulama, OneDrive depolama alanınızı çevrimdışı olarak kullanır.

Microsoft'un Office paketinin üyesi olduğu için uygulama, Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamalarla senkronize çalışır. Uygulama, iOS ve Android gibi platformlarda kullanılabilir. Tarayıcı üzerinden çevrimiçi versiyonu da mevcut.

3) En Kolay Kullanım Sunan Not Alma Uygulaması: Simplenote

Adından da anlaşılacağı gibi Simplenote, piyasadaki en basit not alma uygulaması. Notları, listeleri ve fikirleri yazmanın kolay bir yolunu sağlar. Simplenote'un temel deneyimi tamamen hız ve verimlilikle ilgili. Sadece uygulamayı başlatın, birkaç not yazın.

İstediğiniz kadar not oluşturabilir ve gerektiğinde düzenleyebilirsiniz. Oldukça büyük bir not koleksiyonunuz olduğunda, bunları düzenlemek için etiketleri ve raptiyeleri kullanabilirsiniz.

Simplenote, hızlı arama işlevi ile öne çıkıyor. Uygulamaya başlamak için tek ihtiyacınız olan, içeriğinizi buluta yedeklemenizi sağlayan ücretsiz bir hesap. Ayrıca notlarınızı birden çok cihaz arasında senkronize ederek onlara herhangi bir bilgisayardan, tabletten veya telefondan erişmenize olanak tanır. Simplenote; iOS, Android, macOS, Windows ve Linux gibi platformlarda çalışır. Web üzerinden de erişilebilir.

Sadeliğine rağmen, Simplenote onu daha da kullanışlı kılan bazı paylaşım ve işbirliği özelliklerine de sahip. Uygulama, eski notlarınızı bile yedekler ve eski sürümlerine erişimi de kullanıcılara sunar.

4) iOS İçin En İyi Not Alma Uygulaması: Apple Notes

Bir iPhone veya iPad kullanıyorsanız, başka uygulama aramanıza gerek bile olmaz. Apple'ın kendi uygulaması Notes, tüm not alma ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli olur. Uzun metinli notlardan yapılacaklar listelerine kadar, Notes her şeyi not almanıza olanak tanır. Ayrıca notlara web bağlantıları, taranmış belgeler ve çizimler de ekleyebilirsiniz. Yeni bir not oluşturmak için Siri'yi (Apple'ın sanal asistanını) da kullanabilirsiniz. Uygulamanın kamera işlevi, fotoğrafları notlara hızlı bir şekilde eklemeyi kolaylaştırır ve kağıt belgeleri tarayarak dijital hale getirebilirsiniz.

Apple Notes, Safari gibi diğer uygulamalardaki “Paylaş” seçeneğini kullanarak hem yeni hem de mevcut notlara haritalar ve belgeler gibi ekler eklemenizi sağlar. Notlarınız bulutta saklanır ve iCloud senkronizasyonu, bunlara hem iOS hem de macOS aygıtlarından erişebileceğiniz anlamına gelir. icloud.com/notes üzerinden senkronize edilmiş tüm notlarınızı içeren çevrimiçi bir sürümüne, farklı işletim sistemlerine sahip cihazlardan bile ulaşırsınız. Ancak depolamak için yeterli iCloud alanınız olması koşuluyla.

Apple Notes, hareketle yazmayı destekler, böylece parmağınızı kullanarak çeşitli fırça stilleri ve renkleri arasından seçim yaparak bir notta doğrudan çizim yapabilirsiniz. El yazısıyla not almak için Apple Pencil'ı kullanabilirsiniz. Apple Notes'a kaydedilen tüm içerik, bir parola veya parmak iziyle güvence altına alınabilir.

5) Android İçin En İyi Not Alma Uygulaması: Google Keep

Android'in geliştiricisi olarak Google, Android işletim sistemi için en popüler uygulamaları yapıyor. Bunlardan biri, Android için en iyi not alma uygulaması olan Google Keep. Google Keep, metinden fotoğraf dosyalarına kadar her şeyi not almayı kolaylaştırır.

Hareket halindeyken konuşarak sesli not oluşturabilirsiniz. Uygulama bunu otomatik olarak yazacaktır. Görsel olarak ayırıcı olması için her nota farklı bir renk seçilebilir. Her nota özel olarak hatırlatıcılar ve hatırlatılmasını istediğiniz tarih ve saat gibi bilgileri ekleyebilirsiniz. Hızlı erişebilmek için önemli notlar üst kısıma sabitlenebilir ve başka kullanıcıları e-posta yoluyla notlar üzerinde birlikte çalışmaya davet edebilirsiniz. Notlar, etiketler ile organize edilebilir ve Google Dokümanlar'a kopyalanabilir.

Google Keep, hem Android hem de iOS için kullanılabilir. Ayrıca web üzerinden çevrimiçi olarak da erişilebilir. Notları ve bağlantıları kaydetmek için kullanışlı bir Chrome uzantısı da mevcut. Onu bu kadar kullanışlı kılan bir diğer özellik ise Google'ın diğer hizmetleriyle kusursuz entegre oluşu.

6) İşbirliği için En İyi Not Alma Uygulaması: Dropbox Paper

Ortak bir proje hakkında bilgi toplamak veya paylaşmak için bir arkadaşınızla, meslektaşınızla birlikte çalışmanız gereken zamanlar olabilir. Bu tür durumlar için işbirliğine dayalı bir not alma uygulamasına ihtiyacınız olacak ve Dropbox Paper, tam olarak ihtiyacınız olanı size veriyor.

Dropbox Paper, ekibinize ve size sadece not alıp düzenleyebileceğiniz değil, aynı esnada beyin fırtınası yapabileceğiniz, fikirlerinizi birlikte gözden geçirebileceğiniz ve toplantıları başarıyla yönetebileceğiniz ortak bir çalışma alanı verir. Uygulama araçları ile doğrudan belgelerden yapılacaklar listesi atamanıza, teslim tarihi eklemenize olanak tanır. Açıklama kısmını kullanarak, belgedeki bir görüntünün istediğiniz bir bölümüne yorum veya notlar ekleyebilirsiniz. Takviminizi bağlamak, toplantıların gündemiyle ilgili belgeleri kolayca sınıflandırmanızı sağlar. Görüntü ve ses, YouTube videoları ve GIF'lere ile neredeyse her tür içeriği not sayfanıza ekleyebilirsiniz. Sketch ve Invision gibi ek uygulamalarla de sorunsuz bir şekilde çalışarak hızlı bir önizleme sağlar. Dropbox Paper, bulut depolama hizmetiyle de iyi bir şekilde bütünleşir. Hem iOS hem de Android için kullanılabilir. Ayrıca bir tarayıcı aracılığıyla çevrimiçi olarak da erişilebilir.

7) En Güvenli Not Alma Uygulaması: Saferoom

Uygulamaların çoğu, hesap bilgilerinizi kullanarak notları buluta depolar. Bu, notlara erişmek için yalnızca hesap şifrenizin gerekli olduğu anlamına gelir. Bu yöntem, genelde işe yarasa da en güvenli olanı değildir. Ekstra güvenlik için, notlarınızı kaydetmeden önce şifrelemek en iyisidir. Ve Saferoom bu işe yarıyor.

Saferoom, notlarınıza ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Saferoom’un kendi not defterine sahip olmadığını belirtmekte fayda var. Uygulama, diğer hizmetlerle birlikte çalışmak üzere tasarlanmış. Uyumlu bulut hizmetlerinden herhangi birine kaydedilebilen notlarınızı şifrelemenizi sağlar. Saferoom; Evernote, OneNote gibi uygulamaları destekliyor. Uygulama, verileri şifrelemek için sıfır bilgi prensibini kullanıyor. Yani şifreyi yalnızca sizin tarafınızdan bilindiği ve şifreyi kaybederseniz veya unutursanız şifrelenmiş verileri kurtarmanın bir yolu olmadığı anlamına geliyor. Uygulamanın uzantıları, diğer uygulamalardaki dosyaları doğrudan şifrelemenize izin verir. Saferoom, şifrelerin kullanımını etkinleştirmek için 1Password ve LastPass gibi popüler uygulamaları destekliyor.

8) Farklı Not Türlerini Yönetmek İçin En İyi Not Alma Uygulaması: Zoho Notebook

Çoğu uygulama birden çok not türünü desteklese de, hepsini işlemek için ortak bir yöntem kullanırlar. Zoho Notebook'un her bir not türü için farklı bir yaklaşım uygulayarak diğerlerinden ayrıldığı nokta burası. Farklı not türlerini eşit derecede iyi yönetebilen bir not alma uygulaması istiyorsanız, Zoho Notebook tam anlamıyla mükemmel.

Kart tabanlı tasarımı sayesinde Zoho Notebook, farklı türlerdeki notların yönetimini kolay hale getiriyor. Kartların her birinin farklı bir rengi var (örn. metin için sarı, yapılacaklar listesi için mavi, ses için kırmızı), aralarında basit bir bakışla görsel olarak ayırt etmenizi sağlar. Her kart ayrıca, kendileriyle ilişkili notları yönetmeyi kolaylaştıran özelleştirilmiş işlevlere sahip. Örneğin, metin kartı yapılacaklar listeleri oluşturmak ve sunum içeriklerini içe aktarmak için kullanılabilir. Benzer şekilde, dosya kartı notlara PDF'ler, word belgeleri ve elektronik tablolar eklemeyi mümkün kılar. Ardından, Zoho Notebook'ta kaydedilen içeriğin daha iyi görünmesi için otomatik olarak biçimlendiren “Akıllı Kartlar” mevcut. Zoho Notebook, ayrıca notları bir yığın halinde gruplandırmak ve aradığınız notu bulmak için hafifçe dokunmak gibi çok sayıda fiziksel hareketi de destekler.

Zengin özellikleri rağmen, Zoho Notebook'un kullanımı tamamen ücretsiz. Uygulama iOS, Android, macOS ve Web için mevcut.

Barış Özcan'ın kullandığı ve önerdiği not alma uygulamalarını ise bu videoda izleyebilirsiniz.

Kaynaklar

https://zapier.com/blog/best-note-taking-apps/

https://www.pcmag.com/picks/the-best-note-taking-apps


BENZER YAZILAR

Grotesk Nedir?

Sözlükteki karşılığı, bir varlığın çirkin ve rahatsız edici şekilde gösterildiği resim ya da başka sanatsal eserler olan grotesk kavramı nedir?

Ölüler Günü: Meksika'nın Renkli Festivali

Adına rağmen dünyanın en eğlenceli ve renkli festivallerinden biri


Paylaş