Dünyada Z jenerasyonunu kasıp kavuran K-Pop nedir, nasıl fenomen oldu?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz, gerek müzikleri,gerek tarzları,gerek dizileri ve kültürüyle tüm dünyayı etkisi altına alan Asya kültürü, başta genç kesim (Z kuşağı) olmak üzere 7'den 70'e tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Bu yazıda da K-pop’un çıkış noktasını, bugünlere nasıl geldiğini detaylı bir şekilde inceledik.

K-Pop Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? 

K-Pop, hikâyesi üç gençten oluşan Seo Taiji & Boys isimli grubun Kore müzik piyasasına girişi ile başlıyor. 90’lı yılların ortasındaki Kore Savaşı, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki çatışmanın izleri de o dönem sanatta etkisini gösteriyor. Bu değişimin en belirgin örneği de Seo Taiji & Boys oluyor.

Politik ve kültürel değişime hakim olan grup, tarzları, sesleri, harika dansları ve giydikleri bir kostümle bile o dönem ikon haline gelmeyi başarıyorlar. Etkileri halen daha devam eden grup, başlangıçta pek “sükse” yapamasa da kısa sürede global piyasada pazarlanabilir bir ürün haline geliyor. Devlet desteğini de arkasına alarak sağlam bir K-Pop fenomenine dönüşüyor.

K-Pop Dünyada En Çok Hangi Ülkelerde Yaygın?

K-Pop, Japonya, Endonezya, Çin, Tayland gibi ülkelerde de büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Ancak en belirgin olanı ise, Güney Amerika’da konser biletlerinin satışa çıktığı günde tükenmesi. Bu da beraberinde o bölgenin yerel sanatçıları ile olan düetleri kaçınılmaz kılıyor. Özellikle Fransa ve Amerika’daki turnelerinde, Rolling Stones, Beatles gibi gruplardan sonra en çok dinlenen,listeleri altüst eden ve konserdeki seyirci sayısı ve coşkusuyla bunu ispatlar nitelikteler.

Plak Şirketleri K-Pop Gruplarını Nasıl Piyasaya Çıkartıyor?

Bu piyasayı yakından tanımak istiyorsanız bildiğiniz pek çok şeyi unutun! Tam anlamıyla plak şirketlerinin otoriterliğinde bir yaşam söz konusu. Küçük yaşta seçmelere katılıp seçilen gençler, "köle sözleşmesi" adı altında katı kurallarla şirketlerin denetimi altında günde 18 saate dayanan ses, dans, oyunculuk, diksiyon eğitimi alacakları bir acemilik dönemi yaşıyorlar. Eğer yeterli seviyeye gelip çıkış yapmaya hazır hale gelirlerse, üye sayıları en az 4 kişiden oluşan çeşitli gruplar halinde piyasaya sunuluyorlar.

Böylelikle "idol" sıfatını almaya hak kazanıyorlar.

Kore eğlence sektörüne baktığımızda, "yüz eskitme" kavramının aksine en ünlü starların 7/24 ekranlarda olduklarına şahit oluruz. Popüler anlamda ilk 5 içerisinde yer alan gruplar, çeşitli reality showlara katılır, neredeyse tüm hayatları web siteleri yayınlanır. Kore eğlence sektöründe yüz eskitme sorunu, bir grubun birkaç ay gözlerden uzak yaşayıp,giyimleri ve müzik tarzlarını değiştirdiği birtakım "comeback"lerle çözülüyor.

K-Pop Grupları'nın Dönüşümü

Bu değişim, örneğin "ponpon kızlar" imajındaki bir grubun daha sonrasında birdenbire piercing'ler, siyaha boyanmış gözler ve değişik saç stilleri ile daha sert müzik yapan bir gruba dönüştüğünü görüyoruz.Bu "comeback"ler önceden açıklanıyor ve hayranlar için heyecanlı ve sürpriz bekleyiş başlamış oluyor.

Şu sıralar “retro ve şirin kızlar” dönemini yaşayan Red Velvet, kız grupları arasında en büyük oyunculardan.

K-Pop Sözlüğü, Hayranlar ve Dahası

K-Pop hakkında biraz daha bilgi edindiğimizi varsayarsak,hayran kitlesi hakkında da birtakım bilgilerden bahsedelim. Ülkemizde K-pop’un özellikle de 12-20 (ortalama) yaş aralığında ciddi bir fan kitlesi var. Bazı araştırmalara göre bu durum diğer ülkelerde de çok farklı sayılmaz. Genellikle muhafazakar kesimden gelen kızların K-pop’a hayranlıklarının sayıca daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sosyal medyada karşımıza çıkan "Fandom, bias, oppa" gibi başlangıçta anlamadığımız terimler mevcut.

Bu durum da özellikle ergenlik çağındaki gençler için birer kimlik arayışı, aileye, okula, sorumluluklara yani kısaca otoriteye bir başkaldırı gibi düşünebileceğimiz bir eylem ve davranış biçimi.

Bu fan kitlelerinin ülke dışına da yayıldığının farkında olan Kore Müzik Endüstrisi, hemen hemen her şarkıya birkaç İngilizce kelime de olsa, aralara serpiştirmeyi ihmal etmez.

K-Pop Gruplarının Adları

Grup isimlerini de inceleyecek olursak,Latin Alfabesi veya İngilizce kısaltmalardan oluşuyor: BTS, RED VELVET, BIG BANG, EXO, BLACKPİNK, MONSTA X, TWICE, GOT 7, SEVENTEEN. Ayrıca, birtakım içerik üreticileri, girişimci yanlarını değerlendirmek adına, İngilizce veya Türkçe bir içeriğin Korece çevirisini de hayata geçiriyorlar.

Bu da hayranlar, izlenme sayıları vb. açısından olumlu bir geri dönüşüm sağlıyor.

En Popüler K-Pop Grubu Hangisi?

Bts, Bugün en popüler K-Pop grupları arasında ve 7 üyeden meydana geliyor.

K-Pop Neden Bu Kadar Tuttu?

K-pop'u anlamak ve tanımak için çıktığımız bu yolculukta pek çok şeye tanık olduk. Batılı kültürlerden farklı olarak birtakım kısıtlamalara maruz kalmış, tarzları, sesleri, müzikleriyle farklı bir imaj ortaya koyan oldukça özgün ve ünü ülkesinin sınırlarını  günden güne aşan bir akım.

Özellikle de kendini arayan, birtakım kimlik arayışındaki gençler için olmazsa olmaz bir dışavurum, ifade ediş biçimi. Bu sayede daha konfor alanının dışına pek çıkmak istemeyen, sınırlara bir nebze başkaldıran ancak "Ben de varım ve buradayım" demek isteyen gençlerin yaşam felesefesi olmaya devam ediyor. Zaman geçtikçe daha çok ülkeye ve gence adını duyurmaya da devam edecek gibi.

 

EXO Grubu


Güney Kore’nin başkenti Seul’de 2011 yılında kurulup, 2012 yılında piyasaya çıkan grup 9 üyeden oluşmaktadır.

 

Kaynaklar; https://medium.com/@behaviorinstitute.tr/k-popu-anlamak-k-pop-nedir-nas%C4%B1l-ortaya-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1-neden-bu-kadar-tuttu-a84fd611dd40

behaviorinstitute.tr 


BENZER YAZILAR

Popular Problems: Olgun Bir Leonard Cohen Albümü

Leonard Cohen’in Popular Problems albümünü inceledik

Freddie Mercury ve Bohemian Rhapsody

Hala Rock müzik için oldukça büyük öneme sahip Bohemian Rhapsody şarkısını, 4 oktava kadar çıkabilen nadir insanlardan olan Freddie Mercury’yi ve Queen grubunu inceledik.


Paylaş