Dogme 95 hareketinin kurucu isimlerinden olan Thomas Vinterberg’ün yönetmenliğini üstlendiği Oscar ve BAFTA ödüllü film.

The Hunt (2012) ve The Celebration (1998) gibi yapımların sahibi ünlü Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg yine takdirleri toplayan bir yapım ile karşımızda: Another Round. Filmin oyuncu kadrosu, Hannibal (2013-2015) dizisinden tanıdığımız Mads Mikkelsen ve Vinterberg yapımlarının vazgeçilmezi diyebileceğimiz Thomas Bo Larsen gibi başarılı oyunculardan oluşuyor. Dört lise öğretmeni etrafında gelişen olayları konu alan film, özellikle, Mads Mikkelsen’in canlandırdığı Martin karakterinin filmin kapanışını yaptığı dans sahnesi ile büyük beğeni topladı.

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Yazarlar: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen. Lars Ranthe, Magnus Millang, Maria Bonnevie, Helene Reingaard

Yapımcı Ülke: Danimarka, Hollanda, İsveç

Tür: Komedi/Dram

IMDB Puanı: 7.8

Another Round Filminin Konusu Nedir?

Another Round, Danimarka’da bir lisede öğretmenlik yapan dört arkadaşın etrafında şekilleniyor. Profesyonel, sosyal ve özel yaşamlarında çeşitli sorunları olan bu dört karakter, depresif durumlarının çözümü olarak gördükleri Norveçli psikiyatrist Finn Skarderud’un teorisini temel alarak gün içinde alkol almaya başlar. Bu teoriye göre %0.05’lik bir oranda alkol alımı kişinin daha rahat, yaratıcı ve özgüvenli olmasını sağlıyor. Okulun psikoloji öğretmeni olan Nikolaj’ın sohbet sırasında ortaya attığı bu fikri ilk olarak tarih öğretmeni Martin (Mads Mikkelsen) uygulamaya başlar.

Aile içinde sorunları olan, okulda sıkıcı biri olarak görülen ve öğrencilerini memnun edemeyen Martin, bir anda özgüveni yüksek ve enerjik biri haline dönüşür. Arkadaşları Nikolaj (Magnus Millang), Peter (Lars Ranthe) ve Tommy (Thomas Bo Larsen) ondaki bu anlık değişimi fark eder ve onlar da bu teoriyi uygulamayı mantıklı bulurlar. Bu dört arkadaş sadece mesai saatleri içerisinde alkol alma kararı verir. İlk günden itibaren oluşan etkileri not alır ve bir nevi deney yapmaya başlarlar. Bunun sonucunda, gençlik enerjilerini ve uzun süre önce kaybettikleri yaşama sevinçlerini tekrar kazanabilecekler mi, görmek isterler. Ancak işler planladıkları gibi gitmez ve hayatları neredeyse alt üst olma noktasına gelir.

Film, hayatın anlamını bulma, gerçeklerle yüzleşme, aile ilişkileri ve öğrencilerin akademik kaygıları gibi genel konuların yanı sıra Danimarka gençlerinin yüksek oranda alkol kullanımı gibi spesifik problemleri de izleyiciye sunuyor.

Another Round Fragman

İllüzyon ve Gerçeklik

Film, alkolün yalnızca zevk verdiği için tüketilmesini değil de karakterlerin yaşamlarındaki sorunları örten bir araç olarak kullanılması fikrini ele alıyor. Farklı alanlarda (tarih, müzik, spor, psikoloji) öğretmenlik yapan ve yine farklı problemleri olan dört ana karakterin ortak bir noktada buluştuğu görülüyor. Aile içinde veya sosyal hayatlarında karşılaştıkları sorunların kaynağına gidip çözüm üretmek yerine karakterler bu problemlerin üstünü kapatmayı daha cazip buluyor. Gerçekleri görmeyi reddedip alkolün yarattığı illüzyonlara inanmayı seçiyorlar.

“İçme konusunda ahlaki davranmak istemedik ama aynı zamanda bir alkol reklamı olmasını da amaçlamadık.” -Thomas Vinterberg

Zamanla, geri kazandıkları enerjilerinin aslında aldanmalardan ibaret olduğunu, ancak kendilerini kontrol edemedikleri ve hayatlarının her yönden çıkmaza girdiği anda anlıyorlar. İşte bu noktada, reddettikleri gerçeklerle yüz yüze geliyorlar. Ne yazık ki, kendilerine yarattıkları bu illüzyon dünyasından tüm karakterlerin çıkabilmesi mümkün olmuyor. Vinterberg bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Toplum tarafından kabul gören içki, insanları ve hayatları canlandırsa da aynı zamanda insanların ölmesine ve ailelerin dağılmasına yol açıyor.”

Martin (Mads Mikkelsen) ve Katarsis Sahnesi

Coşkun ve canlı bir atmosfer içinde başlayan film yine aynı tonda bir sahne ile kapanışı yapıyor. Film boyunca duygusal anlamda inişli çıkışlı bir dönemine tanıklık ettiğimiz Martin’in son sahnede “What A Life” şarkısı eşliğindeki dansı ile karakterin katarsis (kötü duygulardan arınma) noktasına geldiğini görüyoruz. 55 yaşındaki Mads Mikkelsen, oyunculuğunun sadece jest, mimik ve diyaloglardan ibaret olmadığını izleyicilere sunduğu bu dans sahnesi ile bir kez daha hatırlatıyor.

Filmin Başarısı ve Leonardo Dicaprio’lu Uyarlama İddiaları

2020 Cannes Film Festivali’nde Another Round filminin galası yapılması planlanmış ancak Covid-19 tedbirleri kapsamında festival iptal edilmişti. Bunun üzerine yine dünyaca ünlü festivallerden biri olan Toronto Film Festivali’nde galası yapıldı. Toplamda 41 ödül ve 55 adaylığı bulunan film, 2021 Akademi Ödülleri’nde En iyi Uluslararası Film ve BAFTA Töreni’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorilerinde kazandığı ödüller ile dikkatleri üzerinde topladı. Ayrıca Altın Küre adaylığı da bulunan film, 80/100 oranında Metacritic puanına sahip. Filmin kazandığı diğer başlıca ödüller ise şu şekilde; San Sebastian Film Festivali 3 ödül, 4 Avrupa Film Ödülü, 3 Bodil Ödülü, 5 Robert Ödülü.

Another Round’un İngilizce olarak uyarlamasının çekilmesi yönündeki haberler ise, Akademi Ödülleri’nden hemen kısa bir süre sonra gündeme geldi. Deadline Hollywood’un yaptığı habere göre Leonardo DiCaprio’nun sahibi olduğu Appain Way adlı film yapım şirketi, Another Round’un haklarını satın almış durumda. Başrol için ise Leonardo Dicaprio’nun düşünüldüğü söyleniyor. Ancak henüz ortada kesin bir anlaşma olup olmadığı bilinmiyor. Uyarlama konusuna yönetmen Vinterberg gayet olumlu bakıyor. Başrol Mikkelsen ise Entertainment Weekly ile yaptığı röportajda “alkol tüketiminin kültürlerarası farklılıklar gösterebileceği” konusuna değinip “birçok Amerikalının filmi zaten izlediğine inandığını” belirtmiş. Bu nedenlerden dolayı uyarlamanın ilginç olacağını düşünüyor.

Vinterberg’ün Kızı Ida’ya Atfettiği Yapım

Thomas Vinterberg’ün “benim için anlamı çok büyük” diye tanımladığı Another Round, orijinalinde, alkol ve arkadaşlık kavramları üzerinde duran bir senaryo üzerine kurulu olarak planlanmıştı. Ancak ne yazık ki, henüz filmin çekimlerine yeni başlanmışken 19 yaşındaki kızı Ida Maria’nın bir trafik kazasında yaşamını yitirdiğini öğreniyor. Bunun üzerine Vinterberg, senaryonun “sadece alkol tüketimi üzerine değil, var olmanın yanı sıra yaşamak hakkında” olması gerektiğine karar vermiş.

Kızının ölümünden sonra projeyi bırakmasına ya da devretmesine izin verilmesine rağmen Vinterberg, kızının senaryoyu okuduğunda çok beğendiğini ve desteklediği bildiğinden dolayı çekimlere devam etme kararı almış. BBC’nin haberine göre, yaşamını yitirmeden önce Ida’nın filmde yer alması planlar arasındaydı. Bazı sahneleri, kızı Ida’nın okulunda ve arkadaşları arasında çekmiş olan Vinterberg, Another Round filmini kızına atfettiğini söylüyor. Ayrıca, filmin çok sevilmesi ve kazandığı başarılar ile kızı Ida’nın anısının yaşatıldığını hissettiğini vurguluyor.

Kaynaklar: 

https://www.imdb.com/title/tt10288566/?ref_=ttawd_awd_tt

https://deadline.com/2021/04/another-round-remake-leonardo-dicaprio-oscar-winner-best-international-film-appian-way-makeready-endeavor-content-thomas-vinterberg-1234744200/

https://ew.com/movies/mads-mikkelsen-another-round-remake-leonardo-dicaprio/

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-56647795


BENZER YAZILAR

Aşk, Büyü Vs. 22 Mayıs'ta MUBI'de: Konusu ve Fragmanı

Türkiye'nin en önemli sinemacılarından Ümit Ünal’ın merakla beklenen filmi Aşk, Büyü Vs. 22 Mayıs’tan itibaren MUBI’de sinemaseverlerle buluşuyor. Film hakkında bilgiler.

Cidade de Deus (Tanrı Kent)

Başarısı ile adından söz ettiren, 2002 senesinde çekilen Cidade de Deus (Tanrı Kent) filminin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını, hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar.


Paylaş