Bu hafta derlediğimiz etkinlik listesinde İKSV'den bir podcast ve bir film, bir tiyatro ve Ahmet Aslan'dan bir konser var.

Dile Kolay

Tür: Podcast

Yayınlayan: İstanbul Kültür Sanat Vakfı

Bölüm Sayısı: 12

Yayınlandığı Yer: Spotify, Apple Podcast, Deezer ve İKSV YouTube 

Sunucular: İlkay Baliç, Didem Ermiş Sezer

İKSV’nin yayınladığı yeni podcast serisi, dilin kültür ile ilişkisi üzerinde duruyor, dile ve Türkçeye dair güncel konuları tartışıyor. Toplamda 12 bölümden oluşacak olan seri, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yayınlanmaya devam edecek. Seride kültürün ayrılmaz bir parçası olan dilin iklim krizi, sağlık, toplumsal cinsiyet, bilim ve sanat gibi çeşitli alanlar ile olan etkileşimi ele alınıyor. 

“İKSV’den Dile Kolay: Dilin Kültürle İlişkisi Üzerine Sohbetler” isimli seri, 12 Ocak’ta podcast kanallarında ve Youtube’da yayınlandı. Her hafta farklı konuklarla birlikte pek çok alanın dil ile olan etkileşimini konu alacak olan podcast serisi, dilin nasıl kullanıldığını, dil çerçevesinde nasıl soru ve sorunların ortaya çıktığını tartışıyor. 

Seriyi hazırlayıp sunanlar ise İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü Didem Ermiş Sezer ve Mümkün İletişim kurucu ortağı İlkay Baliç. Jeneriği ise Toprak Sergen tarafından seslendiriliyor. 

Flee

Tür: Film Gösterimi

Yer: Kadıköy Sineması

Tarih: 20 Ocak 2022

Saat: 21.30

Yönetmen: Jonas Poher Rasmussen

Süre: 83 dk

Dil: Danca, Rusça, Fransızca, Türkçe, İngilizce

Kayıt: www.passo.com.tr

İKSV Galaları’nda, henüz vizyona çıkmadan gösterilecek bir film var: Jonas Poher Rasmussen'in yönettiği Flee 20 Ocak’ta Kadıköy Sineması’nda gösterilecek.

Yılın en dokunaklı ve en çok konuşulan filmi, daha çok küçük bir çocukken mülteci olarak Afganistan'dan Danimarka'ya gelen Amin'in gerçek hayat hikâyesini anlatıyor. Evlenme arifesinde olan Amin, 20 yıldır kendisinden bile gizlediği, zar zor kurduğu hayatının alt üst olmasına neden olabilecek korkunç sırrıyla yüzleşmek zorunda kalıyor ve ilk defa göç sürecini anlatıyor. Flee, arşiv görüntüleri ile el çizimi canlandırma sekansları bir araya getiriyor. 

2022 Oscar Ödülleri’nde hem En İyi Uluslararası Film dalında Danimarka'nın adayı olarak kısa listede yer aldı hem de En İyi Uzun Metraj Belgesel ve En İyi Animasyon dalında aday adayı gösterildi. Flee, Oscar’da hem belgesel hem yabancı film hem de animasyona aday olan ilk film olarak tarihe geçebilir. Dünya prömiyerini 2021 Sundance Film Festivali’nde yaptı ve Dünya Sineması Belgesel kategorisinde Büyük Jüri Ödülü'nü kazandı. 

Bunlar da dahil olmak üzere henüz vizyona girmeden 50’yi aşkın ödül kazandı. Bu başarılı filmin yapımcıları ise Nikolaj Coster-Waldau ve Riz Ahmed.

Flee Fragman

Timsah Ateşi

Tür: Tiyatro

Yöneten: Mehmet Ergen

Yazan: Meghan Tyler

Çeviren: Zeynep Anacan

Oyuncular: Okan Demirok, Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü, Kubilay Tunçer

Yer: Zorlu PSM - Turkcell Platinum Sahnesi 

Tarih: 20 Ocak 2022

Saat: 20:30

Biletler: www.passo.com.tr

Timsah Ateşi, zıt kutuplarda hayatlarını sürdüren iki kız kardeşin babalarıyla olan inişli çıkışlı hikayesini konu alıyor. Başrollerini Hazar Ergüçlü, Funda Eryiğit ve Kubilay Tunçer paylaşıyor. 

1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen hikaye, kötürüm bir babayla sevgisiz bir evde 8 yıl boyunca kalmak zorunda kalan Fianna ve onun dindar ablası Alannah’ın hikayesine odaklanıyor. 

Timsah Ateşi, 2019’da, Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer aldı.

Ahmet Aslan Solo

Tür: Konser

Yer: Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Tarih: 23 Ocak 2022

Saat: 19:00

Biletler: www.biletix.com

Ahmet Aslan, 1971’de Dersim’de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı'nda eğitim gördü ve Almanya’da yaşadı. İlk albümü olan  “Va u Waxt (Rüzgar ve Zaman)” ile dikkat çekti ve 2008-2012 yılları arasında Dünya Müziği üzerine eğitim gördü. Eğitim gördüğü süreçte bağlama ve klasik gitar kombinasyonu ile yeni bir enstrüman oluşturdu ve Di-Tar isimli deneysel müzik aletini telli müzik aletleri arasına kazandırdı. 

Hala halk ezgilerini kendine özgü tarzıyla yorumlamaya ve yeniden bestelemeye devam ediyor. 


BENZER YAZILAR

Avrupa'da Küçük Bir Prenslik: Lihtenştayn

Avrupa'nın en küçük 4. ülkesi Lihtenştay'ın ilginç tarihi ve kültürü

Fuji Dağı

Fuji Dağı çok eski çağlardan beri Japon halkı tarafından kutsal sayılan bir dağ. Şinto inanışına göre Japonlar Fuji Dağının Tanrılardan biri olduğuna inanıyor.


Paylaş