Başrolünde Anthony Hopkins bulunan film, demans hastalığına yakalanan yaşlı bir adamı, onun kafasının içinde geçenleri anlatıyor.

The Father filmi, Fransız yazar Florian Zeller’ın Le Père isimli oyunundan uyarlayıp çektiği 2020 yapımı bir dram filmi. Daha önce aynı tiyatro oyunundan Floride isimli 2015 yapımı bir Fransız filmi de uyarlanmış.

Bu seferki uyarlamayı ise oyunun yazarı Florian Zeller’ın kendisi yapmak istemiş. 45’ten fazla ülkede sahnelenen Le Père, ilk kez 2014’te İngiltere’de sahnelenmiş. Filminde ise Anthony Hopkins gibi bir usta oyuncu başrolde yer alıyor.

The Father Yönetmeni:

Florian Zeller

Senarist: Florian Zeller, Christopher Hampton

The Father Film Oyuncuları:

Anthony Hopkins, Olivia Colman, Mark Gatiss, Imogen Poots

Yapımcılar: F comme Film, Trademark Films, Cine@, AG Studios, Film4, Orange Studio, Canal+, Ciné+

Nerede Çekildi?: Londra

IMDB Puanı ve Diğer Puanları:

IMDB – 8.3, Rotten Tomatoes - %98, Letterboxd – 4.2

The Father Fragman

The Father Filminin Konusu Nedir?

Film, Anthony adında demans hastalığına yakalanan yaşlı bir adamı, onun kafasının içinde geçenleri anlatıyor. Geçmiş ile geleceğin, mekanların, kişilerin birbirine karıştığı ve her şeyin sürekli değiştiği bir hikaye anlatılıyor.

Anthony etrafındakiler hakkında, bulunduğu ortam hakkında ne düşünüyorsa seyirci de onları düşünüyor. Sonuçta seyirci, Anthony ile birlikte onun hayatının detaylarını yeniden keşfediyor. Kızı Anne’in babası için uğraşması ve bunun onun hayatına olan etkisi de filmin aktardığı başka bir konu.

The Father ve Hafıza

Filmin konusundan da belli olduğu üzere, teması hafıza. Özellikle yaşla ile birlikte gelen bir unutkanlığa odaklanan film, toplumun zaman zaman kenara itilen yaşlı kesiminin olası hayatını da aktarmayı başarıyor.

Film yaşı, veya aslında hastalığı, sebebiyle hayatına ait kararları alamayan bir karakterin yaşamından bir kesit aktarıyor. Film, hafıza ve hafıza kaybı ile ilgili bir diğer film olan Christopher Nolan’ın Memento filmine benzetilebilir. Her ne kadar olaylar ve atmosfer açısından iki film birbirinden çok farklı olsa da, seyirci ikisinde de ana karakterlerin gözünden aktarılan parça parça olayları birleştirmek ve olanlara bir anlam vermek için uğraşıyor.

the father filmi iyikigormusum

Filmin Oyuncuları ve Diğer Ekibi

The Father, filmin senaristi ve yönetmeni Florian Zeller’ın ilk filmi. Zeller bu filmin öncesinde, aslında, tanınmış bir Fransız yazar. Çeşitli romanları ve tiyatro oyunları bulunan Zeller ilk romanını 22 yaşında yazmış. Yazdığı oyunlar, Londra’da West End’de ve New York’ta sahnelenmiş. La Mère isimli oyunu 2019’da New York’ta, oyuncu kadrosunda Isabelle Hupert ile sahnelenmiş.

Filmin başrolündeki Anthony Hopkins, yılların başarılı oyuncusu. 1960’larda, efsaneleşmiş İngiliz tiyatro oyuncusu Laurence Olivier tarafından Londra’daki Royal National Theatre’a davet edilmiş ve orada, Olivier’in yedeği olarak yer almış. Çeşitli BBC yapımlarında yer alan Hopkins’in dünya çapında iyice tanınması The Silence of the Lambs filmi ile olmuş. Daha yakın zamanlı işleri arasında ise HBO’nun ünlü bilimkurgu dizisi Westworld var.

the father filmi

Filmdeki diğer öne çıkan oyuncu olan Olivia Colman ise en son Netflix’in The Crown dizisinde, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’i canlandırması ile tanınıyor. Ayrıca, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un 2015 yapımı The Lobster filminde yardımcı bir rolde, ve 2018 yapımı The Favourite filminde ana rollerin birinde yer almıştı. Kendisinin bir diğer bilindik rolüyse David Tennant, Jodie Whittaker gibi isimlerin de yer aldığı polisiye drama dizisi Broadchurch. Colman dizide bir dedektifi canlandırıyor.

The Father Filminin Oscar Adaylıkları

En İyi Film

En İyi Erkek Oyuncu – Anthony Hopkins

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Olivia Colman

En İyi Uyarlama Senaryo

En İyi Yapım Tasarımı

En İyi Film Kurgusu

Anthony Hopkins The Father

Anthony Hopkins, 1992 yılında The Silence of the Lambs filmi ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanmıştı. Kült bir film olarak sayılan The Silence of the Lambs filmi, kariyeri çok iyi rollerle dolu olan Anthony Hopkins’in en çok tanındığı rollerden biri.

Olivia Colman ise 2019 yılında Yorgos Lanthimos’un The Favourite filmi ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanmıştı. Törendeki heyecanı ve konuşmasındaki sempatiklik ise uzun süre konuşulmuştu.

The Father, İngiltere’nin Akademi Ödülleri olan BAFTA’da En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini kazandı. Ancak film, Altın Küre ödüllerinden eli boş döndü. Akademi Ödülleri’nde nasıl bir ödül dağılımı olacağı ise belirsiz.

The Father Hakkındaki İzleyici Yorumları

The Father’ın çeşitli film festivalleri kapsamındaki gösterimleri dışındaki normal sinema gösterimleri diğer ödül sezonu filmlerine kıyasla biraz gecikmeli gerçekleştirildi. Örneğin, Amerika’da 26 Şubat’ta gösterilmeye başlandı.

Bu yüzden, film hakkında gerçekleşecek konuşmalar da biraz gecikmiş oldu. Ancak, filmi izleyen seyircilerin ve eleştirmenlerin filmi fazlasıyla beğendiği ortada. İzleyen herkes Anthony Hopkins’in başarılı performansını öve öve bitiremiyor.

Bu yıl En İyi Erkek Oyuncu kategorisi adayları çok güçlü ancak, Hopkins favoriler arasında gözüküyor. Ayrıca, ilk yönetmenlik denemesi olmasına rağmen Florian Zeller’ın yeteneği ve başarısı övülüyor. Filmden belli kareler sürekli paylaşılıyor.

 

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Father_(2020_film)

https://www.nytimes.com/2021/02/25/movies/florian-zeller-the-father-movie.html

https://www.rogerebert.com/reviews/the-father-movie-review-2021


BENZER YAZILAR

Kullanımlar ve Doyumlar Teorisi Nedir: Film ve Dizilerin Popülerliğinin Nedeni

Ünlü film ve dizilerin, popüler olma sebepleri bizim algımız mı, yoksa çevresel etkenler mi? Dijital platformların ve medya popülerliği kavramının bu sürece etkisi nedir?

Netflix Korku Filmi Önerileri

Göz atmadan geçmek istemeyeceğiniz birbirinden başarılı Netflix korku ve gerilim filmlerini sizler için seçtik.


Paylaş