Seyirciyi rolleri ve mimikleri ile güldüren başarılı oyuncu Jim Carrey'in en sevilen filmlerinden olan Ace Ventura: Pet Detective, Yes Man (Bay Evet) ve The Mask (Maske) filmlrinin konularını, izleyici yorumlarını ve haklarında bilinmeyenleri sizler için derledik.

1) Ace Ventura: Pet Detective (Budala Dedektif) -1994

Budala Dedektif Filmi Hakkında 

Budala Dedektif filmi 1994 yılında vizyona girmiştir. Dünya çapında 107,2 milyon dolar hasılar elde etmiştir. Jim Carrey’nin film kariyeri bu film ile başladı denilebilir. Yapıtın yapımcılığını ise Morgan Creek Productions 15 milyon dolarlık bir bütçeyle filmin üstlenmiştir. Warner Bros tarafından da yayınlanmıştır.Bu filmin bir devam filmi vardır adı; Ace Ventura: When Nature Calls (1995) ayrıca bir de animasyon televizyon dizisi vardır ; Ace Ventura: Pet Detective üç sezon sürmüştür. (1995–2000) Bir süre sonra da televizyon için çekilmiş devam filmi Ace Ventura Jr.: Pet Detective (2009) üretilmiş.

Budala Dedektif Filmi Konusu 

Özel dedektif olan Ace Ventura (Jim Carrey) kendini tutsak olan hayvanları bulma konusunda uzmanlaştırmıştır. Bir takımın maskato Joe Robbie Stadyumu'nda yaşayan Snowflake adlı yunusun kaçırılması ile Mellisa Robinson adlı reklamcı Ace Ventura’yı işe alır. İşe alınır alınmaz çalışmalara başlayan dedektif ipuçlarını takip eder. 1984 AFC Şampiyonası yüzüğünün bir parçası olarak tanıdığı, nadir bulunan üçgen kesimli turuncu bir kehribar taşını yunusun kaçırıldığı yerde bulur. O dönem takımda yaşayan herkesi araştırıp kimin yunusu kaçırdığını bulmayı ister.

Tür: Komedi

Yönetmen: Tom Shadyac

IMDb: 6.9/10

Beyazperde: 4.2/5

Rotten Tomatoes: %49

Ace Ventura: Pet Detective Filmi Fragmanı

Ace Ventura: Pet Detective Filmi Oyuncuları

Jim Carrey – Ace Ventura

Courteney Cox – Melissa

Sean Young – Einhorn

Tone Loc – Emilio

Dan Marino – Dan Marino

Frank Adonnis – Vinnie

Noble Willingham – Riddle

Udo Kier – Camp

Judy Clayton – Martha

Ace Ventura: Pet Detective İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Jim Carrey’in en iyi filmlerinden biri benim için. Beni güldürdü, filmin yapında emeği geçen herkese teşekkürler. (Kinoa198415)

Film Courteney Cox, Sean Young, Udo Kier, Troy Evans, John Capodice ve gibi iyi oyuncularla iyi bir yardımcı oyuncu kadrosuna sahip.Senaryo çok iyi değil, ama film Jim Carrey'nin performansıyla tamamen taşınan çılgın bir komedi. (Boba_Fett113821)

On üstünden on. Çok güldüren bir film. (Wuchakk14)

Ace Ventura: Pet Detective Hakkında Bilinmeyenler

Filmde Ace'in arabası 1972 model bir Chevrolet Monte Carlo’dur.

Orijinal konsept, Pet Detective karakterinin beceriksiz bir aptal olmasıydı, ancak Jim Carrey kadroya alınınca  karakteri yeniden yazmışlar.

Rick Moranis, Ace Ventura rolünü geri çevirmiştir.

2011'de verdiği bir röportajda filmin yönetmeni Tom Shadyac, filmin senaryosunu ilk gördüğünde onun ve Jim Carrey'nin kariyerine son verebileceğinden endişe ettiğini itiraf etmiştir.

Amerikan Film Enstitüsü'nün En Komik 100 Amerikan Filmi'ne aday gösterilen 2000 500 film listesinde yer almıştır.

2) Yes Man (Bay Evet) - 2008

 Bay Evet Filmi Hakkında

2008 yılında çekilen film komedi türündedir ve yaklaşık bir saat kırkdört dakika uzunluğundadır. Yes Man çekimleri 2007 senesinde Los Angeles’ta başlamıştır. Yapıt dünya çapında gişede 223 milyon dolar kazanmıştır. Bay Evet Danny Wallece’in aynı adlı anısına dayanıyor. Kendisi otobüste tanıştıgı bir yabancı ile yaptıgı sohbetten sonra 6 ay boyunca her şeye evet demiş.

Bay Evet Filmi Konusu

Carl banka memurudur. Boşandıktan sonra hayattan kendini geri çekmiştir ve arkadaşları ile görüşmeyi bile pek istememektedir. Eski iş arkadaşı olan Nick'in tavsiyesi üzerine Carl, insanları "Evet!" deme fırsatını yakalamaya teşvik eden bir motivasyon seminerine katılır. Seminerde Carl Terrence ile tanışır. Terrence, Carl'dan kendisine sunulan her fırsatta  "Evet!" yanıtını vereceği sözünü alır. Bu kararın ardından Carl’ın hayatına renk gelir ve türlü yeni şeyler denemeye başlar, örneğin korece öğrenmeye başlar, arkadaşları ile arasını düzeltir…

Tür: Komedi / Romantik

Yönetmen: Peyton Reed

IMDb: 6.8/10

Beyazperde: 4.3/5

Rotten Tomatoes: % 46

Bay Evet Filmi Fragmanı

Bay Evet Filmi Oyuncuları

Jim Carrey – Carl

Zooey Deschanel – Allison

Bradley Cooper – Peter

John Michael Higgins – Nick

Rhys Darby – Norman

Fionnula Flanagan – Tillie

Terence Stamp – Terrence

Danny Masterson – Rooney

Molly Sims – Stephanie

Bay Evet Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Düşündüğümden daha iyi. Ön yargı ile yaklaştım ama izleyince hoşuma gitti . Sinematografisi güzeldi. (TheLittleSongbird)

Jim Carrey her zamanki gibi müthiş. Kurgu ve sanat tasarımı da göze çarpıyor. Jim Carrey olmasaydı aynı tadı vermeyebilirdi. (namashi_116)

Evet demenin gücü. Bazen Jim Carrey mizahnı abartı buluyorum ancak bu filmde dengelemiş. Beğendim. (sddavis6323)

Bay Evet Hakkında Bilinmeyenler

Bay Evet Filmi İngiliz yazar, yapımcı ve gazeteci Danny Wallace tarafından yazılan ve bir yıl boyunca herhangi bir soruya veya teklife "evet" yanıtını vererek ve sonuçları kaydederek yazdığı otobiyografik bir kitaba dayanmaktadır.

Carl'ın barda bir garsonla karşılaşıp sırtüstü düştüğü sahneyi çekerken Jim Carrey dublörü beklediğinden daha sert düşmüştür ve bu sırada üç kaburgasını kırmıştır.

Jim Carrey kendi bungee jumping gösterilerini yapmıştır.

Jim Carrey filmdeki gibi prodüksiyon sırasında birçok şeye "evet" demiştir. Gerçekten gitar çalmıştır ve temel Korece öğrenmiştir,bisiklet sürmüş ve bungee-jumping yapmıştır.

Jack Black başlangıçta başrol için düşünülmüştür

3) The Mask (Maske) - 1994

Maske Filmi Hakkında 

Yönetmen koltuğunda Chuck Russel’in oturduğu Maske filmi güzel bir başarı elde etmiştir. Gişede 351 milyon dolar elde etmiştir, bu da yapıtı o zamana kadar olan ve  bir çizgi romana dayanan ikinci en karlı film yapmıştır. Birincisi 1978 senesinde yapılan Superman filmidir. Carrey, bu rolüyle Altın Küre'ye aday gösterilmiştir. Yapıt, En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir ancak Forrest Gump'a yenilmiştir. Bağımsız bir devam filmi olan Son of the Mask ise , 2005'te gişe başarısızlığına uğramış ve eleştirmenler tarafından olumsuz karşılanmıştır.

Maske Filmi Konusu 

Herkes tarafından alaya alınan kendine güveni olmayan Stanley Ipkiss (Jim Carrey) banka memurudur. İş arkadaşı ve en iyi arkadaşı Charles "Charlie" Schumaker onu destekler. Bunaldığı gün limanda bir maske bulur ve onu eve götürür. Dairesine dönüp maskeyi taktıktan sonra, istediği zaman kendini ve çevresini karikatür gibi değiştirebilen, "Maske" olarak bilinen, yeşil yüzlü, yaramaz bir figüre dönüşür. Kendi hali ile yapamadığı şeyleri yapar ve onu dolandıranlara, alay edenlere bir ders verir. Maskeli hali mafya lideri olan Dorian Tryel’in de hedefi haline gelir.

Tür: Komedi / Fantazi

Yönetmen: Chuck Russell

IMDb: 6.9 / 10

Beyazperde: 4.4/5

Rotten Tomatoes: %79

Sinemalar: 8.3/10 

Maske Filmi Fragmanı

Maske Filmi Oyuncuları 

Cameron Diaz – Tina Carlyle

Jim Carrey – Stanley Ipkiss

Peter Greene – Dorian

Peter Riegert – Lt. Mitch Kellaway

Amy Yasbeck – Peggy Brandt

Richard Jeni – Charlie Schumaker

Orestes Matacena –  Niko

Nancy Fish – Mrs. Peenman

Maske Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Carrey’in açık ara en iyi performaslarından. Truman Show ve Liar Liar filmlerindeki performansları da mükemmel. Keyifliydi. Tavsiye ederim. (TheLittleSongbird14)

Çok eğlenceli bir film ama aynı zamanda da yorucu benim için. Cameron Diaz ile Jim Carrey uyumunu sevdim. (moonspinner5523)

Mükemmele çok yakın film. 1990 senesinin en iyilerinden biri. Tex Avery büyüleyici. (LeonLouisRicci23)

Maske Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Chuck Russell, Jim Carrey'in seçilmesinden sonra özel efektlerde çok para harcanmadığını açıkladı. Bunun sebebi ise Jim Carrey'nin vücut hareketlerinin esnek olmasıdır.

Maske karakterindeki büyük dişler aslında sadece sessiz sahnelerde kullanılıyordu. Ancak Jim Carrey, karakterini çok daha tuhaf hale getirmek için onlarla konuşmayı öğrenmiştir.

Jim Carrey'in giydiği muz sarısı takım, annesinin ilk stand-up komedi denemesi için hazırladığı takımdan esinlenilmiştir.

Maskeyi makyajı ile uygulamak 4 saat sürmüştür.

Jim Carrey'i projeye her şeyden daha çok çeken şey, onun gibi Stanley Ipkiss'in karakterinin büyük bir çizgi film hayranı olmasıymış.

Bu Cameron Diaz'ın ilk oyunculuk rolüymüş.

 

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt1068680/

https://www.imdb.com/title/tt0109040/

https://en.wikipedia.org/wiki/Yes_Man_(film)

https://en.wikipedia.org/wiki/Ace_Ventura:_Pet_Detective

https://www.imdb.com/title/tt0110475/


BENZER YAZILAR

Cidade de Deus (Tanrı Kent)

Başarısı ile adından söz ettiren, 2002 senesinde çekilen Cidade de Deus (Tanrı Kent) filminin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını, hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar.

Dünyadan Film Festivalleri: Locarno Film Festivali

Her yıl Ağustos ayında İsviçre’nin Locarno kentinde gerçekleştirilen Locarno Film Festivali hakkında bilgiler.


Paylaş