Gerilim filmlerinin ustası Alfred Hitchcock imzalı ünlü psikolojik gerilim filmi Rebecca (1940) ve Netflix’in modern Rebecca (2020) uyarlamasına genel bir bakış.

İngiliz yazar Daphne du Maurier’in 1938 yılında yayınladığı Rebecca isimli gotik romanı birçok kez beyaz perdeye uyarlandı. Bunlar arasında en dikkat çekeni hiç şüphesiz Alfred Hitchcock’un 1940’da aynı isimle gösterime giren Rebecca filmi. Gerilim filmlerinin babası Hitchcock’un uyarlamasının konusu, karakterleri ve başarılarını bu yazımızda topladık. Buna ek olarak, modern film severler için Armie Hammer ve Lily James’in başrollerinde olduğu Netflix’in 2020 yapımı Rebecca uyarlaması için de bir başlık ekledik. Keyifli okumalar dileriz.

IMDb Puanı: 8.1

Rotten Tomatoes: %100 (certified fresh)

Metascore: 86

Rebecca (1940) Fragman

Rebecca (1940) Konusu

“Dün gece Manderley’e tekrar gittiğimi düşledim.”

Film, henüz ilk sahneden gizem hissini izleyiciye yansıtmaya başlıyor. Film boyunca adını öğrenemediğimiz genç bir kadının, uçurumun kenarında duran bir adam, Maxim de Winter, ile karşılaşmasıyla açılışı yapıyor. Daha sonra bu iki karakterin Monte Carlo’da aynı otelde konakladıklarını öğreniyoruz. Edythe Van Hopper (Florence Bates) adlı zengin bir kadına seyahatlerinde eşlik eden genç kadın karakterimiz, Van Hopper sayesinde Maxim de Winter (Laurence Olivier) ile tanışıyor. Maxim de Winter, Manderley adında bir malikaneye sahip dul bir İngiliz asili. Gün geçtikçe aralarında duygusal bir bağ oluşan bu iki karakter, Monte Carlo’dan ayrılmadan önce evleniyor ve birlikte Manderley’e gidiyorlar.

Bu noktadan sonra genç kadın karakterimize “İkinci Bayan de Winter” (Joan Fontaine) olarak hitap ediliyor. Peki ilk Bayan de Winter kimdi? Gizem duygusunun hiç eksik olmadığı filmdeki en büyük gizem, Maxim’in ilk karısı Rebecca de Winter. Rebecca’nın öldüğünü filmin başlarında öğreniyoruz ancak nasıl veya nerede öldüğü hakkında hiçbir bilgi sunulmuyor. Maxim ise bu konu hakkında konuşmayı reddediyor ve ne zaman Rebecca hakkında konu açılsa bir şekilde geçiştiriyor. Manderley Malikanesi’nde ise Rebecca ölmüş olsa bile ardında bıraktığı izler hala duruyor. Yatak odası hala onun bıraktığı gibi döşeli, defterlerinden örtülerine kadar Rebecca’nın baş harflerinin nakışlı olduğu eşyalar korunuyor. Bütün bunlardan, Rebecca’ya çok düşkün olan evin baş hizmetlisi Bayan Danvers (Judith Anderson) sorumlu. Bu nedenledir ki İkinci Bayan de Winter, Manderley’e ayak bastığı andan beri Bayan Danvers asla ona huzur vermiyor, onu geçici bir misafir olarak görüp kendisini Manderley’e ait hissettirmiyor. Hatta uyguladığı bu psikolojik baskı, Bayan de Winter’i neredeyse camdan atlamasına ikna edecek derecesinde.

Filmin sonlarına doğru ise Rebecca olduğu düşünülen bir cesedin kıyıya vurmasının üzerine Rebecca’nın trajik ölümü ve nedeni hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Film boyunca ne kendisini ne de bir fotoğrafını gördüğümüz Rebecca’nın sırf adının geçmesinin bile tüm olayları değiştirebildiğine ya da domine edebildiğine tanık oluyoruz. Hitchcock’un psikolojik gerilim filmi Rebecca’yı “iyi ki izlemişim” diyeceğinize emin olmakla beraber modern filmleri tercih edenler için ise 2020 uyarlaması Rebecca filmini bu yazımızın sonunda ek bir başlıkta tanıttık.

“Rebecca’yı sevdiğimi mi düşündün? Gerçekten bunu düşündün mü? Ondan nefret ediyordum.”

Rebecca (1940) Karakterleri ve Oyuncular

Bu başlığımızda filmin birkaç karakterini tanıyalım.

Bayan de Winter (Joan Fontaine)

Genç ve oldukça saf bir karakter. Van Hopper adlı bir kadının yanında çalışır, görevi ise ona seyahatlerinde eşlik etmektir. Monte Carlo seyahati sırasında tanıştığı Maxim de Winter ile evlenip Manderley Malikanesi’nde yaşamaya başlar. Ancak bir sorun vardır, Maxim’in ilk eşi Rebecca’nın gölgesinde kaldığı hissi bir an olsun yakasını bırakmaz. 

Maxim de Winter (Laurence Olivier)

Tam adı George Fortescue Maximilian "Maxim" de Winter olan İngiliz aristokrat. Ailesinden kalan Manderley isimli malikanesinde yaşamakta. Kısa süre önce Rebecca adlı karısını kaybeden karakter, bu olay hakkında konuşmaktan hep çekinir. Monte Carlo’da tanıştığı genç bir kadın ile evlenip Manderley’e geri döner ancak Rebecca’nın gölgesi üzerlerinde olmaya devam edecektir. Maxim’in bir yıl önce Rebecca’nın cesedini teşhis etmesi ve aile mezarlığına gömdürmesine rağmen Manderley’de verdikleri bir davet sırasında kıyıya Rebecca olduğu düşünülen bir ceset vurur.

Bayan Danvers (Judith Anderson)

Evin baş kahyası. Rebecca’ya çok düşkündür ve bu nedenle yeni Bayan de Winter’i asla kabullenmez. Ona evde bir yabancıymış gibi davranır.

Jack Favell (George Sanders)

Rebecca’nın kuzeni ve aynı zamanda sevgilisi. Maxim, Favell’den hiç hoşlanmaz bu nedenle Manderley’e girmesi yasak ancak Bayan Danvers onu bir şekilde malikaneye sokar.

Sinema Dünyasındaki Başarıları

Hitchcock’un Rebecca’sı, “kültürel, tarihi ve estetiksel önemi” bakımından 2018 yılında ABD’de Ulusal Film Arşivi’nde korunması için Library of Congress tarafından seçildi. Kinematograph Weekly’e göre Britanya’da 1940 yılının en popüler filmiydi. Birinci Berlin Film Festivali’nin ise açılış filmi olmuş ve en prestijli ödül törenlerinden biri olarak kabul edilen Akademi Ödülleri’nde 2 ödül ve 7 adaylık almıştır.

-En İyi Film Oscar Ödülü

-En İyi Sinematografi (Siyah-Beyaz) Oscar Ödülü

Filme dair yapılan birkaç yorumu da sizlerle paylaşmak istedik.

Harrison’s Reports, Rebecca’yı “etkili bir psikolojik yetişkin filmi” olarak tanımlıyor.

The Guardian’ın yazdığına göre “Hitchcock’un en ağır ve ürpertici filmlerinden biri”.

Film Daily ise şu şekilde yazıyor “her departmanında kalite var; prodüksüyon, yönetim, oyunculuk, senaryo, sinematografi…”

Netflix'in Modern Rebecca Filmi (2020)

IMDb Puanı: 6.0

Rotten Tomatoes: %39

Metascore: 46

Netflix’in 2020 yapımı Rebecca uyarlaması ile Hitchcock’un 1940 yapımı filmi konu ve karakterler bazında çoğunlukla aynı gidişata sahip. Yönetmen koltuğunda Ben Wheatley olan filmin oyuncu kadrosu ise şu şekilde;

Lily James – Bayan de Winter

Armie Hammer – Maxim de Winter

Kristin Scott Thomas – Mrs. Danvers

Sam Riley – Jack Favell

Keeley Hawes – Beatrice Lacy

Filme dair en çok merak edilenler arasında modern Rebecca filminin lokasyonları yer alıyor. Film toplamda 9 farklı mekanda çekildi. İç mekan çekimleri için İngiltere’de bulunan Loseley Park, Osterley Park, Petworth House, Cranborne Manor ve Hatfield Evi kullanıldı. Monte Carlo’da kaldıkları otel mekanı için Buckinghamshire’de bulunan Waddesdon Malikanesi seçilmiş. Dış mekan çekimleri ise Jardin Exotique de Monaco, Fransa’nın Nice kenti ve İngiltere’nin Hartland Rıhtımı’nda yapıldı. Fragmanı izleyerek filmde kullanılan lokasyonları görebilirsiniz.

"Keşke anıları da parfüm gibi şişeleyebilen bir şey icat edebilselerdi. Hem kaybolmaz hem de bayatlamazlardı. Ne zaman istersem şişenin kapağını açıp anıları baştan yaşayabilirdim o zaman.''

Rebecca (2020) Fragman

Kaynaklar

https://suitcasemag.com/articles/netflix-rebecca-film-locations

https://en.wikipedia.org/wiki/Rebecca_(1940_film)


BENZER YAZILAR

Hand of God (2021) Filmi

Ünlü İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun kendi hayatından ögeler içeren 2021 yapımı Netflix Türkiye'de yayında olan filmi hakkında bilgiler.

Breaveheart

İçimizdeki isyanı körükleyecek bir film: Cesur Yürek.


Paylaş