Grammy Ödülü nedir? Tarihi nedir? En çok Grammy kazananlar yarışma kategorileri hakkında bilgiler.

Grammy Ödülleri Nedir? Kısaca

Grammy Ödülleri, dünyadaki en prestijli müzik ödüllerinden bir tanesi. Eski ismiyle Gramofon Ödülü olarak anılan bu ödül, 1958 yılından beri düzenleniyor. İsminden dolayı da ikonik ödülü altın bir gramofon şeklinde. Özetle Grammy Ödülleri Amerikan müzik dünyasının düzenlediği Oscar Ödülleri kadar prestijli bir müzik ödülü. 

Gramy Ödülleri Kaç Kategori ve Türde veriliyor?

Grammy Ödülleri her yıl 108 kategoride, 30 farklı müzik türünde ödüller veriyor.

Grammy Ödülleri'nin Tarihi

Ödülün tarihi 1950'li yıllardaki Hollywood'daki Yıldızlar Geçidi adındaki projeye dayanıyor. Hollywood'da yer alan ünlü isimlerin adının yazılı olduğu ve yıldız amblemi içinde isimlerinin yer aldığı o ünlü kaldırım. 

Bu projenin komitesinde yer alan isimler bu bulvarda yer almayan fakat yer almayı hakl eden birçok müzisyenin yer aldığını fark ettiler. Müzik endüstrisinin en önemli isimlerini ödüllendirecek bir program Amerika'da henüz yoktu ve tıpkı Oscar ve Emmy gibi bir ödül düzenlemeye karar verdiler.

Grammy Ne Demek? Grammy İsmi Nasıl Çıktı?

Gramafonun mucidi Edison. Grammy Ödülleri'nin de ismi belirlenirken başta Edison'dan yola çıkarak "Eddie" ismi düşünüldü. Sonrasında Gramofon isminden yola çıkan "Grammy" isminin daha uygun olduğu düşünüldü. Henüz kasetçalar, pikap vb. aletlerin olmadığı düşünülürse Gramofon, müziği temsil eden çok güçlü bir ikon.

İlk Grammy Ödülleri

İlk ödül 1958 yılında düzenlendi ve ödüller 4 Mayıs 1959 tarihinde verildi. O sene 28 Grammy Ödülü verilmişti. Ödül töreni Beverly Hilton Otel ve Park Shereton Otel'de eş zamanlı iki yerde düzenlendi. Bu tören TV'de yayınlanan ilk ödül töreniydi fakat canlı yayınlanmamıştı. 1971 yılındaki 13. Grammy Ödülleri'nde ilk defa tören canlı yayınlandı.

Yıllar geçtikçe ve müzik endüstrisi geliştikçe türler ve kategoriler de artmaya başladı. Yıllar içindeki bu artışla kategori sayısı 100'ün üzerine çıktı. 

Grammy Ödülü'ne yakından bakalım

Gramofon şeklindeki altın kaplama ödüller, Colorado'da Billing Artworks tarafından üretiliyor. Tamamen el yapımı olarak üretiliyor. 1990 yılında yenilenen ödül daha büyük ve daha iyi bir alaşımla yapıldı.

Grammy Ödülleri'nin Kategorileri Nelerdir?

Toplamda 128 kategori ve 30 tür olduğundan bahsetmiştik. Bu ödüllerin içinde müzik kategorilerden bağımsız olan 4 büyük ödül var. Bu ödüllere, Grammy'nin en prestijli ödülleri demek mümkün.

Grammy Ödülleri Yılın Albümü Ödülü

Sanatçıya, söz yazarlarına ve şarkıyı söyleyen kişi haricinde albüme katkısı olan yapım ekibine veriliyor.

Grammy Ödülleri Yılın Kaydı Ödülü

Tek bir şarkıya, şarkıcıya ve yapım ekibine verilir.

Grammy Ödülleri Yılın şarkısı Ödülü

Tek bir şarkının söz yazarına verilen ödül.

Grammy Ödülleri En İyi Sanatçı Ödülü

Eseriyle ve kimliğiyle müzik endüstrisi içinde çığır açtığı kabul edilen ve gelecek vaad ettiği düşünülen sanatçıya verilir.

Grammy Ödülleri'nde Bu Dört Ödülü Birden İsimler Kimler Oldu?

Belirli türlerdeki performans ve prodüksiyonun yanı sıra sanat eseri ve video gibi diğer katkılar için başka ödüller de verilir. Müzik endüstrisine uzun süreli katkılar için özel ödüller veriliyor.

2012 Yılında Grammy Ödülleri Kategorilerinin Güncellenmesi

Grammy Ödülleri'nin otoritesi olan The Recording Academy, 2012 yılı için ciddi değişiklikler yaptı. O zaman 109 olan kategori sayısı 78'e indirildi. 

Bunun en önemli neden kadın ve erkek solistlerin arasındaki ayrımın ortadan kaldırılması oldu. Diğer yandan enstrümental sanatçılar için çeşitli kategoriler azaltılarak daraltıldı, rekabet arttırılması amaçlandı.

Rock ve Hard Rock olarak ayrılan kategori birleştirildi. R&B, ve Modern R&B gibi kategoriler tek kategoride toplandı. Aynı değişiklikler Rap'te de oldu.

En çok üstü çizilen kategoriler ise geleneksel kategoriler oldu. Hawaii müziği, Kızılderili müziği gibi ayrı ayrı kategoriler az sayıdaki başvurular nedeniyle azaltıldı.

Bu kısıtlamalardan Blues müziği, Hıristiyanların Gospel türü de nasibini aldı.

Grammy Adayları Nasıl Seçiliyor?

Ulusal Kayıt Sanatları ve Bilimleri Akademisi'ne (NARAS) kayıtlı olan müzik şirketleri ve kriterleri karşılayan bireysel üyeler oylama yapabiliyor. Girişlerini online ortamda yapıyorlar sonrasında bir çıktısını da NARAS'a iletiyorlar. Bu oylamalar tamamlandıktan sonra da 150'den fazla uzman oylanan kişinin ve kategorisinin doğru olup olmadığını kontrol ediyor.

Oy pusulasında toplam 30 alan yer alıyor. Her kategori içinde en iyi 5 kayıt yarışıyor. Bazı zanaat ve teknik kategorilerinde finale kalanları değerlendiren uzman inceleme kurulları yer alıyor.

Grammy Ödülleri Neye Göre Verilir? Oylama Nasıl Yapılır?

Adaylar belirlendikten sonra oy pusulaları, NARAS oylama üyelerine gönderiliyor. NARAS üyeleri en fazla 9 kişiye oy verebiliyorlar. Üyeler genellikle kendi alanlarındaki kişilere oy vermeyi tercih ediyorlar. Oylamadan sonra bilgiler bağımsız muhasebe firması Deloitte firması tarafından gizlice sıralanıyor.

Kazananlar ise Grammy Ödül Töreni'nde ilan ediliyor. Yarışmada oy sayısı berabere kalan kayıtların ikisi de ödülü kazanıyor. Ödül kazanmayan ve listede yer alan kayıtlara ise "adaylık madalyası" veriliyor.

Bu oylama turlarında şeffaflığı kotumak adına, Akademi üyelerinin satışları, bölgesel tercihleri, hemşehriciliği, yapım şirketi sadakatini göz ardı etmesi gerekiyor. Oy veren üyelerin hediye kabul etmesi, yasak.

Mart 2021'de ödülleri verilen 63. Grammy Ödülleri için oylama 1 Eylül 2019 - 31 Ağustos 2020 tarihlerinde yapıldı. 

Grammy Efsane ve Grammy Yaşayan Efsane Ödülleri

Bu ödül her sene verilmiyor, sadece müzik alanında gerçekten çığır açmış çok büyük isimlere veriliyor. Bugüne kadar toplamda 15 kişi bu ödülü kazandı. Kazanan isimler, 

Sektör Simgelerine Selam Ödülü ve Ahmet Ertegün

Bu ödül, müzik endüstrisine yenilikçi katkılarda bulunanları onurlandıran bir ödül. Ödüller müzik dünyasına yenilik katmış kişilerin adı ile veriliyor. Bunlardan bir kişi de Ahmet Ertegün Ödülü.

En çok Grammy Ödülü Kazananlar

2021 yılında Grammy kazanan sanatçılar ve adayları ile ilgili tam listeyi bu linkteki yazımızda bulabilirsiniz.


BENZER YAZILAR

2020 Yılında Gözden Kaçan Rap Albümleri

Rocket to Nebula, A Written Testimony, Miles albümlerini inceledik

Aranje ve Prodüksiyon Nedir?

Aranje, prodüksiyon, mix ve mastering kavramları.


Paylaş