CES 2022 fuarında, TOGG'un ilk uluslararası tanıtımı yapıldı. Yeni konsept aracı 360 derece sanal turla keşfedebilirsiniz.

TOGG, Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de Türkiye'nin otomobilini dünyaya tanıttı.

5-7 Ocak tarihleri arasında ABD'nin Las Vegas kentinde Tüketici Elektroniği Fuarı (CES 2022) düzenlendi. TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, Togg'un dünya lasmanını bu fuarda yaptıklarını açıkladı. Aynı zamanda yeniliklerini ve ilklerini dünyayla paylaştı. 

Şirket, bilinen sedan ve SUV modellerinin aksine herkesi şaşırtarak, 3. modeli olan elektirikli sedan konsept aracıyla boy gösterdi.

Lansman sırasında Karakaş, "Daha iyisini yapacağız. Oyunun içerisinde bir oyuncu olduğumuzu söylemek için geldik. Oyunun içerisine dahil olduk ve hızla da ilerliyoruz." açıklamasını yaptı. 

Ünlü sanatçı, tasarımcı, mimar ve "ABD’de Yaşayan En Etkili Türkler" arasında gösterilen Güvenç Özel, CES fuarı kapsamında Togg için sanat ile yapay zekayı bir araya getirdi. Özel’in, "Kelimelerin Anlamlarının Görselleştirilmesi" temasıyla yaptığı dijital çalışma, insan ve teknolojiyi merkeze aldı. Moda ve teknoloji birlikteliğini yansıtan projelere imza atan dünyaca ünlü tasarımcı Arzu Kaprol ise Togg ekibinin kıyafetlerini tasarladı.

CES’teki standın girişine, TOGG logosu şeklinde 4 ekran yerleştirildi. Bu ekranlardan şirketin vizyonu yansıtıldı. 

TOGG Transition Concept Smart Device

TOGG'un bu fuarda tanıttığı "Transition Concept Smart Device" isimli otomobil, şirketin geleceğe bakışını vurguluyor. Vizyon otomobilinin tasarımı Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla yapıldı. Ardından Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirildi. Ziyaretçilerinde oldukça fazla ilgi gösterdiği araç, yenilikçi ve dinamik bir fastback (bir gövde tipi) olarak tanımlandı.

Akıllı cihaz olarak tanıtılan araç, akıllı, kullanıcı odaklı, otonom, paylaşımlı, empatik, bağlantılı ve elektrikli olarak tanıtıldı. Aracın her türlü tasarımı ve ürün geliştirmesi de bu çerçevede gerçekleştirildi. Bu özellikleri temsil eden Use - Case Mobility ® kavramı da dünyaya tanıtıldı ve tescil edildi. Aynı zamanda Veri Bazlı İş Modelleri, Yeni Mobilite Servisleri, Akıllı Şarj ve Akıllı Yaşam gibi teknolojik çözümleri de dünya kamuoyuyla paylaştı. 

TOGG Transition Concept Smart Device özellikleri

Motor: 160 KW/ 320 KW

Beygir gücü: 215/ 430

0-100 hızlanma: 7.6 sn/ 4.8 sn

Menzil: 00km /500 km

Otonom sürüş: 3. seviye

Aks açıklığı: 2890 mm

Euro NCAP: 5 yıldız hedefleniyor

Motor seçenekleri: Arkadan çekiş/ Dört çeker

Batarya seçenekleri: 2 Paket

Şarj: Rapid şarj teknolojisi, 30 dakika altında tam dolum

 

Otomobildeki ön cam, doğuştan elektrikli mimariyle uyumlu olacak şekilde en baştan tasarlandı. Jantlar TOGG DNA'sına ait çok kollu stilize edilmiş lale özelliği taşıyor. Dış tasarımın yanı sıra iç tasarımı ile de yolcuların kabin deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. 

Otomobilin içi C SUV’un iç tasarımı ile benzerlik gösterse de direksiyon simidi, zarif ve sportif bir tasarımla baştan oluşturuldu. Araç, 4 adet tekli koltuğa sahip. Arka koltuklarda ise elektrikli ayaklar var. Aynı zamanda araçlarda iki kapı arasında klasik olan orta direk kaldırıldı ve bu tasarımla kapılar kitap gibi iki yana açılabiliyor. Otomobil, menekşe ve çivit mavisinin karışımına çalan metalik gri renkte tasarlandı.

TOGG 360 Derece Sanal Tur

CES 2022'de kurulan TOGG standını Las Vegas'a gitmeden de gezmek mümkün. Transition Concept Smart Device olarak isimlendirilen vizyon otomobilini görmek için CES 2022'de kurulan standı 360 derece sanal turla gezebilirsiniz. Aynı zamanda aracın detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Sadece Türkler değil, yabancı kullanıcılar da TOGG hakkında bilgi almak için standın İngilizce sürümünü kullanabiliyorlar. CES'teki TOGG standını gezebilmek için tek yapmanız gereken şey, akıllı cihazınızdan TOGG'un Twitter paylaşımında yer alan sayfaya gitmek. 360 dereceTOGG sanal turuna buradaki linkten ulaşabilirsiniz. 

TOGG Ne Zaman Çıkacak?

TOGG'un ilk aracının 2022 sonunda banttan indirileceği açıklandı. Şirket, 2030'a kadar da 5 farklı segmentte 1 milyon araç üretmeyi amaçlıyor. C segmentindeki ilk araç olan SUV ise, 2023’ün ilk çeyreğinde pazara çıkacak. Bundan sonra da hatchback ve sedan araç modelleri üretime sokulacak. Sonraki yıllarda da B - SUV ve C - MPV’nin de üretim sürecine dahil edilmesiyle 5 modelin ürün gamı tamamlanacak. 

Üretilen araçlar ilk olarak Türkiye’de piyasaya sürülecek. Ardından İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve İsveç’te pazara çıkacak. 

TOGG

TOGG, fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye'ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak amacıyla kuruldu. Teknoloji ve otomotiv şirketinin logosundaki iki yana bakan ok ve ortasında görünen elmas şekli, Doğu ve Batı'nın bir araya gelmesini simgeliyor. Doğu'nun duygusal kültürünün, Batı'nın da Rasyonel kültürünün harmanlandığı bir marka olduğu vurgulanıyor. 

Karakaş'ın tanımına göre TOGG, bir otomobil şirketi değil, teknoloji şirketi. Kullanıcı beklentileri doğrultusunda telefonlarda yaşanan dönüşümün artık otomativ sektöründe de yaşandığını belirtti. Yakın gelecekte başarılı olacak organizasyonların büyük olan değil, iş birliğine daha açık, çevik ve kullanıcı odaklı olanlar olacağını söyledi. 

TOGG, tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımla oluşturuluyor. Farasis Energy ortaklığıyla kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Çözümleri şirketi ile araç bataryaları da TOGG tarafından üretiliyor. Şirketin hedefleri arasında batarya ürün gamı ile her türlü elektrikli araç için batarya temin etmek ve otomotiv dışı sektörlerde de önemli bir enerji depolama sistemleri sağlayıcısı olmak var. 

TOGG Araba Fiyatı

Şirket CEO'su Gürcan Karakaş, bir aracın maaliyetinin Kasım 2021 tarihiyle 40.000 € olduğunu söyledi. Vergilerle birlikte aracın satış fiyatının 1.000.000 ₺'yi geçeceği düşünülüyor. 


BENZER YAZILAR

İzlenimcilik: Monet'nin Paleti

Claude Monet ve "İzlenimcilik" akımı hakkında

Örneklerle Osmanlı’da Saray Şenlikleri ve Halk Eğlenceleri

Osmanlı Devleti'ndeki eğlence anlayışını inceledik.


Paylaş