Tematik restoran ve birbirinden ilginç örnekleri

Yeme içme, yaşamımızı sürdürebilmemiz için en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Fakat zaman zaman bir keyif unsuru veya bağımlılık haline de gelebilir. Günümüzde gelişen yenilikler ve görsellikler ise yiyecek ve içecek sektöründe gün geçtikçe önem kazanmakta. Bununla beraber yeme-içme sektöründeki ticari işletmeler, çeşitli temalarla birlikte tematik restoranlar açmaya başladı. Tematik restoranların ortaya çıkmasının en büyük sebeplerinden biri de rekabetin artması.

Tematik Restoran Nedir Ve İlk Ortaya Çıkışı Ne Zamandır?

Tematik restoranlar, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, keyifli vakit geçirmelerini de sağlayan ticari işletmelerdir. Rakip ticari işletmelerden ayrılan kısmı, çevreye yeni bir farklılık aşılamak. Özellikle turizm ve konaklama hizmetlerinde ise ilgi çeken bir strateji.

İlk ortaya çıkışı 1950’li yılların sonlarına kadar dayanıyor. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, insanların boş zamanları azalarak, gelirleri artış gösterdi. Bununla birlikte işletmeler de müşterilerin memnuniyeti açısından çeşitli konseptlerde restoranlar açmayı hedefledi. II. Dünya savaşında Amerikan Hava Kuvvetleri’nde pilotluk yapan David Tallichet, tematik restoranların da babası olarak biliniyor. Polinezya Adaları'nda açtığı Yeni İngiltere Köyleri ve Fransız Çiftlikleri temalı restoranları mevcut. Bunlardan en ilgi çekici olanı ise Proud Bird adındaki restoranı. Bu restoranda müşterilerin masalarında kontrol kulesine ait telsiz konuşmalarını dinlemeleri sağlanıyor.

Birbirinden İlginç Tematik Restoran Örnekleri

Modern Tiolet Restaurant (Modern Tuvalet Restoranı)

Tematik restoranlar arasındaki en popüler olanı diyebiliriz. Verdiğiniz bütün siparişler tuvalet araç gereçleri ile birlikte servis edilmektedir. Yenilen yemekler klozet şeklinde tabaklarda, içecekler ise pisuarı andıran bardaklarda geliyor.

Dinner in the Sky

Müşteriler bir vinç yardımı ile belirli bir yüksekliğe çıkarılıyor. Sıkı güvenlik önlemleri alınarak organize edilen bu restoran bütün şehri ayaklarınızın altına alarak yemek servisi sunuyor.

Zauo Restoran

Taze deniz ürünü isteyenler için belki de sunulan en taze hizmet olabilir. Bu restoranda size verilen olta ve biraz yem ile birlikte restoranı çevreleyen büyük bir akvaryumun içinde bulunan balıkları tutmanız isteniyor. Tuttuğunuz bu balıklar daha sonra pişirilerek size servis ediliyor.

Hajime Robot Restoran

Bangkok’ta bulunan bu restoranın garsonları robotlar! Üstelik bahşişe de gerek yok.

The Singapore Flyer

Lunaparklarda bulunan dönme dolapların restoran hali. Kapsüllerin içinde yemek yenilen bu yer dönme dolaptan farksız bir şekilde sürekli dönüyor. Bu sayede yemek yediğiniz ortamın manzarası aynı kalmayıp belirli aralıklarla değişiyor. Dönen bir platformda yemek yemenin bazı insanlar için zorlayıcı olması da bu restoranın tercih edilmeyecek bir sebebi olabilir.

 

Kaynaklar:

 https://www.touchbistro.com/blog/the-100-most-unique-restaurant-concepts-around-the-world/ , http://www.sosyalarastirmalar.com/cilt7/sayi35_pdf/9digersosyalbilimler/bekar_aydan_filizgumussonmez.pdf


BENZER YAZILAR

Mevsiminde Güzel: Aralık Ayı Meyve ve Sebzeleri

Kış sebzeleri tezgahlardaki yerini alırken, besinlerden en fazla faydayı sağlayabilmek için bu ayın mevsimsel bitkilerini derledik.

Dünyanın En İyi Aktiviteleri 2022

Her birini deneyimleyen ve beğenen gezginlere göre dünyanın en iyi aktiviteleri.


Paylaş