Türkiye'de çok az bir dinleyici kitlesine sahip olan ancak 90'lar ve 2000'lerin ortasına kadar tüm dünyayı etkisi altına alan R&B müziğin doğuşu ve günümüze kadar devam eden etkileri.

R&B Nedir?

R&B kelimesinin bir kısaltma türü olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Bu türün açılımı ise ''Rhythm and Blues'' olarak adlandırılır. Rap, Gospel, Jazz, Blues müziklerinin karışımı bir müzik türüdür.

R&B Ne Zaman Ortaya Çıktı?

R&B Müziği 1940'lı yılların sonlarına doğru ortaya çıktı. Bu müzik türü o zamanlar ''daha az saldırgan'' bir müzik türü olarak tanımlanıyordu. İlk başlarda sadece Afrikalı-Amerikalı izleyiciler ve dinleyiciler adına üretilen R&B, zaman geçtikçe başka kitlelere de hitap etmeye başladı. Aslında ilk etapta ''yarış müziği'' olarak görülen ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi Afrikan-Amerikan müziğinin temsilcisi olan R&B, blues ve jazz şarkılarının alt yapı ve tarzının, elektro ve bas gitar seslerinin ağır tonları ile birleşmesinden meydana gelmektedir.

1940'lardan 1970'lere kadar bir R&B grubunda; bir bas gitar, iki elektro gitar, bir davul, iki piyano, ve iki saksafon bulunmaktaydı. 1950'lerin sonlarında Güney Amerikalı müzisyenler, Amerikalı R&B müzisyenleri etkisi altına alarak, bu müziğin daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamışlardır. Daha sonrasında ise Afrikan-Amerikan müzisyenler beyaz rock gruplarını da benzer şekilde etkisi altına aldı. Böylelikle R&B müzik disco, funk, soul gibi çeşitli türlere ayrılmış oldu.

R&B müzik nedir?

R&B Müzik Türleri

Bir önceki başlıkta kısaca değindiğimiz gibi, R&B müzik funk, disco ve soul gibi türlere ayrılmıştır. Chuck Berry ve Didley gibi isimler ilk olarak bu türe öncülük etmişlerdir fakat R&B'nin orijinal tarzını belirleyen türün adı ise ''boogie'' ritmi olmuştur. II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından hükümet yepyeni sesler için oldukça şaşırtıcı bir çağrıda bulunmuştur ve R&B müzik gelişmeye kaldığı yerden devam etmiştir.

Bugün R&B müziği çok daha ışıltılı bir hale gelmiştir ve trap, hip-hop gibi müzik türleri ile harmanlanmıştır. Saksafon ve piyano ana enstürmanlar olarak yer almaz ve hip-hop ta ses ve vuruşlar, vokallerde de vurgu ve tonlamalar önemlidir. 90'lı yıllardan bu yana R&B sanatçıları hip-hop sanatçıları ile çeşitli işbirlikleri yapmaktadır. 

R&B Müziği İcra Eden Türk ve Yabancı Müzisyenler

R&B müziği ülkemizde ve tüm dünyada gerek solo gerek grup bünyesinde 90'ların sonu 2000'lerin başında epey ilgi görmüştür. Ülkemizden 2000'li yıllarda bu müziğin temsilcisi olarak, Grup Hepsi, Dört Yüz, Bomb, Doa, Funda, Beyza Durmaz gibi isimleri örnek gösterebiliriz. Bugün ise hem R&B müziğin evrimleşmiş hali olan hem de günümüz R&B müziğini temsil eden birkaç isim sayabiliriz. Bunlar Aspova, Worry, Seda Erciyes, Mert Şenel, Güneş gibi isimlerdir ve birçoğu aynı zamanda hip-hop müzisyenleri ile de işbirliği yapmışlardır. 

Dünyada ise bu müzik, gerek atası gerekse ortaya çıktığı ülke şartlarında bugün bile hala oldukça geniş kitleler tarafından dinlenmektedir. Ancak Afrikan-Amerikan kültüründe de ne yazık ki ülkemizdeki kadar olmasa da R&B müziğinin popülaritesi de geçmişe kıyasla epey azalmıştır. Dünyada R&B müziğin ilk örneklerini Chuck Berry, Aretha Franklin, Dionne Warwick, Stevie Wonder gibi isimler ile verebiliriz. 1980'li yıllardan itibaren Rock'n Roll'un popülaritesinin yavaş yavaş kaybolduğu esnada Mariah Carey, Janet Jackson, Whitney Houston gibi starlar ön plana çıkmıştır. Hepsi de güçlü sesleri, dansları ve sahne hakimiyetleri ile birer efsane haline gelmeyi başarmışlardır. 

2000'li yıllardan günümüze kadar olan süreçte ise, Usher, Beyonce, Destiny's Child, Keyshia Cole, Justin Timberlake, Missy Elliot, Ashanti, Christina Millian, Blue, Backstreet Boys, Mya, Aaliyah, Pussycat Dolls, Craig David, Amy Winehouse, Ciara gibi isimler bu müziğin ana temsilcileridir ve pop müzik alanında birer efsane haline gelmiş olsalar da Michael Jackson ve Britney Spears'ın da pek çok şarkısında R&B tınıları bulunmaktadır. Son olarak ise henüz tüm dünyada tanınmayan ve ne yazık ki hakettiği değeri alamayan Irak asıllı İsveçli şarkıcı Darin Zanyar da R&B müziğinin temsilcilerindendir. Tarzında ve müziğinde fazlaca Justin Timberlake etkisi yakalayabileceğiniz Darin'i dinlemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda aslında hepimizin dinlediği fakat ne olduğu hakkında çok fazla bilgimizin olmadığı R&B müziğini ele aldık. Şimdi bütün enerjinizi toplayın ve sizi ayağa kaldırıp dans ettirecek bir R&B şarkısı açın.! Ne dersiniz?


BENZER YAZILAR

Britney Spears Kimdir?

90'lardan bu yana tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan bir ikon. Britney'i hep beraber daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Türkiye’de Katılabileceğiniz 6 Müzik Festivali

2021 yılı içinde Türkiye’de gerçekleşmesi beklenen müzik festivalleri listesi.


Paylaş