Gerçek hayat hikayelerinden uyarlanmış, kanser hastası olan medikal direktörün başrolünde olduğu, tıbbi drama türündeki NBC yapımı televizyon dizisi.

25 Eylül 2018’de NBC’de yayınlanan; tıbbi drama türünde olan David Schulner tarafından yapılan, Eric Manheimer’in Twelwe Patients: Life and Death kitabından uyarlanan Amerikan yapımı televizyon dizisidir. Başrollerini Ryan Eggold, Freema Agyeman, Janet Montgomery, Jocko Sims, Anupam Kher, Tyler Labine’nin paylaştığı IMDb 8,1/10 olan dizidir. Üçüncü sezon 2 mart 2021 tarihinde Netflix ABD’de yayımlanmıştır.

New Amsterdam Konusu

New Amsterdam Hastanesi, New York’un en eski hastanelerinden biridir. Para odaklı çalışan bu hastaneye yeni bir medikal direktör atanır. Max Goodwin (Ryan Eggold) isimli bu medikal direktör, hastaneyi baştan aşağı yeniden yaratma düşüncesine girer. New Amsterdam Hastanesi’ni eski büyüleyici günlerine döndürmeye çalışan Goodwin’in yolculuğunu izliyoruz.

New Amsterdam Hastanesi

New Amsterdam Hastanesi, hastalarına müşteri muamelesi yapan ve onları gereksiz ameliyatlara sokarak maddi kaynak elde eden bir hastanedir. Goodwin, hastalarını para odaklı gören bu hastaneyi değiştirip, hasta merkezli yapmak için uğraşmaktadır. Ayrıca onları hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileştirmeye adayan bir oluşum ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. 

Gerçekçiliğini koruyan hikayelerle desteklenmiş bu dizi, klasik hastane dizisi olmaktan ziyade, altında derin anlamlar yüklü olan ve her olayda bizlere güzel mesajlar veren izlenmesi gereken bir dizi olmuştur.

New Amsterdam Goodwin’in Hikayesi

Max Goodwin idealist, yenilikçi düşüncelere sahip olan, azınlıkları koruyan genç bir medikal direktördür. İnsanların hayatlarını ve düşüncelerini iyileştirmeye çalışan, onları olumlu anlamda ilerletmek için çok çalışan iyi niyetli bir sağlık personelidir.

Max Goodwin, hastaneye geldiği ilk gün tüm kardiyo-torasik cerrahi departmanını kovarak, hastanede yeni bir dönemin başladığını gösterir. Sırf daha fazla para kazanmak için çeşitli ameliyatlar yapan bu departman üyelerine insanların paradan ibaret olmadığını ve gerçek sağlık personellerinin insan hayatını önemsediğini belirterek güzel bir vurgu yapar.

Bununla birlikte hastanede süregelen değişiklikler ilerlerken, Goodwin’in hamile karısı ile bozuk olan ilişkisi ve kendisinin kanser hastası olduğu bize gösterilir. Hem özel hayatını hem de hastaneyi toparlamaya çalışan Goodwin’in savaşını ve hastanede olan son derece dramatik hayatları, sıra dışı vakaları bununla birlikte izliyoruz.

Dizide Yer Alan Mesajlar

New Amsterdam dizisi, NBC yapımı olduğu için gerçek hayatta yaşanılan sorunları cesurca dile getirmiş, insanların haklarını savunmuş, ortaya çıkan adaletsizliği bu hastane temalı dizinin altında sağlam yapıtaşları olarak çokça vurgulamıştır.

Günümüzde halen acımasızca devam eden ırkçılığı, insanların ten rengi ve konuştuğu dil üzerinden yapılan ayrımcılığı, göçmen sorunlarını, azınlıkta ki insanların haklarını, LGBTQ+ bireylere uygulanan psikolojik şiddeti, sağlık sisteminde yer alan sigorta sorunlarını birçok kez dile getiriyor. Bu sorunları dile getirirken bunları çözümleriyle birlikte bizlere sunuyor. Bizlere farklı bakış açıları kazandırırken, önyargısız davranmanın önemini vurguluyor.

New Amsterdam Hakkında İlginç Bilgiler, Yorumlar

1) Hindistanlılar, New Amsterdam şehrini İngilizlere 1626 yılında 1000 dolara satmışlardır. Şehri satın alan İngilizler, York ve Albany İngiliz Dükü'ne ithafen şehrin adını New York olarak değiştirmişlerdir. Hastanenin ve dizinin ismi buradan gelmektedir. 

2) Dizide New Amsterdam Hastanesi'ni ABD'nin en eski hastanesi olarak gösteriliyor. New Amsterdam'ın çekildiği Bellevue Hastanesi ise 1736 yılında kurulmuş ülkenin en eski devlet hastanesidir. 

3) Dizide yer alan doktorların kovulma sahnesinde kovulan doktorlardan biri de yapımcı olan Peter Horton'dur.

4) 10 Ekim 2018 de dizinin ilk sezonu 19 bölüm olarak planlanmış daha sonra yapılan eklemeler dolayısıyla 22 bölüme çıkartılmıştır.

New Amsterdam Dizisinin Oyuncuları

Dizinin dolu dolu bir kadrosu olmakla beraber her karakterin farklı hikayeleri vardır.

Yeni Sezon Ne Zaman? Üçüncü Sezon

New Amsterdam dizisinin üçüncü sezonu Netflix ABD’de yayımlanmasına rağmen Netflix Türkiye’de henüz yayımlanmamıştır. Dizinin toplam beş sezondan oluşacağı söylentiler arasında olsa da henüz resmi bir açıklama  yapılmamıştır.

New Amsterdam Hastanesi Var mı?

New Amsterdam dizisinin çekildiği yer New York şehrinin en eski hastanesi olarak bilinen Bellevue Hastanesi. 1736 yılında yapıldı. Ayrıca bu diziye konu olan hikayenin gerçekte geçtiği hastane Bellevue Hastanesi.

Hangi Platformda, Nerede Yayınlanıyor?

Beş sezon olması beklenen New Amsterdam dizisi Netflix'te yayınlanıyor.

Kaynaklar 

https://www.nbc.com/new-amsterdam/photos

https://www.imdb.com/title/tt7817340/

https://en.wikipedia.org/wiki/New_Amsterdam_(2018_TV_series)


BENZER YAZILAR

Kaybın Getirdiği Boşluk Hissi Üzerine: Pieces of a Woman

Oscar ve Altın Küre'de ismini duyuran "Pieces of a Woman" filminin konusu ve oyuncu kadrosuna detaylarıyla bakalım.

Ratched: Bir Manipülasyon Ustası

Yönetmen koltuğundaki Ryan Murphy'nin dokunuşları ve Sarah Paulson'ın muhteşem oyunculuğu ile öne çıkan Ratched'ın konusu, oyuncuları ve hakkında az bilinenler.


Paylaş