Farklı konuları ve karakterleri olan filmlerin ortak özelikleri romantik kategoride olması. Listemizde romantik filmler izlemeyi seven izleyicilerin beğenebileceği 10 film derledik.

1) Pretty Women (Özel Bir Kadın)

1990 yapımı, başrolleri Julia Roberts ve Richard Gere paylaşıyor. Julia Roberts bu rolü ile 1990 yılında Akademi Ödülleri ve Bafta Ödülleri'nde en iyi kadın oyuncu olarak aday gösterildi. Müzikal ve komedi dalında en iyi kadın oyuncu olarak aday gösterildi ve Altın Küre ödülünü kazandı.

Pretty Women Konusu

Filmde Edward ve Vivian’ın hikayesini izliyoruz. Edward zengin bir iş adamı. Bir gece bilmediği bir sokaktan geçerken Vivian ile tanışıyor. Sonra aralarında bir anlaşma yapıyorlar ve bir hafta sevgili rolü yapıyorlar. O haftadan sonra birbirlerinden etkilenirler ve aşık olurlar.

Müzik: Oh Pretty Women- Roy Orbison

Tür: Romantik Komedi

IMDb: 7/10

Rotten Tomatoes: %64

Beyazperde: 4.3/5

Yönetmen: Garry Marshall

Pretty Women Fragman:

Pretty Women Oyuncuları:

Julia Roberts

Richard Gere

Laura San Giacomo

Hector Elizondo

Jason Alexander  

Ralph Bellamy

2) Çikolata (Chocolat)

Çikolata Filminin Konusu

2000 yapımı film. Yaklaşık iki saat uzunluğunda. Başrolleri Johhny Deep ve Julietta Binoche paylaşıyor. Joanne Harris’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Film Fransa’da çekilmiş. 

Vianne Rocher(Julietta Binoche)  ile kızı Fransa’daki kasabaya taşınır.  Bir pastane kiralar ve çikolata yapıp satmaya başlar. Fakat mahalledeki insanlar Vianne ile kızını pek hoş karşılamaz bunun sebepleri ise Vianne’nin ayinlere katılmaması ve bekar bir anne olması. Kasabanın bir kısmı Vianne’yi uzaklaştırmak ister. Ayrıca Vianne nehir kıyısına gelen bir gruptan Roux (Johny Deep) ile tanışır ve birbirlerinden etkilenirler.

IMDb: 7.2/10

Sinemalar.com: 8.3/10

Beyazperde: 4.3/5

Yönetmen: Lasse Hallström

Çikolata Fragmanı:

Çikolata Film Ödülleri

Filmin 36 dalda adaylığı var. Film 7 ödül kazanmış bunlardan bazıları;

Çikolata Oyuncuları:

Juliette Binoche

Johnny Deep

Lena Olin

Judi Dench

Alfred Molina

Carie-Anne Moss

3) Fransız Öpücüğü (French Kiss)

Fransız Öpücüğü Konusu

1995 yapımı romantik komedi filmi. Charlie (Timothy Hutton) ve Kate (Meg Ryan) nişanlılar. İş için Charlie Paris’e gider. Bir süre sonra Charlie Kate’a telefon açıp ayrılmak isteğini ve başka birine aşık olduğunu söyler. Uçak korkusu olmasına rağmen Kate Charlie’nin arkasından Paris’e gider; ancak oraya giderken tesadüf eseri başka biri ile daha tanışır (Luc- Kevin Kline), bu kişi polisler tarafından aranan bir kaçaktır. Önce Luc’dan nefret eder ama sonra duyguları değişir.

Sinemalar: 7.9/10

Beyazperde: 4.3/5

Yönetmen: Lawrence Kasdan

Yapım yılı: 1995

Fransız öpücüğü Oyuncuları:

Meg Ryan

Kevin Kline

Timothy Hutton

Jean Reno

Suzan Anbeh

Adam Brooks

Fransız Öpücüğü Fragman:

4) Sense and Sensibility (Aşk ve Yaşam)

Sense and Sensibility Konusu

1995 yapımı romantik dram türündeki film. Yaklaşık iki saat yirmi dakika sürüyor. Film Jane Austen’in aynı adlı romanından uyarlanmış. En iyi uyarlama senaryo ödülünü kazanmış (Akademi Ödülleri). Ayrıca film 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş. Filmde babalarını kaybeden 3 kardeşin hayatı anlatılıyor. Babalarını (Mr. Dashwood) kaybettikten sonra maddi sıkıntı yaşarlar. Mr Dashwood’un eski evliliğinden olan John o dönemki yasalar gereği mirası alır. Birbirine zıt karakterlere sahip iki kız kardeş; sınıf farklılığı, ekonomik sıkıntılar ve duyguları ile baş başa kalırlar.

Rotten Tomatoes: %97

IMDb :7.7/10

Beyazperde: 4.2/5

Yönetmen: Ang Lee

Aşk ve Yaşam Oyuncuları

Emma Thompson

Kate Winslet

Alan Rickman

Hugh Grant

Greg Wise

Myriam Francois

Gemma Jones

Sense and Sensibility Fragman: 

5) Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)

Pride and Prejudice Konusu

Aşk ve Gurur  2005 yılında çekilmiş . Yaklaşık iki saat on beş dakika uzunluğunda sürüyor. Film Aşk ve Gurur 18. yy sonlarının kıyafetlerini ve kültürünü yansıtıyor. Aşk ve Gurur, Jane Austen’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yapımda 5 kız kardeşin ve ailesinin hayatını anlatıyor. Bennet ailesi fertlerinin hayatı anlatılıyor; Marry, Elizabeth, Jane, Kitty, ve Lydia. Bayan Bennet kızlarını evlendirip geleceklerini garanti almak ister. Charles Bangley Bennet ailesinin yakınına taşınır ve bir balo düzenler. Bu baloda Mr. Darcy ile Elizabeth Bennet tanışır. Aynı zamanda Charles Bangley’de evin büyük kızı Jane’den etkilenir. Birkaç yanlış anlaşılma olur. Jane ve Charles kavuşamaz, Mr.Darcy bunu düzeltmek için elinden geleni yapar. Bu sırada Elizabeth’e olan duygularını fark eder.

IMDb: 7.8/10

Sinemalar: 8.3/10

Beyazperde: 4.4/5

Yönetmen: Joe Wright

Aşk ve Gurur Fragman

Aşk ve Gurur Oyuncuları-başlık 3

Jena Malone

Keira Knighteley

Matthew Macfadyen

Carey Mulligan

Rosamund Pike

Donald Sutherland

6) Sen Uyurken (While You Were Sleeping)

While You Were Sleeping Konusu

1995 yapımı yaklaşık bir saat kırk üç dakika uzunluğunda süren bir film. Romantik Komedi türünde, başrollerini Sandra Bullock ve Bill Pulman paylaşıyor. Filmde Sandra Bullock (Lucy) bir tren istasyonunda gişe elamanı olarak çalışır. Lucy Peter’e (Bill Pullman) platonik olarak aşıktır. Bir gün bir kaza olur ve Peter tren raylarına düşer onu Lucy kurtarır. Peter hastanede komadadır ve ailesinin ve hemşirelerin Lucy’i nişanlısı sanması ile işler karışır.

IMDb: 6.7/10

Beyazperde:4.3/ 5

Rotten Tomatoes: %80 

Yönetmen: Jon Turteltaub

Sen Uyurken Fragman:

Sen Uyurken Oyuncuları: 

Bill Pullman

Sandra Bullock

Glynis Johns

Peter Boyle

Peter Gallagher

Monica Keena

7) Jane Eyre

Jane Eyre Konusu

2011 yapımı romantik / dram türünde çekillmiş bir film.

İki saat uzunluğunda sürüyor. 10 yaşındayken ailesini kaybeden Jane Eyre(Mia Wasikowska) halası tarafından büyütülür. Halası onu yatılı okula gönderir. Mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başlar. Bir süre sonra bir malikaneye girer bu malikane Edward Rochester’a aittir. Bir süre sonra Jane Eyre Bay Rochestar’a aşık olur. Fakat bazı sırlar vardır. Bay Rochestar’ın sakladığı. Jane Eyre filminde Jane Eyre hayat öyküsünü ve aşkını anlatıyor.

IMDb: 7.3/10

Beyazperde: 3.6/5

Sinemalar: 7.9/10

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga

Jane Eyre Fragman:

Jane Eyre Oyuncuları:

Mia Wasikowska

Jamie Bell

Judie Dench

Micheal Fassbender

Sally Hawkins

Amelia Clarkson

8)Like water for Chocolate (Acı Çikolata)

Acı Çikolata Konusu

1990 yapımı romantik / drama türünde çekilmiş bir film. Acı Çikolata filminin süresi iki saat üç dakika. Yapım Laura Esquivel’in aynı adlı kitabından uyarlanmış. Başrolleri Lumi Cavacoz( Tita) ve Marco Leonardi(Pedro) paylaşıyor. Pedro ile Tita’nın imkânsız aşkına şahit oluyoruz. Ayrıca 1900’lerin Meksika’sını, o dönemi de yansıtıyor.

IMDb: 7.1/10

Rotten Tomatoes: %87 

Yönetmen: Alfonso Arau

Acı Çikolata Fragman

Acı Çikolata Oyuncular

Lumi Cavacoz

Marco Leonardi

Regina Torne

Ada Carrasco

Mario Ivan Martinez

Claudette Maille

9) Ghost (Hayalet)

Hayalet Filminin Konusu

Film 1990 yılında,romantik/ fantastik türünde çekilmiş . Sam(Patrick Swayze) ve Molly(Demi Moore) New York’ta yaşayan birbirine aşık çift. Bir gün evlerinden çıkarken bir saldırıya uğruyorlar. Sam bıçaklanıyor ve hayatını kaybediyor. Fakat bu saldırı aslında planlanmış ve bunu fark eden Sam’in hayaleti Molly’i korumaya çalışıyor. Onunla iletişim kurmanın yollarını arıyor.

Ghost Ödülleri:

IMDb: 7.1/10

Sinemalar:8/10

Rotten Tomatoes: %74 

Yönetmen: Jerry Zucker

Beyazperde: 4.5/5

Ghost Fragman

Ghost Oyuncuları

Patrick Swayze

Demi Moore

Tony Goldwyn

Whoopi Goldberg

Rick Aviles

Vincent Schiavelli

10) Aşkın Kitabı (Becoming Jane)

Aşkın Kitabı Filminin Konusu

2007 yapımı film yaklaşık iki saat uzunluğunda. Filmde Jane Austen’ın gençlik yılları yansıtılmış. 1800’lü yıllardan esintiler mevcut. Yazarlık konusunda fark edilmek isteyen Jane Austen’ın hikayesi. Jane(Anne Hathaway) genç bir avukat olan Tom Lefroy(James McAvoy) ile tanışır ve aşık olur. O dönem kadınların kariyerine pek önem verilmiyor ve aileler kızlarının zengin biri ile evlenmesini bekliyorlar. Jane’in annesine karşı direnişi ve kariyerine karşı verdiği savaş filmde göz önüne seriliyor.

Beyazperde: 4.1/5

Yönetmen: Julian Jarrold

Rotten Tomatoes: % 58 people liked.

IMDb: 7/10

Aşkın Kitabı Fragman

Aşkın Kitabı Oyuncuları

Julie Walters

James McAvoy

Anne Hathaway

Maggie Smith

Laurence Fox

Joe Anderson

James Cromwell


BENZER YAZILAR

Workin' Moms

Yeni doğum yapmış ancak çalışmaya devam eden annelerin eğlenceli serüvenini anlatan bir dizi incelemesi.

The Fall (2006)

İzleyicisini uzak diyarlara götürüp müthiş bir görsel şölen sunan, sanat harikası niteliğinde bir film: The Fall!


Paylaş