The Fall, Belfast'ta yaşanan korkunç cinayetleri araştırmak üzere görev alan Gibson'ın, Belfast seri katili ile kusursuz bir mücadele vermesini ele alan İngiliz yapımı.

The Fall: Sadist Katilin Hikayesi

Büyük Şehir Emniyet Müdürlüğü Başkomiseri Gibson, Belfast'ta yaşanan cinayet soruşturması için Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı'na görevlendirilir. Gibson ve çalışma arkadaşları cinayetlerin bir seri katil tarafından işlendiğini bariz olarak gözler önüne serer. Sadist ve kadın düşmanı olan Paul Spector ve Stella Gibson arasında geçen heyecanlı ve gerilim dolu mücadele seyircilere yansıtılır. 

The Fall Dizi Fragmanı 

The Fall Dizi Kadrosu

Paul Spector(Karakter) - Jamie Dornan(Aktör)

Stella Gibson(Karakter) - Gillian Anderson(Aktör)

Sarah Kay(Karakter) - Laura Donnelly(Aktör) 

Rose Stagg(Karakter) - Valene Kane(Aktör) 

Sally Ann Spector(Karakter) - Bronagh Waugh(Aktör)

Danielle Ferrington(Karakter) - Niamh McGrady(Aktör) 

Jim Burns(Karakter) - John Lynch(Aktör) 

Glenn Martin(Karakter) - Emmett J. Scanlan(Aktör) 

Rob Breedlove(Karakter) -  Michael McElhatton(Aktör) 

Tom Anderson(Karakter) - Colin Morgan(Aktör) 

Katie Benedetto(Karakter) - Aisling Franciosi(Aktör) 

Gratt Brink(Karakter) - Frank McCusker(Aktör) 

Annie Brawley(Karakter) - Karen Hassan(Aktör)

Liz Tyler(Karakter) - Seainin Brennan(Aktör)

Peter Jensen(Karakter) - Sean McGinley(Aktör) 

Jimmy Tyler(Karakter) - Brian Milligan(Aktör)                                   

Jakob Verbruggen(1.Sezon Yönetmeni)                     

Allan Cubitt(Senarist/ 2. ve 3. Sezon Yönetmeni)

The Fall Dizisinin Aldığı Ödüller 

• Edgar Alan Poe Ödülleri (2013) - En İyi Televizyon Bölüm Yazarlığı - "Bölüm 1" - Alan Cubitt (Kazandı)

• Broadcasting Press Guild Ödülleri (2013) - İlerleme Ödülü - Jamie Dornan (Kazandı)

• İrlanda Film ve Televizyon Ödülleri (2014) - En İyi Erkek Oyuncu/Televizyon - Jamie Dornan (Kazandı)

• İrlanda Film ve Televizyon Ödülleri (2014) - En İyi Orijinal Müzik (Film/TV Draması) - David Holmes (Kazandı) 

• İrlanda Film ve Televizyon Ödülleri (2014) - En İyi Televizyon Draması - The Fall (Kazandı)

• İrlanda Film ve Televizyon Ödülleri (2014) - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu/Drama - Aisling Franciosi (Kazandı) 

• İngiliz Senarist Ödülleri (2015) - En İyi İngiliz Polisiye Yazarlığı - Alan Cubitt (Kazandı) 

• The Fall dizisinin 24 de adaylığı vardır. 

The Fall Dizisi Hakkında Eleştiriler 

The Fall, birinci sezonuyla oldukça beğeni toplamıştır. Rotten Tomatoes sitesi eleştirmenlerinin %95'i olumlu eleştiri yapmıştır. İkinci sezon da birinci sezon gibi beğenileri toplamış ve Rotten Tomatoes eleştirmenlerinin %93'ü olumlu eleştiriler yapmıştır. Rotten Tomatoes eleştirmenleri dizinin üçüncü sezonunu ilk iki sezon kadar beğenmemişlerdir. Hatta olumlu eleştirenlerin yüzdesi %64'e düşmüştür. Ayrıca ilk sezon 100'lük puanlamadan 81 puan alarak Metacritic'te "evrensel beğeni makamıyla" listelere geçmiştir. Üçüncü sezon ise bu siteden 60 puanla "karışık veya ortalama yorumlar" makamıyla listeye geçmiştir. Eleştirmenlerce ilk iki sezon oldukça olumlu eleştiriler almıştır fakat üçüncü sezonda bu süreklilik dağılmıştır. 

Bunları Biliyor Muydunuz?

Spoiler

• Dizide Stella Gibson'nın Tom Anderson'a "Kim olduğunu unuttuğum bir kadın bir erkek arkadaşıma şunu sormuştu: Erkekler niye kadınlardan ürker? Kadınların kendileriyle alay edeceğinden korkuyorlarmış. Sonra kadınlara sordu: Kadınlar niye erkeklerden ürker? Cevap şuydu: 'Bizi öldürmelerinden korkuyoruz.' " bu replik The Handmaid's Tale (2017) roman yazan Margaret Atwood'un konuşmasından bir alıntıdır. 

• Gibson, Jim Burns'e (John Lynch) "Crossed the line" (çizgiyi aştığını) hatırlatır. John Lynch, Crossing Lines (2013) dizisinde yer almıştır. Bu replik Crossing Lines dizisine göndermedir.

• Tom Anderson ve Paul Spector birbirlerine kelepçeli iken çekim değiştikten sonra kelepçeler kaybolur. 

The Fall Dizisi Hakkında 

Spoiler

The Fall, ilk bölümünden itibaren görülen kusursuz dekorasyon ve müzikleriyle sanatsal dokunuşları olan bir dizi. Seri katil olan Paul Spector, diğer dizilerde gördüğümüz sıradan katil tiplemesinde değildir. Katilin, cinayeti tasarlamasından ve cinayeti işledikten sonra kurbanlarına davranışı oldukça sıradışıdır. Sadist ve kadın düşmanlığı yapan Paul'un karşısına tam tersi bir karakter olarak Stella Gibson çıkar. Gibson, başarılı kadınların peşine düşen seri katili bulmak için oldukça büyük bir mücadele vermektedir. Kadın izleyicilerin Gibson'ın her lafında kendilerinden bir parça ve his bulacaklarından eminiz. Paul Spector'a karşı elinden gelenin de fazlasını koyan ve bir tane daha kurban vermemek için çok çabaladığını görüyoruz. 

Stella Gibson, erkek mesleği olarak görülen polislikte de kadın polislerin çektiği sorunları gözler önüne sermektedir. Kendi meslektaşları tarafından da eleştirilen Gibson, kendi doğrularından ilerleyerek Paul Spector'ın gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. Gibson, bu cinayetleri kişileştirerek kendinin tam tersi olan Paul'un cezasını çekmesini büyük bir tutkuyla istemektedir. Ayrıca bunu öldürülen kadınlar için yakasını bırakmayacağını bizzat Paul'a kendisi söylemiştir.

Çok nadir rastladığımız bu güçlü kadın karakterleri izlediğimizde büyülenmemek için kendimizi ne kadar tutsak da elimizde olmuyor. Gibson karakterini övdükten sonra, filmin klişeler üzerine kurulmaması ve cinayetlerin çözülmesindeki tekniklerin ustalığını övebiliriz. Çoğu dizide sezonu uzatmak için bu akılcı çözümler görülmez. Fakat The Fall dizisinde cinayetler Gibson tarafından incelendiği zamandan beri detaya inerek çözülmüştür. Dizinin karanlık atmosferi ve müzikleriyle her bölümde film tadı alıyoruz. Umarım yeni izleyiciler de aynı hazzı alabilir. 

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

https://www.imdb.com/


BENZER YAZILAR

Don't Look Up

Netflix'in kadrosu yıldızlarla dolu en yeni filmi izleyici karşısına çıktı. İşte eleştirmenleri ikiye bölen film hakkında bilgiler incelemesi.

Wednesday

Netflix Türkiye'de en çok izlenen diziler arasında ilk sıraya yerleşmiş dizi Wednesday'in konusunu, fragmanını, oyuncularını ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar.


Paylaş