Şengül Boybaş'ın Dünyanın Uyanışı adlı eserinden uyarlanan, başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’u buluşturan Netflix dizisi.

Atiye dizisinin, The Gift adıyla 8 bölümden oluşan ilk sezonu 2019 yılında yayımlandı. Dizinin öne çıkan özelliği Netflix'in ikinci orijinal Türk internet dizisi olması. İlk sezonundan sonra izleyici tarafından beğenilen dizinin, 2020’de ikinci sezonu, geçtiğimiz günlerde ise aynı zamanda final sezonu olan 3. sezonu yayımlandı. 

Atiye Fragman

Atiye Dizisinin Konusu

Başarılı ressam olan Atiye’nin sıradan ve mutlu bir hayatı vardır. Atiye’nin hayatı, günün birinde Göbekli Tepe’ye yolculuk yapmasıyla -kendisi daha sonra fark edecek olsa da- değişir. Göbekli Tepe’de hem özel hayatını değiştirecek hem de kendisinin bu bölgeyle arasındaki bağlantıları çözmesinde kilit noktada yer alacak olan Erhan ismindeki başarılı bir arkeologla tanışır. Göbekli Tepe’yle arasında bağlantı olduğunu keşfetmesine yardımcı olacak bir sembol bulan Atiye, bu bağlantının ve sembollerin peşine düşmeye karar verdiğinde, onu sıra dışı maceraların beklediğinden habersizdir.

Atiye’nin Çekildiği Mekanlar

Dizinin çekildiği mekanlar; İstanbul, Şanlıurfa Göbekli Tepe, Adıyaman Nemrut Dağı, Kapadokya ve son sezonunda da Mardin olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerini, kültürel değerleri tüm dünyaya tanıtabilme fırsatı sağlaması açısından önemli bir çeşitliliğe sahip.

Atiye Dizisinin Oyuncu Kadrosu

Beren Saat-Atiye Özgürsoy

Mehmet Günsür-Erhan Kurtiz

Metin Akdülger-Ozan Yılmaz

Melisa Şenolsun-Cansu Özgürsoy/Elif Kurtiz

Civan Canova-Mustafa Özgürsoy

Meral Çetinkaya-Zühre Altın

Selma Ergeç-Umut

Senan Kara-Melek Yılmaz

Atiye’nin Uyarlandığı Kitap

Atiye dizisi, Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı isimli eserinden uyarlanmıştır. Boybaş, 2020 yılında verdiği röportajda kitabının bir diziye uyarlanmasıyla ilgili hislerini “İlk galada seyrettim ve yutkunamadım. Ellerim, bacaklarım titredi… Gurur duydum ve ağladım, çok duyguyu bir arada yaşadım. Senin yarattığın karakteri karşında gördüğünde önce inanamıyorsun, bir karmaşadan geçiyorsun. Çok duygulandığım kesin.” cümleleriyle tarif etmiştir.

Atiye IMDb puanı

Atiye dizisinin IMDb puanı 7,3/10. Dizinin IMDb puanı en yüksek bölümü ise 8,4 ile 1. sezonun son bölümü olan 8. bölümüdür.

Atiye Dizisinde Neler Oldu?

(Spoiler içerebilir.)

Atiye 1. Sezon

Dizinin ilk sezonunda Atiye, güçlerini keşfetmeye başlıyor. Hiç de kolay olmayan bu süreçte Atiye, güçlerinin ne yönde olduğunu, nereden geldiğini ve nelerde kullanılması gerektiğini öğrenmek için araştırmaya başlıyor. Atiye’nin yaptığı araştırmalarda en büyük yardımcısı arkeolog Erhan oluyor. Bu yardımlar sayesinde Atiye hayatını en baştan sorgulamaya, verdiği kararların ne derece doğru olduğunu düşünüp anlamaya başlıyor. Bu noktada bazı kararlarından geri dönerek kendisini keşfetme konusunda önemli adımlar atıyor. Sezon sonunda ise Erhan’la arasında bağ olan kişinin yalnızca Atiye olmadığını, Atiye’nin en yakınlarından birinin de Erhan’la arasında karşı konulamaz bir bağ olduğunu öğreniyoruz.

Dizi ilk sezonunda olay akışı, oyunculuklar, farklı hikâye ve farklı türleri barındırmasıyla oldukça beğenildi. Bu sebeple de seyirci ikinci sezonu sabırsızlıkla bekledi. İkinci sezon, seyirciyi çok bekletmeden yayımlandı.  

Atiye 1. Sezon Fragman

Atiye 2. Sezon

İkinci sezonda seyirci, bambaşka bir zaman dizgisinde bambaşka ilişkilerin olduğu bir hikayeyle karşı karşıya kalıyor. Her şey adeta tersine dönüyor. Bu noktada olayları çözmesi gereken kişi ise yine Atiye. Bu kez Atiye’ye yardımcı olmak için aldığı kararlardan vazgeçmesi gereken kişi Erhan. Erhan da sahip olduğu hayatı değiştirecek kararlar alıyor ve bu sayede Atiye’ye gereken yardımı sağlayabiliyor. Olaylar bu kez de öngörülemez bir biçimde değişiyor ve ikinci sezon da seyirciyi tekrardan şaşırtmayı başararak sona eriyor. Bu kez Atiye’nin işi her zamankinden daha zor olacak. Çünkü artık düşünmesi gereken bir kişi daha var.

Atiye dizisinde sona doğru yaklaşılırken dizi heyecanı zirvede tutmayı başararak bir sezonu daha tamamlamış, üçüncü sezon için seyirciyi yine merakta bırakmayı başarmıştı.

Atiye 2. Sezon Fragman

Atiye 3. Sezon

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan üçüncü ve final sezonunda ise Atiye’nin kızını bulma yolculuğu esnasında tıpkı kendi güçlerini keşfettiği gibi kızının güçlerini ve bu güçlerin hangi sonuçlara sebebiyet verebileceğini araştırmak için bir yolculuğa çıkmasını izledik. Bu yolculukta Atiye’nin en büyük yardımcısı Erhan’ın dışında bir yardımcısı daha var. Hep birlikte yaptıkları araştırmalar sırasında bir gizem çözülmekle kalmayıp tüm insanlığı ilgilendirecek kadar önemli bir olay gerçekleştiriyorlar. Peki bu nasıl oluyor? 

Üç sezon boyunca Atiye’nin içinde yer aldığı maceraların mistik bir biçimde sunulması ve özgün bir anlatım biçimine sahip olunması, tarihi mitolojik dokusuyla Atiye, izleyiciye daha önce örneği görülmemiş bir dizi izletmeyi başardı. Baştan sona kadar dizinin birçok seveni olduğu gibi, son sezonun beklentiyi karşılamadığını, finalde olayların hepsinin açıklığa kavuşmadığını belirten izleyiciler de oldu.

Atiye 3. Sezon Fragman

Atiye Dizisine Gelen Yorumlar

“Netflix'de yayınlanmış olan her bölümü izledim, gerçekten çok başarılı buldum. Oyuncu kadrosu çok iyi seçilmis. Dizinin konusu sürükleyici, merak uyandırıcı. Güzel bir psychothriller / fantastik dizi olmuş.”

"İlk sezon çok keyifle izlediğim, ikinci ve üçüncü sezon ilki kadar tatmin etmese de bir oturuşta bitirdiğim, keyifli güzel bir dizi oldu benim için Atiye. Oyuncuların, yönetmenin, senaristin ve tüm emeği geçenlerin eline sağlık."

"Diyaloglar çok gereksiz sıkıcı ve uzun, bir sürü askıda kalan ve mantıklı cevaplanması zor soru."

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Atiye_(dizi)#1._Sezon_(2019)  

https://www.salom.com.tr/haber-113291-atiyeyi_izlerken_bacaklarim_titredi.html 

https://www.imdb.com/title/tt10075318/ 

https://yorumguncel.com/atiye-3-sezon-yorum-ve-sosyal-medya-tepkileri/ 

https://www.beyazperde.com/diziler/dizi-24984/kullanici-yorumlari/

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Atiye_(dizi)


BENZER YAZILAR

Sessizliğin Müziği Filmi ve Andrea Bocelli

Andrea Bocelli'nin hayatını anlatan otobiyografik film Sessizliğin Müziği hakkındaki bilgileri sizin için derledik.

Bird Box (2018)

Vizyona gireceği anı merakla beklenen, beyazperdeye uyarlandığı ilk günden itibaren merakla izlenen ve Netflix dijitalinde en çok izlenen 2. filmin detayları.


Paylaş