Uzay Heparı'nın başarı dolu hayat hikayesi, Türkçe pop kültüründe iz bırakmış aranjmanları ve besteleri.

 

Uzay Heparı ve Hayatı "Müzik"

Uzay Heparı, 24 Temmuz 1969 tarihinde İstanbul’da doğmuş, birçok kült denebilecek “Türkçe pop” eserinin yapımcısı ve bestecisidir. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda piyano bölümünde okumuştur. Aldığı klasik piyano eğitimi sebebiyle, konservatuvardan mezun olduktan sonra katıldığı müzik gruplarında kendi alanına yoğunlaşamayıp kendine daha farklı bir kariyer çizmek üzere adım atmıştır.

 1989 yılında profesyonel olarak ilk işi, Zuhal Olcay’ın “Küçük Bir Öykü Bu” albümünde piyano çalmak olmuştu. Ardından tekrar Zuhal Olcay’ın 1990 yapımlı “İki Çift Laf” albümüne katkıda bulundu. Yine 1990 yılında, Eurovision Türkiye elemelerinde orkestrada klavye çaldı. Yavaştan kendini sektöre tanıtmaya başlayan Uzay Heparı, hemen sonraki sene “Dağ Çiçeği” albümünde Akrep Nalan için piyano çaldı. 1991 yılında bir diğer işi ise “Erol Evgin ile Yeniden” albümü için yaptığı iki tane Sezen Aksu aranjmanı oldu.

1991 yılında, Uzay Heparı, ismini asıl duyurduğu işi olan “Karanfil” ve “Serserim Benim” isimli, Sezen Aksu’nun kaleminden çıkan iki tane hit olacak parçayı Aşkın Nur Yengi’nin ikinci albümü “Hesap Ver” için besteledi.

İlerleyen vakitlerde “Sezen Aksu ve klanı” diye de tabir edebileceğimiz bir sanatçı topluluğu oluşmuştu. Bu grupta, bu dönemde ses getirmiş  birçok sanatçı bulunuyordu. Sertab Erener, Levent Yüksel, Aşkın Nur Yengi, Emel Müftüoğlu gibi 90’lar Türkçe pop’un en önemli isimleri bu toplulukta yer alıyorlardı. Bu oluşan grupta ortaya çıkan şarkılar da 90’lar Türkçe pop dendiğinde aklımıza gelen ilk şarkıların çıkış yeriydi. Sezen Aksu ve Uzay Heparı bu dönem ve sonrasında da birlikte çalışmaya devam ettiler.

Bu video da Uzay Heparı, Sertab Erener, Sezen Aksu, Levent Yüksel ve İskender Paydaş’ın provalarından bir anı;

1992 yapımlı Sertab Erener’in “Sakin Ol” albümünde yer alan “Unutamadım”, “Vurulduk” gibi birçok şarkının yapımında da Uzay Heparı ve Sezen Aksu’nun emeği vardı. 

Hemen ardından, Levent Yüksel’in 1993 çıkışlı ilk albümü olan “Med Cezir” için yine Sezen Aksu ile birlikte “Kadınım” ve “Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk” isimli şarkıları bestelediler. Ayrıca albümdeki tüm düzenlemeler Uzay Heparı’ya aitti.

Durmadan yeni parçalar ortaya çıkaran Uzay Heparı, 1993 yılında Sezen Aksu’nun “Deli Kızın Albümü” için düzenlemeler yaptı ve Sezen Aksu dediğimizde hepimizin aklına gelen şarkılardan biri  olan “Masum Değiliz”i besteledi.

Hemen akabinde, 1994 yılında Nükhet Duru’nun kendi ismini verdiği albümü ve Sertab Erener’in “Lâ’l” albümü için düzenlemeler yaptı. Bir diğer önemli çalışması ise Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü için yaptığı düzenlemeler oldu. Albümün de ismini aldığı “Kınalı Bebek” şarkısını Şehrazat ile birlikte yazmıştı.

Uzay Heparı, “Kınalı Bebek” albümü için çalıştığı dönemde motorsikletiyle, talihsiz bir trafik kazası geçirerek 20 Mayıs 1994 tarihinde vefat etmiştir.

Vefatının üzerine ise Levent Yüksel’in ikinci albümünde yer alan ve Sezen Aksu tarafından Uzay Heparı için yazılmış “Yas” şarkısı herkesi derinden etkilemişti.

Yas

Ayrıca başta eşi Zeynep Tunuslu olmak üzere; Sezen Aksu, Sertab Erener, Levent Yüksel, Burak Kut, Emre Altuğ, Gülşen, Teoman gibi daha birçok sanatçının Uzay Heparı’nın vefatı sonrası oluşturduğu “Uzay Heparı Sonsuza” albümü 2008 yılında yayımlanmıştır. 

Uzay Heparı'nın Kazası, Ölümü, Demet Akbağ'ın İlk Müdahalesi

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uzay_Hepar%C4%B1

  


BENZER YAZILAR

Büşra Kayıkçı'nın Sanat Dolu Dünyası

Yeni nesil sanatçılardan Büşra Kayıkçı ve sanatla dolu hayat hikayesi.

2021'in En Çok Dinlenen Şarkıları

Apple Music ve Spotify'a göre bu yıl en çok dinlenen şarkıları ve sanatçıların detaylı listesi.


Paylaş