Türkiye’nin bir diğer kalbi olan İstanbul’da gidebileceğiniz butik hamburger mekanlarını ve bilinen programların bu hamburger mekanları için yaptığı genel değerlendirmeleri bu yazımızda ele aldık.

Butik hamburgerciliğin, yeni bir akıma öncülük yaptığını biliyoruz. Kimi ünlülerin bile bu sektöre adım attığını da. Diğer fast-food restoranlarından farkları ise konforlu oluşları ve genellikle menülerinde sadece çeşit çeşit hamburger olmasından dolayı daha rahat erişebiliyor olmamız. Menüye baktığınızda, görseller önce aklınızı çeliyor, sipariş verdikten sonra da gözünüzü ardından midenizi. Tekrar gitmek veya sipariş vermek için gün sayıyorsunuz.

Bir Kere Bile Olsa Gitmeniz Gereken Mekanlar

Bro’s Burger Kitchen

“Belçika’nın en iyilerinden” mottosuyla yola çıkan ve lezzetli yiyecekler yemenin yollarını arayan insanlar için bir çözüm olarak başlattıklarını dile getiren Bro’s Burger Kitchen’in, İstanbul’da Akaretler ve Maslak’ta olmak üzere şimdilik iki şubesi var. Akaretler şubesinde hem gidip yiyebiliyorsunuz hem de paket olarak alabiliyor ya da sipariş verebiliyorsunuz. Fakat, Maslak şubesinde sadece paket servis geçerli. Kullandıkları iç malzemeler, özel yaptıkları Bros sos ve yanında gelen kaşık patatesleri ile bizim oluşturduğumuz listenin ilk beşine girdiklerini ayrıca favori hamburgerimizin de Le Bro’s Cheeseburger olduğunu belirtmek isteriz. Zomato’ya göre de bu mekanı deneyenlerin yaptığı yorumların ortalaması 5 üzerinden 4.3.

Fireroom

Ünlü şef Hazer Amani, tarafından açılan Fireroom, ilk olarak İstanbul Ataşehir’de ardından Maslak’ta ve şimdide üçüncü şubesiyle Bebek’te yer alıyor. Menüsüyle ve sunduğu siyah burger ekmeği ile de kendini diğer fast-food restoranlarından ayıran Fireroom, aslına bakacak olursanız menüsünde sunduğu, Kokoreç, Taco, Nachos, Hot Dog ve tabii ki burgeleri ile bizlere sokak lezzetlerini bir arada sunuyor. Bizim önerilerimiz ise, Fireroom Burger ve Kara Trüf Burger. 

Shake Shack

2004 yılında Madison Square Park, New York’ta hayata atılan Shake Shack, ülkemize 2014 yılında Alshaya grubu sayesinde gelmiştir. İlk şubesi İstanbul’da İstinyePark’ta açılmıştır. Ardından başka şube açmış olsalar da şu anda İstinyePark, Vadistanbul, Akasya ve Metropol AVM’de bu mekanı açık bulabilirsiniz. Hatta pandemi nedeniyle çoğu şubesi, yemek sepeti ve getir üzerinden evlere paket servis de yapıyorlar. Gelelim diğer burger mekanlarından ayıran özelliğine; bizce patatesleri ve hamburgerleri. Ama patatesleri biraz daha ağır basıyor. Patateslerinin şekli, üzerine ekledikleri cheese sos (ek ücret ödüyorsunuz maalesef), sınırsız ketçap, hardal ve mayonez olabilir. Bizim favori hamburgerlerimiz ise, shack sosu ve sadeliğinden dolayı Shack Burger. Zomato’da ise bu mekanın puanı 5 üstünden ortalama 3.5.

House of B

Akaretler’de bulunan House of B’ye kesinlikle gitmenizi öneriyoruz. Gidemezseniz eve sipariş edin ama deneyin. B of the Best mottosuyla yola çıkan House of B'ye gidip oranın müptelası olabileceğinizi düşünüyoruz. Çünkü biz gittiğimizde oraya bayıldık. Bizim favorilerimiz; Mac n cheese chicken burger ve Smo-king. Maalesef burada da yediklerinize ayrı ayrı ödüyorsunuz, hamburger menüleri bulunmuyor. Eğer, kısıtlamalar kalkarsa kesinlikle bu mekana gidip orada oturup, hamburgerlerinizi yemenizi ve o güzel duvarlarda resim çekilmenizi öneriyoruz.  Zomato’da verilen puanlara göre burayı da seven çok kişi var. Puanı 5 üstünden 4.3. Siz yazdıklarımızı tekrar düşünün ? 

The Grungy

2 Temmuz 2018’de kapılarını açan The Grungy’nin şu anda İstanbul’da iki şubesi vardır; Teşvikiye ve Şaşkınbakkal. The Grungy’nin diğer hamburgercilerden ayıran özellikleri ise; sahibinin 11 yıllık reklamcılık kariyerine son vermesinden sonra bu işe başlaması, ürettikleri ekmeklerin her sabah kendilerinin pişirmeleri ve de tabii ki özel grungy sosları. Maalesef, bizim daha gitme şansımız olmadı. Okuduğumuz yorumlara, duyduğumuz duyumları da baz alarak listemize eklemeyi düşündük. Umarız pandeminin gidişatı değişir ve bu mekana gidip o güzel, lezziz ve ağız sulandırıcı burgerleri tadabilme firsatımız olur. Zomato üzerinden iki şubeye verilen puanların ortalaması 5 üzerinden 4.2’dir.

Rebel

Eğer İstanbul'da, Maslak ile Ulus arasında bir konumdaysanız, buradan kesinlikle sipariş vermelisiniz. Açıkçası sipariş vermek çok kolay. Aşağıda bırakacağımız instagram hesabına girdikten sonra orada gördüğünüz numaradan direk whatsapp üzerinden sipariş verebiliyorsunuz. Tabii ki, yemek sepeti, getir gibi uygulamalardan da sipariş verebilirsiniz. Kendilierini diğer fast-food restoranlarından ayıran bir özellikleri bu. Söylemeliyiz ki, daha yeni açılmalarına rağmen bizim vazgeçilmezlerimizin arasında Rebel Burger. Özellikle, bulunduğumuz dönemden de ötürü paketlemeleri çok özenli geliyor. Eğer Mac&Cheese yemeği seviyorsanız bir de buranın, Mac and Cheese Chicken Burger, Fit Lettuce Burger ve de yancılardan Rebel Strips'i denemenizi öneriyoruz.

Zula

Şüphesiz listemizde olması gereken bu mekânı, sizler de duymuşsunuzdur. Zula’nın İstanbul’da 4 şubesi var. Harbiye’nin arka sokaklarında hayata atılan Zula ardından, Kanyon, Zorlu ve Emaar AVM’de açılmıştır. Bu demek oluyor ki eğer Anadolu yakasında oturuyorsanız da buraya gitme olasılığınız var. Pandemiden dolayı maalesef gidip oturma fırsatımız olmasa da, gidip alabilir veya yemek sepeti, getir, fuddy gibi aplikasyonlardan sipariş verebilirsiniz. Bizden size küçük bir öneri, eğer Zula’ya giderseniz yaptıkları San Sebastian Cheescake’i deneyin. Biz daha çok bu mekanın Basic hamburgerini seviyoruz, ekmeği, eti ve trüff mayo ile sizin de denemenizi öneriyoruz. Zomato üzerinden bu dört şube için verilen ortalama puan ise 5 üzerinden 4.1’dir.

Baltazar, Akali ve Biber burgeri anlatan ve butik hamburgerciliği konu alan yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Daha yakından incelemek isterseniz web siteleri ve Instagram hesapları;

http://www.brosburgerkitchen.com/

https://www.instagram.com/brosburgerkitchenturkey/

https://www.instagram.com/rebel_bybundle/

https://www.instagram.com/fireroomfoods/

https://fireroom.com.tr/

https://www.instagram.com/houseofbturkey/

https://houseofbturkey.com/

https://www.instagram.com/zulaistanbul/

https://www.instagram.com/thegrungysociety/

https://thegrungy.com/


BENZER YAZILAR

Hindistan'ın En Özgür Eyaleti: GOA

Hindistan’ın güneyindeki en güzel sahillere ev sahipliği yapan Goa’nın en güzel 3 plajı hakkındaki bilgileri sizin için derledik.

Asya'nın En Büyük Gecekondu Mahallesi: Dharavi

Filmlere konu olan Asya'nın En Büyük Gecekondu Mahallesi Dharavi hakkında ilgi çekici bilgileri bu yazımızda derledik.


Paylaş