Apple şifresini unutanlara yeni özellik, Dünya benzeri gezegenlerin keşfi, dünyanın en zenginleri kampı, 2021 Fakir Baykurt Roman Ödülü, İKSV'nin çocuklar için hazırladığı video serisi ve Instagram'ın yeni bağlantı özelliği hakkında güncel haberler.

Apple Şifresini Unutanlar için Yeni Özellik

Apple Kimliği şifresini unutanlar için iOS 15 ile birlikte yepyeni bir özellik geliyor. Bu yeni özellik sayesinde cihazlarınıza ve iCloud hesabınıza kilitlenmeden basit bir şekilde ulaşmak mümkün.

Apple Kimlik parolası unutulduğunda tüm cihazlara ve iCloud’a erişimi kilitlenmekteydi. Bu önlem hırsızlığın önüne geçebilmek için geliştirilmişti. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar zor durumda kalabiliyor ve Apple Destek hattı üzerinden çözüm arıyorlardı. iPhone, iPad ve Mac cihazlarının kayıtlı olduğu Kimlik şifreleri, kullanıcılar tarafından unutulduğunda bu zorlu süreçler rahatsız ediyordu. iOS 15 ile birlikte gelen yeni Hesap Kurtarma özelliği sayesinde, artık şifrenizi unuttuğunuz taktirde hesabınıza basit bir çözümle ulaşmak mümkün.

Artık Apple cihazlarınıza bir aile üyesini veya en iyi arkadaşınızı arayarak ulaşabileceksiniz. Hesap Kurtarma adı verilen bu yeni özellik, güvendiğiniz bir kişiyi veya kişileri seçmenize olanak tanıyor ve hesabınız kilitlendiğinde bu kişiye kod gönderiyor, hesabınızın kilidini açmak için bu özel kodu girmeniz yeterli.

Hesap Kurtarma'yı aktif etmeden önce, tüm Apple aygıtlarınızın en son Apple yazılımı sürümünü çalıştırıyor olması gerekiyor. Tüm cihazlarınızın en son yazılıma sahip olduğundan eminseniz, Ayarları açın ve ekranın üst kısmında yer alan isminize dokunun. Ardından, Parola ve Güvenlik kısmından Hesap Kurtarma daha sonra da Kurtarma Kişisi Ekle öğesini seçin. Kişinin hesabınızla tam olarak neler görebileceğini veya neler yapabileceğini göreceğiniz bir ekran açılacaktır. Devam etmek için ekranın alt kısmında yer alan Kurtarma Kişisi Ekle'ye dokunun, daha sonra Apple Kimliği parolanızı girin ve ardından kurtarma kişilerinizi seçmek üzere işlemi tamamlayabilirsiniz.

NASA Teleskopu Dünya Benzeri Gezegenlerin Varlığını Tespit Etti

NASA'nın ‘’efsane’’ olarak görülen uzay teleskoplarından Kepler, Albert Einstein'ın, gözlemlenmesi mümkün değil, dediği şeyi başararak bir ilke imza attı. NASA Kepler Uzay Teleskopu'yla oldukça ilginç bir keşif yapıldı. Yapılan araştırma doğrultusunda, uzayda gizlenen Dünya kadar büyük gezegenler olduğunu düşündüren sinyaller yakalandı.

Bu gezegenlerin herhangi bir yıldızın yörüngesinde bulunmadığı ve tam tersine uzayda serbestçe süzüldüğü tespit edildi. Bilim insanı Iain McDonald ve ekibi, Albert Einstein'ın önerdiği "mikromercekleme" ilkesini kullandı. Mikromercekleme, gezegenleri ve yıldızları tespit etmek için kullanılmakta olan bir yöntem olarak bilinmekte. Bir saat ile 10 gün arasında değişkenlik gösteren zaman dilimlerinde, 27 adet mikromercekleme sinyaliyle karşılaşılan ekip bunun Dünya'ya benzer kütlelere

sahip olan pek çok gezegen olduğunu keşfetti.

Yakalaması oldukça güç olan bu sinyaller, bir dönemler kendi yıldızlarının etrafında oluşup, sonrasında kendilerinden ağır diğer komşularının yerçekimi etkisiyle güneş sistemlerinden dışarı çıkartılan gezegenlere işaret ediyordu.

Dünyanın En Zenginleri Bir Araya Geldi

Dünyanın en zengin insanları, ABD’nin Idaho eyaletinde 37’ncisi yapılan yaz kampında bir arada bulundular. Korona salgını sonrası düzenlenen ilk yaz kampında bir araya gelen ünlü isimler belirli konularla ilgili karşılıklı olarak fikir alışverişi yapacaklar. Kampa katılan isimlerin toplam servetleri yaklaşık 825 milyar dolar.

Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Tim Cook gibi dünyanın en zengin inşaları olarak bilinen ünlü isimler bu yılki katılımcılar arasındaydı. Etkinliğe katılan diğer önemli isimler arasında New York eski belediye başkanı Mike Bloomberg, Pay-Pal’ın kurucusu Max Levchin, CIA Direktörü Bill Burns, Disney Yönetim Kurulu Başkanı Bob Iger ve Nike’ın kurucularından biri olan Phil Knight oldu.

Dünyanın önde gelen isimlerini bir araya getiren kamp için Michigan eyaletinin ve Kanada’nın bir bölümünü de kapsayan bölge hava sahası geçici olarak kapatıldı. Bill Gates, cuma günü kamp alanında yaptığı konuşmada, iklim değişikliğiyle daha etkili mücadele etme çağrısında bulundu. İklim değişikliği ile mücadelede, uçakların neden olduğu karbon salınımını azaltmak büyük rol oynasa da katılımcıların çoğunun kampa özel jetleriyle gelmesi durumu farklı bir noktaya getirdi. Kamu sağlığı, küresel ekonomi ve ceza yargı reformu konuları ise diğer gündem başlıklarıydı.

Fakir Baykurt Roman Ödülü Verildi

Çiğli Belediyesi tarafından ilk olarak 2020 yılında Fakir Baykurt adına düzenlenen,  Fakir Baykurt Roman Ödülü sahibini buldu. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ödül törenini “Büyümek İstedim” isimli dosyası ile eski Alevi ve Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız kazandı.  

05 Mart 2021 tarihi yarışmanın son başvuru tarihiydi ve 2021 yılında ödül için toplamda 46 dosya değerlendirildi. Dosyalar ilk olarak; Oğuz Tümbaş, Handan Gökçek, Handan Tan ve Turan Ali Çağlar’dan oluşan Ön Seçici Kurul tarafından incelendi. Ön Seçici Kurulun değerlendirmesinden geçebilenn dosyalar, bir üst kurul tarafından tekrar okundu. Bu aşamada Seçici Kurul; Bahri Karaduman, Adnan Binyazar, Işık Baykurt, Öner Yağcı ve Hidayet Karakuş'tan oluşluyordu. Bu kurul tarafından ödülü kazanan dosya açıklandı. 2021 Fakir Baykurt Roman Ödülü’nü Seçici Kurul’un oybirliği ile Ali Balkız’ın dosyası “Büyümek İstedim” romanı kazandı.

Seçici Kurul, bir romanda bulunması gereken kriterleri şu şekilde belirledi:

-Olay örgüsü,

-Kişi çizimi,

-Ortam betimlemeleri,

-Dilin kullanılışındaki yetkinliği,

-Kültürel bir ortama yerleştirilmesi,

-Köylü ağzından yararlanılarak özellikle yapaylıktan uzak anlatımın sağlaması,

-Türkiye gerçekleri anlamında halkta toplumsallaşma duygusunu öne çıkarması,

-Köy yaşamının kültürel havasını güçlü ve kaliteli gözlemlerle yansıtması,

-Yazarın, kör inançlara bağlı töreler açısından toplumsal bilinç yaratması, bunların ardındaki gerçeği ortaya dökmesi,

-Olayları içinden görmesi,

-Fakir Baykurt romanlarına uygun olacak bir kurgu yaratması.

Bu kriterlerin hepsinden olumlu sonuçlar aşan "Büyümek İstedim" romanını ödüle uygun bulundu.

İKSV’den Çocuklar İçin "Müziğe Yolculuk"

İKSV Alt Kat, çocuklara müziğin farklı boyutlarını göstermek için bu ay yeni bir video serisine başladı.

İKSV Alt Kat ve İstanbul Caz Festivali iş birliğinde hazırlanan yepyeni bir video serisi İKSV YouTube kanalında başlıyor. Altı bölümden oluşan seri, Müzisyen Deniz Taşar’la hazırlanandı. Taşar, eğlenceli bir dille kendi müzikal serüvenini çocuklarla paylaşıtı. Aynı zamanda müziğin diğer sanat dallarıyla ilişkisinden caz müziğin doğasına, doğaçlamadan farklı müzik türlerine, basit enstrüman yapımından performansa uzanan birçok farklı konuyu keyifli sohbetler ve konuk sanatçıların sürpriz performansları eşliğinde aktaracak.

Çekimleri Salon İKSV’de gerçekleştirilen "Deniz Taşar’la Müziğe Yolculuk" video serisinde, Deniz Taşar’a piyanist Adem Gülşen eşlik ediyor. Sanatçıya, serinin farklı bölümlerinde yeni konuklar eşlik edecek. trompette Barış Doğukan Yazıcı ve Davulda Fırtına Kıral sürpriz performanslarıyla seriye katılacak. Serinin İlk bölümü "Melodilerle sohbet edilir mi?" İKSV YouTube kanalında yayında.

İKSV Spotify hesabında serinin bölüm içeriklerinden oluşan dinleme listeleri de yayınlanacak. Temmuz ayı itibariyle her hafta bir bölümü yayımlanacak seriye, İKSV Alt Kat web sitesinden sesli betimleme seçeneğiyle de erişilebilecek.

Instagram "Yukarı Kaydır" Özelliği İçin Takipçi Sınırı Kalkıyor

Instagram tarafından yeni alınan bir kararla, hikayelerde bağlantı paylaşımı özelliği genişletiliyor. Yakın bir zamana kadar Instagram hikayelerinde "yukarı kaydır" özelliği sınırlı bir şekilde, sadece 10 binden fazla takişpçisi olanlar tarafından kullanılabilyordu. Fakat Instagram'ın analizlerine göre kullanıcıların yukarı kaydırma faaliyetleri azaldı. 

Web sitelerine yönlendirme yapmaya yarayan bu araç, "Bağlantıyı Gör" ya da "Bağlantıya Tıkla" gibi yeni bir bağlantı etiketi ile değiştirilecek. Böylece üstüne tıklayarak aynı işlev sağlanacak. 

Instagram'ın açıklamalarına göre yukarı kaydır işlevi yerine kullanılan bağlantı etiketi, şu an bazı hesapların hikayelerinde aktif olarak kullanılabiliyor. En önemlisi de bunu yapabilmek için gerekli olan 10 bin takipçi sınırlamasının da kaldırılması

Özellik şu an deneme aşamasında ve sınırlı sayda hesapta aktif. Test aşamasındaki özellik başarılı bir sonuç verirse, artık hikayelere bağlantı eklemek için takipçi kriterini sağlamaya gerek kalmayacak. 

Vishal Shah(Instagram ürün müdürü), test denemelerinin amacının insanların bu bağlantılardan ne şekilde yararlanabileceğini öğrenmek olduğunu açıkladı. Deneme aşamasında özellikle spam ve yanlış bilgi konularına dikkat ediliyor ve gönderilen bağlantıların türleri izleniyor. 

Kaynaklar: 

https://onedio.com/haber/nasa-teleskopu-uzayda-serbestce-suzulen-dunya-benzeri-gizemli-gezegenlerin-varligini-tespit-etti-992306

https://www.haber7.com/teknoloji/haber/3119104-apple-kimlik-sifresini-unutanlar-icin-yeni-ozellik

https://www.gazeteduvar.com.tr/iksvden-cocuklar-icin-muzige-yolculuk-haber-1527792

https://www.gazeteduvar.com.tr/fakir-baykurt-roman-odulu-ali-balkiza-verildi-haber-1528156

https://onedio.com/haber/825-milyar-dolarlik-yaz-kampi-dunyanin-en-zenginleri-bir-araya-geldi-992353

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/instagramda-yukari-kaydirda-yeni-donem-1848374


BENZER YAZILAR

Googie Nedir?

Uzay çağından etkilenmiş kahve dükkanları, tabelalar ve fütüristik binalarıyla Googie mimarlığını yakından tanıyalım.

Green Card Nedir? Nasıl Alınır?

ABD'de süresiz olarak yaşama ve çalışma izni olan, daimi ikamet eden kişilere verilen kimlik kartı; Green Card’ın ne olduğunu, mevcut farklı türlerini, kimlerin başvurabileceğini ve başvuru sürecini adım adım açıkladık.


Paylaş