Henüz çocukken satrançta büyük bir yeteneği olduğu keşfedilen Beth Harmon’un, nasıl dünyaca ünlü bir oyuncu olduğunun hikayesini anlatan mini diziyi sizler için inceledik.

The Queen’s Gambit Hakkında

23 Ekim 2020’de ilk bölümü yayınlanan The Queen’s Gambit mini dizisi bir Netflix yapımıdır. Netflix’in oldukça başarılı işlerinden biri olan dizi 92 ülkede Top 10 listesine girmiştir ayrıca içinde ülkemizin de bulunduğu 63 ülkede de bir numara olmuştur. Dizi yayınlandıktan sonra dünyada da ülkemizde de “Netflix Effect” denilen etki gözlenmiş; buna bağlı olarak Google üzerinden “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları son 9 yılın zirvesine ulaşmış, ayrıca alışveriş sitelerindeki satranç tahtası satışları %250 artmıştır. 

Dizide anlatılan hikâye gerçek olabilecek kadar güzel anlatılsa da aslında bir kurgudur ve Walter Tevis’in 1983 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlamadır. Oldukça genç bir oyuncu kadrosu olan dizinin başrolünde Anya Taylor‑Joy oynamaktadır. IMDb puanı 8,7/10 diziyi Netflix ve diğer online platformlardan izleyebilirsiniz.

The Queen’s Gambit Konusu

1960’lı yılların Amerikasında geçen dizi, küçük yaşlarda satrançla tanışıp daha sonra satrançta dünyaca ünlü bir isim olma yoluna uzanan Elizabeth Harmon’un hayatını konu alıyor.

Bir gün 9 yaşındaki Beth ve annesi yaptıkları bir yolculukta, annesinin sürdüğü arabayı bir kamyona çarpması sonucu, büyük bir trafik kazası geçirirler. Kazada annesi hayatını kaybederken Beth mucize bir şekilde hayatta kalır ve yetimhaneye gönderilir. Yetimhanede asi tavırlarıyla dikkat çeken Jolene ile arkadaş olur. Ayrıca yetimhanede çocuklara sakinleştirici haplar verilir. Bu haplara karşı bağımlılık kazanan Beth ileriki yaşamında da bu ve başka bağımlılıkları yüzünden oldukça zor zamanlar geçirecektir

Annesinin de bir matematikçi olmasından dolayı matematiğe ve diğer derslere karşı üstün bir bilgisi olan Beth derslerden ve yetimhanedeki sıradanlaşan yaşamından oldukça sıkılır. Yine böyle bir günde dersten çok sıkıldığını gören öğretmeni ona bodruma inip silgileri temizlemesini söyler. Bodruma inen Beth orada okulun hademesi Mr. Shaibel’ı ve önünde oynadığı satranç tahtasını görür. Bu gördüğü yeni oyun oldukça ilgisini çeker ve Mr. Shaibel’dan oyunu öğretmesini ister. Daha sonra Mr. Shaibel’dan olumsuz yanıt alan Beth buna karşılık oyunu kendi kendine öğrenir ve yine silgileri temizlemeye gittiği bir gün bunu Mr. Shaibel’a gösterir. Kızın yeteneğine oldukça şaşıran Mr. Shaibel ona bildiklerini öğretir ve kendini geliştirmesine yardımcı olur. Daha sonra yetimhaneye satranç görevlilerini çağırarak kızın yeteneğinin keşfedilmesini sağlar. Yeteneğinin keşfedilmesiyle Beth’in hayatında yepyeni bir kapı açılır ve dünyaca ünlü satranç isimlerinden biri olma yolunda uzun ve zorlu yolculuğu başlar.

-Spoiler-

Dizinin açılış sahnesinden itibaren kendimizi sürekli Beth toparlanabilecek mi yoksa kendini daha çok mu bırakacak ikileminde buluyoruz. Sürekli inişler ve çıkışlar yaşayan Beth önce sakinleştirici daha sonra alkol bağımlılığına yakalanıyor ve kendisini onlar olmadan kazanamayacağına bile inandırıyor. Ancak hem çevresinin doğru yönlendirmesiyle hem de kendisine duyduğu güven ile tüm bu düşüşlerden sonra sağlam bir şekilde ayağa kalkabiliyor. Hatta 5. bölümde Harry Beltik tarafından kendisine itham edilen "Delilik mi Dahilik mi" ikileminden bile kendi yöntemleri ile kurtulan Beth oldukça güçlü ve dayanıklı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Dizi ayrıca sadece satranç üzerinde de durmuyor. Farklı karakterler üzerinden Feminizm, Irkçılık, Soğuk Savaş gibi konulara ince dokundurmalar yapıyor.

-Spoiler-

The Queen’s Gambit Hakkında İlginç Bilgiler

1-Dizinin yapımcıları dizideki satranç sahneleri için ünlü satranç oyuncusu Garry Kasparov ve ünlü satranç koçu Bruce Pandolfini‘den yardım almışlardır.

2- Beth karakteri yazımızın ilerisinde de değineceğimiz ünlü satranç oyuncusu, usta Bobby Fischer’dan ilham alarak yazılmıştır.

3-Dizi 60’lı yıllarda geçse de gerçekte 80'li yıllara kadar kadınların Dünya Satranç Şampiyonası'nda oynamalarına izin verilmemiştir.

4- Heath Leager hayatını kaybetmeden önce ilk yönetmenlik tecrübesini gerçekleştirmek için The Queens Gambit kitabını beyazperdeye aktarmak istemiştir. Hatta başrol için Ellen Page’i uygun görmüştür. Heath Leager’ın oldukça heyecanlı oluğu bu proje, maalesef hayatını kaybetmesiyle iptal olmuştur.

5- Dizinin kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, Beth’in kostümlerini satrançtan ilham alarak tasarlamıştır. Özellikle dizinin son sahnesindeki şapkası ve beyaz paltosu ile "Beyaz Vezir" görünümünü Beth’in üzerinden imgelemiştir.

Bobby Fischer

Beth’in karakteri yazılırken oldukça ilham alınan büyük usta Bobby Fischer 9 Mart 1943 yılında Amerika’da doğmuştur. Satrancı 6 yaşındayken öğrenen Fischer oyuna adeta kendini adayıp henüz 13 yaşındayken ABD Gençler Şampiyonu olmuştur daha sonra 14 yaşındayken en genç ABD şampiyonu olan Fischer, 15 yaşındayken de satranç tarihinin en genç büyükustası olma başarısını göstermiştir.

Ficher 1972 yılında, 29 yaşında iken Sovyet Dünya Şampiyonu Boris Spassky’i yenerek Dünya Şampiyonu olmuş ve Sovyetlerin bu alandaki hakimiyetini bitirmiştir. Soğuk Savaş nedeniyle bu olay büyük tepki toplamıştır.

1975 yılında Anatoly Karpov ile unvan maçı yapması gereken Fischer, Uluslararası Satranç Federasyonu FIDE’ye maçın oynanması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini söylemiştir, ancak onun bu talebini reddeden FIDE maç yapılmadan Karpov’u Dünya Şampiyonu ilan etmiştir. Bu olay sonrasında Fischer 20 yıl kadar kayıplara karışmıştır.

Birleşmiş Milletler’in Yugoslavya'ya uyguladığı ambargoyu delerek 1992 yılında gizlice bir satranç şampiyonasına katılan Fischer, o tarihten itibaren bir kanun kaçağı olarak yaşamını sürdürmüştür. Amerika hükümetiyle uyuşmazlıkları sonucu vatandaşlıktan çıkarılan büyük usta Ficher’a İzlanda sahip çıkmış ve vatandaşlık vermiştir.

17 Ocak 2008’de ana vatanından uzakta İzlanda’da bir hastanede hayatını kaybeden Ficher’ın ölüm nedeni bilinmemektedir.

Oyuncular ve Yönetmen

Netflix yapımı olan mini dizinin yaratıcıları En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'ı adayı olan Scott Frank ve Allan Scott’dur. Dizinin müziklerinin bestecisi Carlos Rafael Rivera’dır. Ayrıca genç ve dinamik oyuncu kadrosuna sahip dizinin başrolü Peaky Blinders ve Split’ten tanıyabileceğimiz Anna Taylor-Joy’dur. Dizide ayrıca Harry Potter’dan tanıdığımız Harry Melling ve Game Of Thrones’tan tanıdığımız Thomas Brodie-Sangster oynamaktadır.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Queen%27s_Gambit_(dizi)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bobby_Fischer

https://www.insider.com/interesting-things-about-the-queens-gambit-fun-facts#as-of-november-23-2020-the-queens-gambit-is-officially-netflixs-most-watched-scripted-limited-series-to-date-16


BENZER YAZILAR

"Anadolu Leoparı" Filmi FIPRESCI Ödülü Aldı

Emre Kayiş’in kendi yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi olan “Anadolu Leoparı”, 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Keşif bölümünde dünya prömiyerini yaptı.

Yeşilçam Dizisi ve Konusu (Yeni fragman)

Yeşilçam Dizisi hakkında bilgiler. Yeşilçam dizisinin konusu, nerede yayınlanıyor, fragmanı ve kadrosu


Paylaş